Udostępnij proszę

zakynthos

Zakynthos – Navagio, czyli Zatoka Wraku

Zakynthos to jedna z greckich wysp warta polecenia dla ceniących piękno przyrody (wystarczy kliknąć w każde zamieszczone tu zdjęcie, aby zobaczyć je w powiększeniu). Nie ma wprawdzie zabytków antycznych, ale są pejzaże, których nie da się zapomnieć. Ta niewielka wyspa jońska była nie bez powodu nazywana przez Wenecjan „Kwiatem Wschodu”. Natura obdarzyła ją wszystkim, co najpiękniejsze, dzięki czemu uznawana jest za mały raj na ziemi.

Zakynthos – noclegi

zakynthos

Zakynthos – hotel Gloria Maris w Porto Kukla; © www.polacyzagranica.eu

zakynthos

Zakynthos – hotel Gloria Maris w Porto Kukla; © www.polacyzagranica.eu

Na wyspie każdy znajdzie nocleg w zależności od upodobań. Do najpopularniejszych miast należą: Laganas, Tsilivi, Vasilikos, Kalamaki, Kipseli, Zakynthos (miasto) i Kerion. Ale ponieważ ani ja, ani mój mąż nie lubimy hoteli-molochów, nasz wybór padł na kameralny hotel Gloria Maris w niewielkiej, spokojnej miejscowości Porto Kukla oddalonej o około 3 km od słynnego imprezowego miasta Laganas. Hotel nas zauroczył, ponieważ jest otoczony ogrodem w stylu karaibskim i jest położony tuż przy plaży (bardzo wąskiej wprawdzie) z widokiem na pobliską wyspę Marathonisi. Miejsce polecam zdecydowanie tym, którzy nie tęsknią za ciągłymi dyskotekami do białego rana.

Największe atrakcje Zakynthos

zakynthos

Zakynthos – widok na Zatokę Wraku; © www.polacyzagranica.eu

zakynthos

Zakynthos – platforma z widokiem na Zatokę Wraku; © www.polacyzagranica.eu

Navagio, czyli Zatoka Wraku, jest absolutnym numerem jeden. To miejsce uważane za jedną z najpiękniejszych plaż świata warto zobaczyć z dwóch stron: zarówno z góry, ze specjalnego punktu widokowego, jak i od strony morza. Gdy stoi się na tarasie umieszczonym na klifie, przed oczami rozpościera się wprost nieprawdopodobny widok. Rejsy do Zatoki Wraku organizowane są niemal z każdego zakątka wyspy. I wbrew powszechnemu przekonaniu, że wrak jest pozostałością po piratach z zamierzchłych czasów, nie jest to prawdą. Statek został porzucony przez współczesnych przemytników papierosów i alkoholu, którzy gonieni przez policję, ratowali się ucieczką.

zakynthos

Zakynthos – Błękitne Groty na Przylądku Skinari

Błękitne Groty na Przylądku Skinari to jaskinie utworzone w naturalny sposób. Powstałe w wyniku erozji łuki skalne wykreowały wyjątkowy krajobraz morski. Swoją nazwę zawdzięczają błękitnemu odcieniowi wody, który powstaje w grotach wyniku w załamania światła. Oczywiście, można się wybrać w rejs niewielkimi łodziami, które wpływają do większości jaskiń. Niestety, nawet najlepsze zdjęcia nie oddają prawdziwego piękna tego miejsca.

zakynthos

Żółw Caretta Caretta

Żółwie Caretta Caretta to symbol Zakynthos. Można je zobaczyć w zatoce Laganas w czasie wycieczki łodzią z przeszklonym dnem lub na Marathonisi, czyli na niezamieszkałej wyspie porośniętej lasami sosnowymi, dębami oraz gajami oliwnymi. Warto wybrać się w taki rejs, bo nie co dzień widzi się żółwie, które mają ok. 1,2 m długości i ważą ponad 100 kg.  Tym bardziej, że te piękne zwierzęta zagrożone są wyginięciem w związku z rozwijającym się przemysłem turystycznym. Dla żółwi zabójcze są śmieci pozostawione przez urlopowiczów. W celu ochrony tego zagrożonego gatunku zwierząt zostały wprowadzone pewne ograniczenia turystyczne na plażach stanowiących ich miejsca lęgowe.

zakynthos

Marathonosi – niezamieszkana wyspa w pobliżu Zakynthos; © www.polacyzagranica.eu

zakynthos

Groty na Marathonisi; © www.polacyzagranica.eu

Marathonosi to mała, bezludna wyspa oddalona od Zakynthos zaledwie o 3,5 km. Co ciekawe, wyspa widziana od strony zatoki Laganas wyraźnie przypomina żółwia, co pokazuje zamieszczone tu zdjęcie. Rejs pozwala zobaczyć żółwie Caretta Caretta i popływać w kryształowych wodach Morza Jońskiego, ba – nawet wpłynąć do jaskini. Ale z tym ostatnim wiąże się pewne ryzyko. Otóż kapitan wyznacza ściśle określony, dość krótki czas powrotu na statek. Problem polega na tym, że ci, którzy zdecydują się na wpłynięcie do jaskini, mogą nie słyszeć sygnału dźwiękowego zapowiadającego rychłe odpłynięcie. A przecież są też tacy, którzy podróżują w pojedynkę. Co więcej – i o zgrozo! – nikt nie liczy turystów, a uśmiechnięty kapitan ostrzega, że często zdarzają się „zapomniani” wycieczkowicze, którzy w takiej sytuacji muszą nocować na plaży i czekać do następnego dnia na statek turystyczny bądź małą łódź oferującą lody i inne smakołyki odpoczywającym na plaży turystom.

zakynthos

Zakynthos – widok na wysepkę Cameo w Agios Sostis

Agios Sostis to miejscowość zawdzięczająca swą sławę połączeniu drewnianym mostkiem z maleńką, prywatną wyspą Cameo, którą można zwiedzać po uprzednim zakupie biletu.

 

 

zakynthos

Zakynthos – najstarsze drzewo oliwne; © www.polacyzagranica.eu

Exo Chora, czyli miejscowość na zachodnim wybrzeżu Zakynthos, słynie z niezwykłego drzewa oliwnego, które według szacunków liczy ok. 2 000 lat, a może nawet 2 500 lat. Drzewo będące niemym świadkiem historii zachwyca wielkością i niezwykłą formą. Nie dziwi więc fakt, że turyści przybywają tu, aby uwiecznić ten cud natury na zdjęciach i skosztować lokalnych specjałów w pobliskiej tawernie.

 

Zakynthos to kolejna grecka wyspa, która mnie urzekła krajobrazami, pozwoliła zregenerować siły i pozostawiła fascynujące wspomnienia. A tym, którzy jeszcze nie wybrali wakacyjnego kierunku, polecam wyprawę na Zakynthos. Naprawdę warto!

zakynthos-1583097_1280 zakynthos-1583089_1280 SAM_0793 blue-grotto-590336_1280 cave-1699315_1280 blue-grotto-590335_1280 a SAM_0913 SAM_0933 SAM_0905 SAM_0899 SAM_0748 SAM_0694 SAM_0698 SAM_0840
<
>
Zakytnhos - hotel Gloria Maris z widokiem na wyspę Marathonisi; © www.polacyzagranica.eu

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *