Udostępnij proszę

© www.polacyzagranica.eu

Cascais to jedno z najbardziej luksusowych miasteczek Portugalii i ulubione miejsce odpoczynku członków wielu europejskich rodzin królewskich. Miasto słynie z dużego portu jachtowego, luksusowych restauracji i hoteli, piaszczystych plaż oraz cudownych pejzaży. Można tu bez trudu dojechać pociągiem z centrum Lizbony. Wystarczy 30 minut, żeby jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przenieść się do innego świata…

Top 6 miejsc wartych zobaczenia w Cascais

1. Twierdza Nossa Sanhora da Luz

            Ten obiekt fortyfikacyjny pod wezwaniem Matki Bożej Światłości znajduje się na prawym brzegu ujścia rzeki Tag i został zbudowany w 1594 r. Położony nad mariną stanowił punkt obrony mieszkańców i całego rejonu, głównie przed atakami ze strony Hiszpanów. W skład kompleksu wchodziły trzy bastiony, wieża Santo António i dawny Pałac Królewski (Palácio da Cidadela). Gdy w 1755 r. Portugalię nawiedziło trzęsienie ziemi, fort uległ poważnym zniszczeniom. Na szczęście zdecydowano o jego odrestaurowaniu.

cascais

Cascais – widok na twierdzę Nossa Sanhora da Luz; © www.polacyzagranica.eu

Co ciekawe, od lat 70-tych XIX w. fragment twierdzy stał się letnią rezydencją portugalskiej rodziny królewskiej i po dziś dzień obiekt pełni tę rolę dla obecnie rządzących. W pozostałej części otworzono luksusowy hotel „Pousada Cascais” i stworzono centrum sztuki, w którym mieszczą się galerie artystyczne.

cascais atrakcje

Cascais – dzielnica artystyczna i hotel na terenie dawnej twierdzy; © www.polacyzagranica.eu

               Spacerując na dawnej fortyfikacji, warto także zwrócić uwagę na pomnik króla Carlosa I, który umieścił tu swoje laboratorium oceanograficzne. No i warto uświadomić sobie, że ​​Cascais było pierwszym portugalskim miastem posiadającym prąd od 1878 r., o czym przypomina pamiątkowa tablica.

2. Marina de Cascais

Port w Cascais, podobnie jak i całe miasto, jest jednym z najbardziej prestiżowych miejsc w Portugalii. W tutejszej marinie organizowane są wielkie morskie wydarzenia międzynarodowe, wśród których były m.in. Puchar Ameryki World Series Cascais, Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie, Trofeum Jego Królewskiej Mości Króla Juana Carlosa I, a także wiele innych konkursów, które zapewniły sławę temu miejscu.

cascais co zobaczyć

Cascais – widok na marinę; © www.polacyzagranica.eu

Więc bywać tu jest po prostu w dobrym tonie, przez co ten portugalski port jest miejscem spotkań nie tylko żeglarzy, ale i sławnych tego świata. Marina mogąca pomieścić 650 statków oferuje różnorakie udogodnienia i usługi, przez co jest komfortową strefą rekreacyjną dla wszystkich, którzy ją odwiedzają.

 3. Casa de Santa Maria

Casa de Santa Maria to Dom Najświętszej Marii Panny z 1902 r. wybudowany według projektu Raula Lino, który zyskał sławę w Cascais. Ta luksusowa, niegdyś prywatna rezydencja arystokraty Jorge O’Neil, pełni obecnie funkcję muzeum. Pierwszy właściciel zamówił ją jako prezent ślubny dla swojej córki. Miał przy tym specyficzne wymagania – poprosił, aby dom zbudowano tylko i wyłącznie z portugalskich materiałów. Tym, co wyróżnia tę rezydencję, jest mieszanka stylów architektonicznych, wśród których widać bardzo wyraźnie wpływy mauretańskie i śródziemnomorskie wzbogacone dodatkowo przez zmiany wprowadzone przez kolejnego właściciela.

portugalia największe atrakcje

Cascais – Casa de Santa Maria i Muzeum Latarni św. Marty; © www.polacyzagranica.eu

W Domu Najświętszej Marii Panny zatrzymywali się w przeszłości wielcy tego świata, wśród których byli m.in.  hrabiowie Barcelony, król Umberto II i prezydent USA Richard Nixon. W środku można zobaczyć, jak wyglądało życie śmietanki towarzyskiej Cascais na początku XX w. Rezydencja jest położona w bardzo malowniczym miejscu i stanowi świetną scenerię do zdjęć.

4. Muzeum Condes de Castro Guimarães (Muzeum Hrabiego de Castro Guimarães)

Muzeum Hrabiego de Castro Guimarães wraz z Casa de Santa Maria i Muzeum Latarni św. Marty tworzą kompleks zbudowany dla wspomnianego Jorge O’Neil, który miał irlandzkie korzenie.

Cascais – Muzeum Condes de Castro Guimarães; © www.polacyzagranica.eu

Dom po sprzedaży wszedł w posiadanie hrabiego Castro Guimarães, który zapisał go w testamencie miastu Cascais. Jego życzeniem było, aby utworzono tu muzeum miejskie.

portugalia co warto zwiedzić

Cascais – dziedziniec Muzeum Condes de Castro Guimarães; © www.polacyzagranica.eu

Wola hrabiego została wypełniona w 1931 r. i tym sposobem przybywający mogą oglądać kolekcję mebli i biżuterii, słynnych płytek azulejos, no i przede wszystkim zbiory malarstwa i rzeźby reprezentującej sztukę od XVI w. aż po XX w.

5. Park Marechal Carmona

Ten piękny park nazwany na cześć marszałka António Óscara de Carmona upamiętnia portugalskiego oficera i premiera, którego pomnik można dostrzec w jednym z zakątków.

cascais atrakcje

Cascais – Park Marechal Carmona; © www.polacyzagranica.eu

Rozległy teren leży zaledwie kilka kroków od fortecy oraz mariny i mieści w sobie wspomniane wcześniej Muzeum Hrabiego de Castro Guimarães. Park został oddany do użytku publicznego w latach 40-tych XX w., ale jego początki sięgają XVI w., gdy znajdowało się tu gospodarstwo rekreacyjno-wypoczynkowe.

portugalia najpiękniejsze miejsca

Cascais – Muzeum Hrabiego de Castro Guimarães w parku Marechala Carmona; © www.polacyzagranica.eu

Z czasem utworzono tutaj romantyczny park, który został odkupiony od prywatnych właścicieli i stał się przestrzenią publiczną zachwycającą różnorodnością roślin, jeziorem i obecnością dumnie spacerujących pawi oraz kaczek.

6. Plac Largo de Luís de Camões

Ten uroczy plac został nazwany na cześć jednego z najbardziej szanowanych XVI-wiecznych poetów Portugalii, Luísa Vaza de Camõesa, który napisał epicki poemat pt. „Os Lusíadas” celebrujący epokę odkryć geograficznych Portugalii.

portugalia atrakcje

Cascais – Plac Largo de Luís de Camões; © www.polacyzagranica.eu

Na placu, gdzie stoi pomnik poświęcony wspomnianemu poecie, w przeszłości rybacy sprzedawali swoje połowy, a dziś mieszczą się sklepy, kawiarnie i restauracje. Co więcej, życie nie ustaje tu wraz z zapadnięciem zmroku – wręcz przeciwnie, wtedy otwierają swoje podwoje kluby muzyczne i bary. Latem organizowane są tu koncerty, a w okresie Bożego Narodzenia plac zamienia się w bajkową scenerię podkreślającą magię świąt.

cascais

Cascais – Park Marechal Carmona; © www.polacyzagranica.eu

Luksusowy i międzynarodowy charakter Cascais czuje się od pierwszej chwili, co podkreślają wszechobecne napisy w języku angielskim. Bogate tradycje żeglarskie zapoczątkowane w XV w. odkryciem drogi morskiej do Indii przez Vasco da Gamę przyczyniły się do sławy i bogactwa Portugalii. Dziś kraj nie jest już mlekiem i miodem płynący jak za czasów kolonialnych, ale na tym tle wyróżnia się Cascais, które stało się oazą luksusu oraz mekką dla żeglarzy i wielbicieli sportów wodnych. A tych, którzy zainteresowani są zwiedzeniem innych miejsc w tym państwie, zapraszam także do lektury tekstów poświęconych Porto, Guimarães, czy Aveiro.

 ***

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *