Hiszpania zachwyca Polaków (i nie tylko!) od lat nie tylko za sprawą klimatu, piaszczystych plaż i jedzenia, ale też ze względu na wspaniałe zabytki. A Grenada (przez Hiszpanów nazywana Granadą) – podobnie jak Madryt i Barcelona – jest jednym z najbardziej fascynujących hiszpańskich miast. Turystów przyciąga tu dawna świetnie zachowana arabska twierdza Alhambra, o której pisałam w tekście „Alhambra – perła architektoniczna Grenady”. Ale niesprawiedliwością byłoby powiedzieć, że to jedyny powód odwiedzenia tego miasta. Dlatego ten wpis poświęcony jest innym atrakcjom, bez których nie powinna się obyć wizyta w Grenadzie.
Trochę historii
Grenada ma bogatą historię. W ten tygiel kulturowy wpisali się Wizygoci, Arabowie i w końcu katolicy. Do 1492 r. miasto stanowiło ostatni punkt oporu muzułmanów, którym wkrótce postawiono ultimatum: albo przyjmą chrzest, albo czeka ich wygnanie.
Na tym polu szczególne zasługi przypisuje się królowej Izabeli I Katolickiej. Kult tej osoby jest wyraźnie widoczny w nazwach placów, ulic i poświęconych jej pomników. Hiszpanie zawdzięczają królowej Izabeli nie tylko wygnanie muzułmanów i tym samym zakończenie wielowiekowej rekonkwisty, ale też powstanie nowożytnego Królestwa Hiszpanii oraz uczynienie z tego państwa potęgi kolonialnej. XVII w. przyniósł bunt morysków, czyli Arabów, którzy przeszli na katolicyzm. Ostatecznie wygnano ich z Hiszpanii w 1614 r. Obecnie Grenada jest ważnym ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym i handlowym.
Grenada – lista miejsc wartych odwiedzenia poza Alhambrą:
- Katedra Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia (Catedral de Santa Maria de la Encarnación)
To przykład gotycko-renesansowej budowli, którą wznoszono w latach 1523-1704. Stojąc przed główną fasadą, można podziwiać jej wymiary w całej okazałości. Ale najbardziej znaną częścią katedry jest KAPLICA KRÓLEWSKA (Capilla Real) powstała na życzenie królowej Izabeli Katolickiej jako miejsce pochówku jej i jej męża.
Ich imponującej wielkości marmurowe groby przykuwają uwagę zwiedzających. W skarbcu z kolei znajdują się m.in. korona i berło Izabeli Katolickiej oraz kolekcja obrazów, w tym Botticellego i Hansa Memlinga. Niestety, w obiekcie nie wolno robić zdjęć.
- Plac Izabeli Katolickiej
Ten skwer ozdobiony pomnikiem słynnej władczyni dowodzi ważności tej postaci w historii Hiszpanii. Królowa, która postawiła sobie za cel krucjatę przeciwko królestwu arabskiej dynastii Nasrydów, podjęła też kontrowersyjne działania, powołując trybunały inkwizycyjne i wypędzając Żydów. Otoczony fontannami pomnik przedstawia siedzącą na tronie Izabelę i Krzysztofa Kolumba, który przekonał władczynię do swojego pomysłu dalekiej wyprawy.
Ten podróżniczy wizjoner pragnął odkryć nowe ziemie w monarszym blasku. I do tego potrzebował Izabeli, która zaintrygowana jego objaśnieniami zdecydowała się sfinansować ryzykowną wyprawę. Kolumb był tak pewien swojej racji, że zażądał wysokich tytułów oraz dziesiątej części zdobytych bogactw. I jego marzenie się spełniło, czyniąc z Hiszpanii mocarstwo kolonialne.
- Corral del Carbón
Kilka kroków od Placu Izabeli Katolickiej, przy ulicy Miriana Pineda 21, znajduje się XIV-wieczny arabski zajazd i magazyn dla grenadyjskich kupców.
Zachowany w całości obiekt ma wewnętrzny dziedziniec ze zbiornikiem wodnym. Parter w przeszłości zajmowały stajnie dla zwierząt, podczas gdy wyższe piętra stanowiły mieszkania.
Ta budowla z czasów arabskich zachowała się w prawie nienaruszonym stanie, choć jej funkcja na przełomie wieków zmieniała się: po zdobyciu Grenady był tu skład węgla, co potwierdza obecna nazwa (carbón po hiszpańsku znaczy węgiel), potem teatr komedii, a obecnie mieści się tu centrum informacji kulturalnej.
- Albacin
Ta niezwykła dzielnica Grenady zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter położeniu u podnóża Alhambry. W przeszłości, już po przejęciu miasta przez katolików, mieszkali tu moryskowie, czyli muzułmanie, którzy przeszli na katolicyzm. Historyczny układ urbanistyczny z typowymi, krętymi, wąskimi uliczkami zachował się do dziś.
W tym labiryncie na szczególną uwagę zasługuje kilka domów z wewnętrznym patio, dzięki któremu nie czuje się upału panującego na zewnątrz. Z tego względu warto zajrzeć m.in. do Patio de los Perfumes (przy Carrera del Darro 5), do Muzeum Archeologicznego (przy Carrera del Darro, 41) i do Palacio de los Córdova (Cta. del Chapiz 2-4). W Albacin znajduje się punkt widokowy Mirador de San Nicolás, skąd roztacza się panorama na cały kompleks Alhambry.
- Klasztor św. Hieronima (Monastetio de San Jerónimo)
Ten klasztor przy ulicy Gran Capitán, ufundowany przez Krolów Hiszpańskich cechuje styl gotycko-renesansowy. Obiekt zyskał sławę za sprawą pięknych ogrodów i dziedzińców z drzewkami pomarańczowymi.
Na historii tego budynku odcisnęli piętno Francuzi, którzy splądrowali klasztor w 1835 r. i wygnali mnichów. Na szczęście obiekt odbudowano i w 1973 r. zwrócono klasztorowi.
Grenada to z pewnością niezwykłe miejsce na mapie Hiszpanii, które ma mnóstwo atrakcji do zaoferowania. Z tego powodu polecam również udział w spektaklu flamenco. Najlepsze występy organizowane są w cygańskiej dzielnicy Sacramonte, a także w Albacin.
Ducha miasta można również poczuć, oglądając filmy, których akcję umieszczono właśnie tutaj. Dość wspomnieć o „Granada nights” z 2021 r. czy kultowej już „Manii wielkości” z Luis de Funesem z 1971 r. I tak przygotowani na ogrom atrakcji możecie już szukać biletów lotniczych do Grenady lub Almerii, skąd w ciągu dwóch godzin dostaniecie się pociągiem do celu Waszej wyprawy, tym bardziej, że podróże koleją po Hiszpanii są również przyjemnością!
***
Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka”. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.
Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.
0 Comments