Udostępnij proszę

belgia atrakcje turystyczne

Belgia – zamek w Crupet; © www.polacyzagranica.eu

Crupet to niezwykłe miejsce na mapie Belgii. 4 września 2021r. ta niewielka miejscowość wygrała konkurs, zdobywając tytuł „Najpiękniejszej wioski w Walonii”. A skoro tak, to nie pozostaje nic innego jak odkryć uroki tego miejsca leżącego w prowincji Namur, ok. 80 km od Brukseli. Zjeżdżając w ostatnim etapie krętymi drogami oczom przybywających ukazuje się średniowieczny zamek na tle pięknej przyrody. Potem wystarczy już tylko zaparkować i ruszyć na spacer.

Zamek Crupet

Po raz pierwszy źródła historyczne wspominają o Crupet w 1278 r. Już wtedy istniał tu donżon (wieża łącząca w sobie funkcje mieszkalne i obronne) i otoczona fosą twierdza, która stopniowo powiększała się i w XIV w. stała się własnością księcia biskupa Liège.

Crupet

Belgia – zamek w Crupet; © www.polacyzagranica.eu

W poł. XVI w. zamek przeszedł w ręce rodziny Carondelet, która dokonała modyfikacji budowli, czyniąc z niej rozległy dom ozdobiony herbem nad bramą wejściową. W kolejnych wiekach zamek zmieniał właścicieli, wśród których byli m.in. rodzina Merode, Thiennes i de La Boëssière. W 1925 r. obiekt został zakupiony przez brukselskiego architekta Adriena Blomme’a, który rozpoczął prace renowacyjne. Prawie 100 lat później, w 2009 r., posiadaczami unikalnego obiektu stała się rodzina de Bever, która wkrótce potem podjęła działania mające na celu odrestaurowanie donżona, folwarku i zabudowań gospodarczych, wprowadzając przy okazji nowoczesne udogodnienia. Zadbano też o ogród i zamkowy staw porośnięty liliami wodnymi.

Po spacerze wokół zamku warto udać się do punktu widokowego znajdującego się tuż za barem „Le Pachis”, skąd można podziwiać tę średniowieczną budowlę w pełnej okazałości.

belgia co warto zobaczyć

Crupet – panorama zamku z punktu widokowego; © P.H. Roland

Grota św. Antoniego

A naprzeciwko wspomnianego baru znajduje się druga atrakcja Crupet – grota św. Antoniego Padewskiego zaprojektowana przez miejscowego wikariusza Julesa Gérard i zainaugurowana w 1903 r.

belgia atrakcje turystyczne

Crupet – grota św. Antoniego; © François Delfosse

Jej stworzenie zajęło trzy lata i wymagało nie lada wysiłku mieszkańców, którzy najpierw szukali odpowiednich skał w okolicznych lasach, by następnie z użyciem ciężkiego sprzętu przetransportować je na miejsce. W kolejnym etapie ukształtowano grotę z użyciem ok. 300 ton skał (!) i 30 ton cementu, a następnie zajęto się gipsowymi posagami, które wykonano we Francji. Efekty tej tytanicznej pracy można podziwiać po dziś dzień. Odwiedzjący mogą oglądać 22 figury przedstawiające sceny z życia św. Antoniego Padewskiego.

belgia atrakcje

Crupet – wnętrze groty św. Antoniego; © Yos Himura

Gwoli przypomnienia, św. Antoni, znany jako patron rzeczy zagubionych, samotnych panien oraz biednych, urodził się w bogatej lizbońskiej rodzinie ok. 1195 r. Na chrzcie otrzymał imię Ferdynand, a gdy dorósł, porzucił swój majątek i wstąpił do zakonu franciszkanów, przybierając imię Antoni. Zasłynął jako wędrowny kaznodzieja głoszący kazania i nakłaniający grzeszników do nawrócenia. Pod koniec życia osiadł w klasztorze św. Marii w Padwie, gdzie zmarł.

Crupet – wnętrze groty św. Antoniego; © Yos Himura

Przed wejściem do groty znajduje się posąg klęczącego księdza Gérarda, a obok ławeczka, z której można podziwiać tę skalną budowlę o wysokości 15 m. W niszy na szczycie stoi figura św. Antoniego z Dzieciątkiem, a po bokach dwaj archaniołowie unicestwiający demona pod postacią węża. Po wejściu do groty oczom przybywających ukazuje się scena śmierci św. Antoniego oraz dwie dioramy przedstawiające najsłynniejsze cuda przypisywane temu świętemu, w tym kazanie do ryb i historię głodnego muła. Potem należy wejść wąskimi schodami na górę, aby odkryć tylną część groty. A tam można zobaczyć posąg starego żebraka proszącego o jałmużnę oraz najsłynniejszą 703-kilogramową postać rogatego i skrzydlatego diabła, którego ministrant pokonuje, wykonując znak krzyża.

belgia pomysł na weekend

Crupet – grota św. Antoniego; © www.polacyzagranica.eu

Niedalekie podróże po niewielkiej Belgii mogą również okazać się satysfakcjonujące. Najlepszym tego przykładem jest Crupet, które nie bez powodu zdobyło zaszczytny tytuł najpiękniejszej belgijskiej wioski 2021r. Oprócz wymienionych atrakcji są jeszcze inne. Dość wspomnieć o kościele św. Marcina, w którym mieszczą się nagrobki dawnych właścicieli zamku, czy o kaplicy św. Rocha powstałej w podziękowaniu za zniknięcie zarazy, która dziesiątkowała okoliczną ludność. Gdy do tego dodać piękno natury ze strumieniami, lasami i licznymi ścieżkami spacerowo-rowerowymi nie pozostaje nic innego jak zaplanować wycieczkę do tego urokliwego miejsca.

crupet-neige-HQ (11 of 38) Copyright Bernard Dacier 20210315_115044 20210315_115619 crupet_03_(c)ph roland 20210315_115209 Crupet_03_(c)Yoshimura 20210315_121325 Crupet_04_(c)Yoshimura 20210315_120813 20210315_121245 Copy20210315_124211
<
>
Grota św. Antoniego w Crupet - widok ze szczytu; © www.polacyzagranica.eu

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *