Udostępnij proszę

sztokholm

Sztokholm – panorama miasta

Sztokholm od długiego już czasu królował na mojej liście miejsc wartych odwiedzenia. I wreszcie udało mi się zrealizować ten plan (kliknij w zamieszczone tu zdjęcia, aby zobaczyć je w powiększeniu). Oto miałam udać się w czterodniową podróż do stolicy Szwecji w celach zawodowych. Postanowiłam więc skorzystać z okazji, wziąć jeden dzień urlopu i pojechać wcześniej, aby ekspresowo zwiedzić miasto Nobla. Bruksela żegnała mnie chłodem i deszczem, podczas gdy Sztokholm powitał mnie iście królewską temperaturą 25°C i pięknym słońcem. Z lotniska Bromma z łatwością przejechałam do centrum autobusem, a przejażdżka pozwoliła mi poczuć przedsmak tego, co mnie czekało. Wszechobecna woda i mnóstwo terenów zielonych zachwycają od pierwszej chwili. Wszak Sztokholm leży na czternastu wyspach połączonych licznymi mostami. Niepowtarzalny charakter zapewnia miastu niezwykłe położenie na bałtycką zatoką Saltsjön i jeziorem Mälaren.

Zarezerwowany 3-gwiazdkowy hotel Xpress jest godny polecenia ze względu na świetną lokalizację (minutę od dworca głównego), choć na pewno nie rozpieszcza wielkością pokojów. Ale zupełnie mi to nie przeszkadzało, ponieważ moim celem było zwiedzanie!

Stadhuset

szwecja praca

Sztokholm – widok na ratusz (Stadhuiset)

Pierwszym punktem programu był ratusz miejski (Stadhuset), który już z daleka prezentował się imponująco. Połyskujące złotem trzy korony (herb i symbol Sztokholmu) okazały się świetnym punktem orientacyjnym. Ta pochodząca z początku XX w. budowla powstała pod wpływem zachwytu weneckim Pałacem Dożów. Stadhuset jest absolutnym „must visit”, ponieważ to tu 10 grudnia każdego roku wydawane są przyjęcia na cześć laureatów Nagrody Nobla z udziałem króla i królowej Szwecji. Poza tym odwiedzających zachwyci zapewne widok z

wycieczki skandynawia

Dziedziniec Stadhuset w Sztokholmie

arkadowego dziedzińca na cudnie mieniącą się wodę, zwłaszcza w promieniach popołudniowego słońca. Warto pospacerować także po ogrodzie otaczającym ratusz, by w końcu udać się z drugiej strony, gdzie znajduje się symboliczny pozłacany pomnik jarla Birgera – średniowiecznego założyciela miasta. Gwoli ścisłości nadmienię, że dla Skandynawów słowo „jarl” oznacza tytuł nadawany wodzom, wojownikom bądź powiernikom króla.

Wyspa Riddarholmen i Gamla Stan

sztokholm zwiedzanie

Sztokholm – widok na Riddarholmskyrkan

Z ratusza jednym wielu mostów warto udać się na kolejną wyspę – Riddarholmen uznawaną za historyczne centrum Sztokholmu. To tu znajduje się franciszkański kościół (Riddarholmskyrkan) z około 1300 r. Niestety, w chwili mojego pobytu w Sztokholmie był w trakcie renowacji i nie było mi dane go zwiedzić. A szkoda, bo w latach 1634-1950 był miejscem pochówku szwedzkich królów.Po wyjściu z kościoła uwagę przykuje z pewnością uroczy widok – oto między budynkami widać fragment zatoki z przepływającymi

Sztokholm co warto zobaczyć

Sztokholm – pomnik pomnik Everta Taube na tle ratusza

statkami. Gdy podejdziecie bliżej, zobaczycie skwer z ławkami i pomnik Everta Taube, szwedzkiego kompozytora i trubadura, który w XX w. rozsławił tradycyjne szwedzkie ballady. Pomnik artysty z gitarą pięknie prezentuje się na tle ratusza, co jest okazją do krótkiego odpoczynku. Potem warto ruszyć dalej – tym razem w stronę Gamla Stan, czyli Starego Miasta. Aby zobaczyć jak najwięcej, nie pozostaje nic innego, jak w imponującym tempie ruszyć w dalszą marszrutę.

Po drodze znajdują się kolejno:

Sztokholm przewodnik

Sztokholm – Dom Rycerstwa (Riddarhuset)

Dom Rycerstwa (Riddarhuset), w którym w przeszłości odbywały się obrady szwedzkiej arystokracji.

 

 

 

 

 

Sztokholm zwiedzanie

Sztokholm – Muzeum Nobla

Muzeum Nobla, które – jak wyczytałam w ulotce – prezentuje sylwetki ponad 700 laureatów Nagrody Nobla. Obiekt otwarty w 2001 r. mieści się w budynku giełdy sztokholmskiej i przypomina o wynalazcy dynamitu i fundatorze niezwykłej nagrody. Ciekawostką jest to, że Nobel, który dorobił się ogromnej fortuny na swoich wynalazkach, decyzją włodarzy Sztokholmu musiał na kilka lat opuścić swoje rodzinne miasto, ponieważ w czasie jednego z eksperymentów doszło do wypadku, w którym śmierć poniosło kilka osób (w tym jeden z braci wynalazcy). Ale tak naprawdę Szwedzi zawdzięczają

Sztokholm zabytki

Sztokholm – Muzeum Nobla

swojemu najsławniejszemu mieszkańcowi bardzo wiele: to dzięki jego odkryciu zostało potem wybudowane słynne sztokholmskie metro, które wielu nazywa dziełem sztuki. Stacje metra zostały wykute w litej skale i zapewne nie byłoby to możliwe bez użycia dynamitu. A Nobel lubił zaskakiwać: jako że nigdy nie założył rodziny, zgromadzony majątek przekazał w testamencie na nagrody w dziedzinie fizyki, chemii, fizjologii lub medycyny, literatury i pokoju.

 

 

Sztokholm zwiedzanie

Sztokholmski rynek (Stortorget)

Rynek (Stortorget) ze słynnymi kolorowymi kamieniczkami.

 

 

 

 

 

sztokholm zabytki

Sztokholm – żołnierz gwardii królewskiej

Pałac Królewski (Kungliga Slottet) pochodzący z XVII w. i wzniesiony na miejscu poprzedniego zamku Trzy Korony (Tre Kronor). Przed wejściem stoją żołnierze gwardii królewskiej, ale w czasie mojego pobytu nie udało mi się zobaczyć uroczystej zmiany warty. Ze względu na ograniczony czas zwiedziłam jedynie Kaplicę Królewską, która daje przedsmak tego, co czeka tych, którzy bez pośpiechu mogą sobie pozwolić na zwiedzenie całego kompleksu pałacowego.

 

 

 

sztokholm zabytki

Sztokholm – widok na katedrę Storkyrkan i Pałac Królewski

Katedra Storkyrkan, w której odbywają się koronacje królów. Gwoli ciekawości, obecnie panująca dynastia Bernadotte wywodzi się od napoleońskiego marszałka – Jean Baptiste Bernadotte, który w 1810 r. został adoptowany przez schorowanego króla Szwecji i ogłoszony następcą tronu. Po objęciu władzy przybrał imiona Karol Jan i szybko zapomniał o Napoleonie, ba zawarł nawet koalicję antynapoleońską.

Wyspy Skeppsholmen i Kastellholmen

sztokholm zabytki

Kastellholmen w Sztokholmie

Z Gamla Stan warto przejść mostem na drugą stronę, by spacerując, chłonąć atmosferę miasta. Oczom ukazuje się imponujący gmach opery, Muzeum Narodowe (Nationalmuseum), a droga prowadzi na kolejną wyspę Skeppsholmen. Stamtąd również rozciąga się piękny widok na Stare Miasto. W ciepłe dni wiele osób wyleguje się na trawie, ciesząc się słońcem. Pieszo można dotrzeć aż do kolejnej wyspy Kastellholmen, na której szczycie mieści się zamek. Stamtąd widać jak na dłoni inną bardzo znaną wyspę Skansen. Ci lubiący szaleństwa z pewnością powinni wybrać się do rozległego lunaparku, którego liczne karuzele stoją tuż nad wodą. Wierzę, że wrażenia są niezapomniane, ale to już nie dla mnie…

Szwecja – informacje praktyczne

Planujący podróż do Szwecji powinni zdawać sobie sprawę, że jest to typowy skandynawski kraj, co jest równoznaczne z wysokimi cenami. Oczywiście, da się znaleźć brasserie czy lokalne, małe restauracyjki, gdzie można zjeść köttbullar (pulpeciki mięsne), ryby i owoce morza w przyzwoitej cenie. Tym, co jednak szokuje, są zawrotne ceny alkoholu. Napoje wyskokowe można kupić tylko w specjalnych sklepach i to w ściśle określonych porach (w dni robocze do godziny 18:00, w soboty tylko do 15:00, a w niedziele jest to w ogóle niemożliwe). Alkoholu można się też napić w restauracjach, barach czy klubach, jednak ceny tych trunków skutecznie odstraszają od nadmiernej degustacji. Wprowadzając tzw. ustawą alkoholową, państwo szwedzkie postanowiło rozwiązać problem alkoholizmu, który był dość powszechny w XIX w., gdy Szwecja była jeszcze biednym krajem. Tak, tak, to nie przejęzyczenie – dzisiejsze bogactwo to państwo Europy północnej zawdzięcza szybkiemu uprzemysłowieniu począwszy od końca XIX stulecia, bogatym złożom rudy żelaza, ogromnym połaciom lasów i neutralności w obu wojnach światowych.

sztokholm zwiedzanie

Sztokholm nocą

Czy Sztokholm mi się podobał? Bardzo! Czy można go zwiedzić w jeden dzień? Cóż, z całą pewnością nie! I dlatego planuję tam wrócić, żeby zobaczyć to, co mnie ominęło. Chciałabym udać się w rejs statkiem wokół sztokholmskich wysp, chciałabym zwiedzić Drottningholm Palace, muzeum okrętu „Waza” i oczywiście muzeum ABBY. A póki co chyba znowu obejrzę film „Mamma Mia 2” z genialną muzyką tego najsłynniejszego szwedzkiego zespołu, który był u szczytu sławy w latach 70-tych.

cof Panorama Sztokholmu Panorama Sztokholmu Sztokholm - widok na Stare Miasto (Gamla Stan) Sztokholm - wyspa Kungsholmen Sztokholm - ratusz miejski (Stadhuset) Sztokholm - dziedziniec ratusza miejskiego Sztokholm - pomnik jarla Birgera Sztokholm - wnętrze Pałacu Królewskiego (Kungliga Slottet) Sztokholm - żołnierze gwardii królewskiej Sztokholm - budynek Parlamentu (Riksdagshuset) Wiosenna panorama Sztokholmu Sztokholm - wyspa Skeppsholmen Sztokholm - wyspa Skeppsholmen Sztokholm - widok na park rozrywki Gröna Lund
<
>
Sztokholm - wnętrze Pałacu Królewskiego (Kungliga Slottet)

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *