Udostępnij proszę

barcelona atrakcje

Barcelona – katedra Sagrada Familia

Lista skojarzeń z miastem Barcelona jest naprawdę długa. Od razu przychodzą na myśl: Anotni Gaudi i stworzona przez niego unikatowa architektura, FC Barcelona czy Dzielnica Gotycka ze śladami z czasów rzymskich. Niniejszy tekst to poradnik i przewodnik po tej słynnej metropolii. O tym, jak maksymalnie wykorzystać czas w trakcie krótkiego pobytu, pisałam w tekście „Barcelona w dwa dni (cz.1)”, do którego przeczytania również zachęcam. Dziś druga część tego artykułu. A fascynatom pięknych fotografii polecam kliknięcie w zamieszczone tu zdjęcia, aby oglądać je w powiększeniu.

Dzień 2

Sagrada Familia – miejska plaża La Barceloneta – domy Gaudiego (Casa Batlló i Casa Mila) – pomnik Kolumba – L’Hospital de la Santa Creu i Sant Pau (Szpital św. Krzyża i św. Pawła) – stadion FC Barcelona

        

barcelona atrakcje

Sagrada Familia widziana z Plaça de Gaudi

Antoni Gaudi jako młody, bo zaledwie 31-letni architekt, wygrał konkurs na najlepszy projekt neogotyckiej katedry Sagrada Familia (Święta Rodzina). Budowa ruszyła w 1882 r. i stała się dziełem życia katalońskiego architekta. Świątynia, która wywołuje (zwłaszcza po wejściu do środka) niemy zachwyt, nie została ukończona po dziś dzień. Prace ściśle według planów Gaudiego wciąż trwają, a ich zakończenie zostało zaplanowane na 2026 r., kiedy przypada 100.rocznica śmierci jej twórcy. Czy uda się zrealizować ten ambitny zamysł? Wciąż nie wiadomo, bo konstrukcja trzeciej fasady – Fasady Chwały jeszcze nie ruszyła.

barcelona

Barcelona – wnętrze katedry Sagrada Familia

Kościół swoją strzelistością nawiązuje do gotyckich katedr z epoki średniowiecza. W projekcie znajduje odzwierciedlenie głęboka wiara Gaudiego. Każda z trzech fasad: Fasada Narodzenia (w większości ukończona za życia Gaudiego), Fasada Męki Pańskiej i Fasada Chwały odnoszą się do Biblii. Widać to też w symbolice liczb: 18 różnej wysokości wież poświecono 12 Apostołom, 4 ewangelistom, Jezusowi i Maryi. Ogromne wrażenie robią także witraże zapewniające niezwykłe wprost oświetlenie wnętrza.

barcelona atrakcje

Barcelona – wnętrze katedry Sagrada Familia

Gaudi od dziecka fascynował się przyrodą, stąd w budowli widać elementy roślinne, zwierzęce, ale także te ze świata minerałów i ludzi. Wystarczy spojrzeć na Fasadę Męki Pańskiej, która wyraźnie przypomina kształtem ludzkie kości i ścięgna. Zwiedzanie katedry z audio przewodnikiem dostępnym również w języku polskim pozwala lepiej zrozumieć niezwykłe idee architekta. Trzeba jednak pamiętać, że bilety do wnętrza katedry i na wieżę trzeba zarezerwować wcześniej, a wejściówka bardzo ściśle określa godzinę wejścia. W bazylice jest również pochowany jej twórca – grób znajduje się w kaplicy, która jest dostępna tylko dla chcących się pomodlić. Po wyjściu warto się udać na Plaça de Gaudi, gdzie znajdują się park i jezioro. To idealne miejsce do zrobienia serii zdjęć obejmujących monumentalną katedrę w całej okazałości.

barcelona noclegi

Barcelona – hotel “W” na plaży

Kultowym miejscem w Barcelonie jest również plaża miejska La Barceloneta, której nie można pominąć zwłaszcza latem. To tu mieszkańcy miasta zażywają ożywczych kąpieli i uprawiają sporty wodne. Ta dzielnica, która jeszcze w XVIII w. nie cieszyła się dobrą reputacją, stała się teraz bardzo modna. To tam znajduje się 5-gwiazdkowy hotel “W” Barcelona kształtem przypominający żagiel i nasuwający oczywiście skojarzenia z dubajskim Burj Al Arab Jumeirah.

A gdy czas biegnie nieubłaganie i powrót zbliża się wielkimi krokami, warto skorzystać z autobusu Hop on, Hop off, żeby jeszcze coś zobaczyć. Polecam wysiąść na chwilę przy Passeig de Gracia 43, gdzie mieści się jeden ze słynnych domów Gaudiego – Casa Batlló. Ta kamienica należąca w przeszłości do producenta tekstyliów – Josepa Batlló została wyremontowana według zamysłu Gaudiego. Tak bardzo wyróżnia się na tle innych domów, że nie da jej się nie zauważyć. Fasada przypomina rybie łuski, a balkony wyglądające jak oczy opierają się na wspornikach imitujących kości.

barcelona gaudi

Kamienica Casa Batlló (w środku) projektu Gaudiego

barcelona atrakcje

Barcelona – kamienica Casa Mila zaprojektowana przez A. Gaudiego

Tylko 500 m dzieli Casa Batlló od Casa Mila, kolejnej kamienicy projektu Gaudiego. To dzieło architektoniczne wybudowane dla rodziny Pere Mila przypomina skalny blok. Zachwycają faliste kształty, oryginalne balkony przypominające zarośla, mozaiki i kominy w kształcie dymu.

 

barcelona

Pomnik Kolumba przy Plaça Portal de la Pau w Barcelonie

Na trasie słynnego przejazdu autobusu Hop on, Hop off znajduje się także 60-metrowy pomnik Kolumba powstały w 1888 r. z okazji Wystawy Światowej EXPO. Ten monument znajdujący się na 1,5-kilometrowym, słynnym deptaku La Rambla upamiętnia powrót Krzysztofa Kolumba z Ameryki i jego zatrzymanie się w Barcelonie. Wielki odkrywca Ameryki wskazuje palcem wyjście z portu. Warto pamiętać, że wewnątrz pomnika znajduje się … winda na szczyt, skąd można podziwiać panoramę miasta.

barcelona atrakcje

Szpital de la Santa Creu i Sant Pau w Barcelonie

Ciekawym miejscem jest również L’Hospital de la Santa Creu i Sant Pau (Szpital św. Krzyża i św. Pawła), którego początki sięgają XV w. W związku z powiększaniem się Barcelony, na pocz. XX w. połączono istniejące budynki i rozbudowano obiekt. Prace zakończono w 1930 r., a architektura zachwyca do dziś. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co wcale nie dziwi – wystarczy spojrzeć na zamieszczone tu zdjęcie.

Przysłowiową kropką nad „i”, zwłaszcza dla fanów piłki nożnej, jest oczywiście stadion FC Barcelona. Obiekt mogący pomieścić prawie 100 tysięcy ludzi stał się kultowy zwłaszcza dzięki grającemu z numerem 10 Lionelowi Messiemu.

barcelona

Stadion FC Barcelona

Barcelona jest niezwykła, choć za tę niezwykłość przyszło jej zapłacić wysoką cenę: ten jeden z ulubionych turystycznych celów odwiedza rocznie – według szacunków – 30 milionów ludzi (!), co pociąga za sobą wzrost cen nieruchomości i co bez wątpienia jest uciążliwe dla rodowitych mieszkańców. Warto tu przyjechać poza sezonem wakacyjnym, gdyż lato wcale nie gwarantuje słonecznej pogody, czego doświadczyłam pierwszego dnia pobytu.

barcelona-2674878_1280 sagrada-familia-702176_1280 sagrada-994470_1280 sagrada-familia-cathedral-1147932_1280 barcelona-838716_1280 parc-guell-411936_1280 gaudi-1125018_1280 columns-536852_1920 cof barcelona-105586_1280 barcelona-4271969_1280 barcelona-247929_1280 barcelona-680182_1280 estadio-463349_1280 football-2311831_1280
<
>
Barcelona - sklepik z pamiątkami przy parku Güell

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *