Udostępnij proszę

mozela niemcy

Dolina rzeki Mozeli w Niemczech

Wyprawa do Ediger-Eller, niemieckiej wioski położonej w dolinie Mozeli, z pewnością będzie niezapomnianym doświadczeniem, zwłaszcza dla fanów białego wina. Uprawa winorośli tym rejonie ma długą tradycję sięgającą czasów rzymskich, o czym świadczą znalezione wiekowe urządzenia do produkcji wina. Winiarska trasa w Nadrenii-Palatynacie przebiega wzdłuż Mozeli i jej dopływów Sary oraz Ruwery i ma długość 85 km. Od Brukseli dzieli ją zaledwie 319 km, podczas gdy od Warszawy – 1203 km.

7 powodów, aby odwiedzić Ediger-Eller

  1. Wino
wina znad mozeli

Dolina rzeki Mozeli – rejon winiarski w Niemczech

Ediger-Eller to dwie sąsiadujące wioski zamieszkałe przez zaledwie około tysiąc osób, które żyją pasją do tego trunku.  Koneserzy mają tu okazję skosztować win Elbling, Kerner, Müller-Thurgau, Riesling czy Weißburgunder, porozmawiać z producentami i poznać tajemnice wyrobu wina. Z tego powodu powinni szukać lokali opatrzonych tabliczkami „Weingut”. Ten napis w języku niemieckim oznacza gospodarstwo winiarskie. A smaki różnych win można poznać w połączeniu z lokalnymi przekąskami i kulinarnymi przysmakami na każdą kieszeń. Prawdziwi znawcy winiarskiego tematu powinni z pewnością zawitać do Ediger-Eller również w połowie września, gdy zaczyna sie winobranie.

  1. Piękny krajobraz
ediger-eller

Panorama wioski Ediger nad Mozelą; © www.polacyzagranica.eu

Urocze miejscowości z domami z muru pruskiego z okresu XVI-XVIII w. leżą w sercu regionu Calmont, który urzeka swym krajobrazem: wijąca się Mozela ze wzgórzami porośniętymi lasami z jednej strony i licznymi winoroślami z drugiej strony jest idealnym miejscem na wakacje lub długi weekend.

  1. Atrakcje

Tu w zasadzie każdy znajdzie coś dla siebie: lubiący sztukę mogą odkryć pozostałości dawnej twierdzy miejskiej z wieżami, zajrzeć do późnogotyckiego kościoła św. Marcina i do kaplicy Kreuzkapelle na wzgórzu Ediger Berg.

ediger-eller

Wioska Ediger nad Mozelą – kościół św. Marcina (z lewej)

Na ceniących spacery czekają wąskie, brukowane uliczki i asfaltowe dróżki wśród winnic. Ceniących aktywny wypoczynek uszczęśliwią zapewne spływy kajakowe, eskapady motorówką, skoki ze spadochronem, gra w golfa czy wycieczki rowerowe. Z kolei preferujący spokój i relaks mogą odpoczywać na brzegu Mozeli lub udać się w spokojny rejs łodzią, w czasie którego mogą degustować lokalne wina na pokładzie.

  1. Brak tłumów

Ediger-Eller nie jest jeszcze zdominowane przez masowa turystykę, przez co łatwo tu znaleźć miejsce w barze, restauracji czy tawernie i dzięki temu w pełni korzystać z uroków miejsca.

  1. Trasy motocyklowe
wina znad mozeli

Dolina rzeki Mozeli i słynne serpentyny

Nadrenia-Palatynat jest jednym z ulubionych miejsc motocyklistów. Nic dziwnego, jest tu pełno serpentyn, które prowadzą ze wzgórz wprost do malowniczych miasteczek. Takie przejażdżki zapewniają nie tylko adrenalinę, ale i spektakularne, sielskie widoki.

  1. Łatwy dojazd

Do Ediger-Eller można bez trudu dojechać pociągiem i samochodem, co gwarantuje prawdziwą ucztę dla oczu. W pobliżu znajdują się też dwa lotniska: w Kolonii-Bonn (126 km) i we Frankfurcie (146 km). 

  1. Zróżnicowana baza noclegowa

Bogata oferta zakwaterowania sprawi, że każdy znajdzie tu coś dla siebie: czekają pola biwakowe, parkingi dla kamperów, B§B i luksusowe apartamenty, a nawet możliwość pobytu w zamku.

ediger-eller

Ediger-Eller – hotel i winiarnia „Weingut Freiherr von Landenberg”; © www.polacyzagranica.eu

To wszystko na tle idyllicznego krajobrazu sprawi, że pobyt okaże się niezapomnianym doświadczeniem.

 Cochem – wycieczka po okolicy

region mozeli

Cochem – panorama miasta; © www.polacyzagranica.eu

Zaledwie 20 km dzieli Ediger-Eller od miasteczka Cochem, które zawdzięcza swą sławę malowniczo położonemu zamkowi Reichsburg. Pierwotna budowla pochodziła z epoki średniowiecza, ale na przestrzeni wieków uległa zniszczeniu i została odbudowana w XIX w. w stylu neogotyckim. Największym wyzwaniem jest wspinaczka na zamkowe wzgórze, z którego rozpościera się piękny widok na okolice. Ale warto! Co więcej, zamkowe wnętrza – a wśród nich Salę Rycerską, Jadalnię, Salę Trofeów i Wieżę Czarownic – można zwiedzać z przewodnikiem.

mozela niemcy

Cochem – widok na miasto z zamku Reichsburg; © www.polacyzagranica.eu

Po wizycie na zamku polecam zejście wąskimi uliczkami do centrum miasta i rejs statkiem wycieczkowym po zakolach Mozeli. Trzeba być jednak przygotowanym, że w Cochem będzie zdecydowanie więcej turystów niż w Ediger-Eller. Ale szachulcowe domy, przynajmniej te przy Marktplatz, ratusz i dawny młyn są warte zobaczenia.

wina znad mozeli

Cochem – dziedziniec zamku Reichsburg

Każdego roku w pierwszym tygodniu sierpnia na dziedzińcu Reichsburg odbywa się festiwal. Wtedy właśnie współcześni rzemieślnicy prezentują swoje towary, wśród których prym wiodą miód pitny, wino i wędliny prosto z grilla, a czas umilają trubadurzy grający na zabytkowych instrumentach. Z kolei w drugi i trzeci weekend Adwentu na zamku prezentowana jest tradycyjna historia Bożego Narodzenia, wprowadzająca w świąteczny nastrój.

mozela niemcy

Dolina rzeki Mozeli w Niemczech

Winiarski region w okolicach Ediger-Eller zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter tarasowym winnicom. Ta w Ediger Osterlämmchen, tuż za mostem kolejowym, jest najbardziej stromą winnicą świata. Jej nachylenie sięga 65 stopni, a wzgórze ma wysokość 378 m. To zapewnia idealne warunki dla uprawy winorośli, gdyż strome zbocza ponad Mozelą w ciągu dnia kumulują ciepło, a w nocy je oddają. Koneserzy Dionizosowego, mitycznego trunku poczują się tu w pełni usatysfakcjonowani, więc nie ma co zwlekać tylko już dziś planować podróż! A więc do zobaczenia na winiarskim szlaku nad Mozelą!

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *