Udostępnij proszę

Riquewihr i Ribeauvillé zostały okrzyknięte mianem jednych z najbardziej malowniczych wiosek Alzacji nie bez powodu! Ta leżąca nad Renem francuska kraina historyczna graniczy z Niemcami i Szwajcarią, a w przeszłości była przedmiotem wojny prusko-francuskiej, co wyjaśnia jej specyficzny charakter stanowiący połączenie obu tych kultur.

Riquewihr – romantyczna wioska pośród winnic

riquewihr

Alzacja – główna ulica w wiosce Riquewihr; © www.polacyzagranica.eu

Riquewihr to wioska zamieszkała przez około 1200 mieszkańców, oddalona zaledwie o 13 km od Colmaru. Wygląda jak malowana pędzlem artysty za sprawą kolorowych i ukwieconych domów z muru pruskiego, które powstały dzięki dochodom uzyskanym z produkcji doskonałych win. Co więcej, zabudowa nie zmieniła się od czasów średniowiecza, a dzięki wspaniale zachowanym elementom architektonicznym Riquewihr znajduje się na trzecim miejscu pod względem liczby zachowanych domów uznanych za dziedzictwo narodowe Alzacji. Życie mieszkańców wioski w zasadzie niewiele zmieniło się od czasów średniowiecza, gdyż ich egzystencja obraca się wokół przemysłu winiarskiego.

alzacja co warto zobaczyć

Riquewihr – typowa zabudowa szachulcowa; © www.polacyzagranica.eu

Ci, którzy zastanawiają się, czy jako miejsce noclegowe wybrać Ribeauvillé, czy Riquewihr, powinni wziąć pod uwagę fakt, że w obrębie wąskich i malowniczych uliczek Riquewihr ruch samochodowy jest całkowicie zamknięty. Poza tym do Riquewihr większość turystów przyjeżdża tylko na jeden dzień. W rezultacie oznacza to, że od godziny 18:00 do późnego rana następnego dnia ta piękna wioska jest prawie pusta, co zapewnia spokój, ciszę, niczym niezakłócone napawanie się urokiem tego miejsca i możliwość degustowania win w jednym z winstub, czyli typowo alzackich barów-restauracji. Wino jest tu wszakże trunkiem narodowym i nieodłącznym elementem głównych posiłków.

alzacja co warto zobaczyć

Riquewihr – wieża miejska; © www.polacyzagranica.eu

Spacerując po Riquewihr, warto zwrócić uwagę na Le Dolder, czyli wysoką na 25 m wieżę miejską z zegarem, która jest symbolem wioski od 1291 r., na fontannę de la Sinne używaną w przeszłości do płukania beczek i oczywiście na kolorowe jak z bajki domy świadczące o XVI-wiecznym okresie świetności tego miejsca.

Ribeauvillé – czyli w duchu średniowiecznego festiwalu

alzacja co warto zobaczyć

Ribeauvillé – panorama wioski z zamkiem w tle; © Quentin Gachon-OT Pays de Ribeauvillé-Riquewihr

Ribeauvillé to znacznie większa niż Riquewihr wioska, która leży pośrodku winnic w departamencie Górny Ren. Swoją sławę zawdzięcza kolorowym, szachulcowym domom, trzem zamkom, świętu minstrali (La Fete des Ménétriers), winu Riesling, Pinot-Noir, Pinot-Gris, Sylvaner oraz bożonarodzeniowemu jarmarkowi. Ale po kolei!

Pierwsze zapiski potwierdzające osiedlenie się na tym terenie pochodzą z VIII w., ale dopiero gdy w XI w. zamieszkała tu rodzina Ribeaupierre ten rejon zyskał na znaczeniu. Stało się to za sprawą kolejno wznoszonych zamków: św. Ulricha, le Haut-Ribeaupierre i le Giersberg, które ukazywały potęgę feudalną ich właścicieli. Co ciekawe, w XIII w. Ribeauvillé było prawdziwym miastem, w skład którego wchodziły dwie górne i dwie dolne dzielnice otoczone murem obronnym z czterema bramami wjazdowymi.

Typowa zabudowa wioski Ribeauvillé; © Quentin Gachon-OT Pays de Ribeauvillé-Riquewihr

Ribeavillé można zwiedzać pieszo, spacerując główną ulicą Grand Rue bądź szlakiem „Zamki Ribeauvillé”. Można też wybrać przejażdżkę mini-pociągiem, który jest dobrą opcją dla mających mniej czasu. Jedno jest pewne, niezależnie od wybranego sposobu odkrywania uroków wioski, warto zwrócić uwagę na Wieżę Rzeźników (Tour des Bouchers) oddzielającą górne i dolne miasto, na kościół św. Grzegorza, na dawną halę pszeniczną, na Place du Bouc, no i oczywiście na dom Pfifferhüs, gdzie w przeszłości mieściła się siedziba bractwa minstreli (średniowiecznych wędrownych śpiewaków).

francja co warto zobaczyć

Trzy zamki w Ribeauvillé; © Quentin Gachon-OT Pays de Ribeauvillé-Riquewihr

A z domem Pfifferhüs związana jest ponad 600-letnia tradycja święta wiejskich artystów. Co roku w pierwszą niedzielę września w Ribeauvillé odbywa się festiwal zwany „La Fete des Ménétriers” lub „Pfifferdaj”. Dwudniowe święto z udziałem akrobatów, połykaczy ognia, żonglerzy i licznych muzyków w strojach XIV-wiecznych trubadurów zapewnia niezapomniane wrażenia i jest swoistym hołdem dla średniowiecznych artystów, którzy byli otoczeni opieką przez feudalną rodzinę Ribeaupierre. Festiwal, w czasie którego odbywa się uroczysty pochód artystów w epokowych strojach i bal pod gołym niebem, przyciąga co roku ponad 20 tysięcy uczestników.

najpiękniejsze fancuskie miasta

Ribeauvillé – alzacki festiwal „La Fete des Ménétriers”; © Quentin Gachon-OT Pays de Ribeauvillé-Riquewihr

Francja urzeka pejzażami, architekturą, bogatą historią, pysznym jedzeniem, no i winem oczywiście! Tego przykładami są właśnie Riquewihr i Ribeavillé, które zachwycają od pierwszej chwili. A tym, którzy poczuli pewien niedosyt i chcą odkryć jeszcze inne zakątki Alzacji, polecam wycieczkę do Colmaru, o którym pisałam TUTAJ

20200717_134803 20200717_124448 20200717_124755 20200717_130523 20200717_135056 20200717_123517 20200717_123206 20200717_123827 Riquewihr 36059601294_4102fa0008_c Ribeauville 36403899474_1f19ac20c1_c Ribeauville_HD-23 20200717_125037 Ribeaiville 37051319096_c0bf7edb35_c Soir_Ete_Ribeauville_HD-18 Ribeauville 36721678892_9943b914a2_c Ribeauville 36249100394_f43ee07584_c Ribeauville 36942707741_bf3886f2b3_c
<
>
Alzacja - jarmark bożonarodzeniowy w wiosce Riquewihr; © Quentin Gachon-OT Pays de Ribeauvillé-Riquewihr

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *