Udostępnij proszę

Święta Bożego Narodzenia mają nieodparty urok, który kojarzy się z choinką, prezentami, piernikami i radosną atmosferą podgrzewaną przez rozlegające się wokół świąteczne piosenki. Nie bez powodu mówi się, że jest to czas magii. Nic dziwnego, że mali i duzi ulegają temu nastrojowi i w poszukiwaniu nietuzinkowych prezentów udają się na Bożonarodzeniowe jarmarki oferujące również lokalne smakołyki.

BRUKSELA

Pierwsze tego typu imprezy rozpoczynają się już w ostatnim tygodniu listopada. W dn. 30 listopada 2019 (sobota) odbywa się Grand Bazar de Noël w pięknym budynku Komisji Europejskiej przy Av. de Beaulieu 5. Odwiedzający mogą skosztować specjałów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej i dzięki temu odbyć swoistą podróż kulinarną po różnych zakątkach naszego kontynentu. Mają też możliwość zakupu lokalnych produktów i ozdób świątecznych, a nawet wygrania niebagatelnej nagrody. Ci bowiem, którzy przeznaczą 2,50 €, mogą wylosować m.in. bilety lotnicze Brussels Airlines, weekend w znanych hotelach, kolacje w kultowych restauracjach, bilety do Theatre Royal de la Monnaire, do zoo w Antwerpii, kosze ze świątecznymi smakołykami i wiele innych.

Bruksela - Bożonarodzeniowy jarmark w budynku Komisji Europejskiej przy Av. de Beaulieu 5

Bruksela – Bożonarodzeniowy jarmark w budynku Komisji Europejskiej przy Av. de Beaulieu 5

Ten Bożonarodzeniowy jarmark jest organizowany przez istniejące od 1976 r. Stowarzyszenie Kobiet Europy (Association Femmes d’Europe) zrzeszające ok. 1000 przedstawicielek różnych krajów Unii Europejskiej. Honorową Prezydentką jest zawsze żona Przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Brukselski Grand-Place wieczorem

Brukselski Grand-Place wieczorem

W dn. 29 listopada 2019 – 5 stycznia 2020 w centrum Brukseli na Grand-Place, Place de la Bourse, Place Sainte-Catherine i Marché aux Poissons odbywa się kiermasz pod hasłem „Les Plaisirs d’Hiver” („Zimowe przyjemności”). Piękny brukselski Rynek (Grand-Place) jest zawsze ozdobiony ogromną choinką. Ten rok jest szczególny, ponieważ brukselczycy świętują 400-lecie istnienia ulubionego symbolu miasta – Sikającego Chłopca (Manneken-Pis). Z tej okazji choinka zostanie ozdobiona 120 wielkimi bombkami w kolorach belgijskiej flagi.  Na Grand-Placu co pół godziny, począwszy od 17:00 – 22:00 odbywa się pokaz dźwięku i świateł. Z kolei na Place De Brouckère jest przygotowane lodowisko dla lubiących łyżwiarskie akrobacje. Dzięki lokalnym specjałom takim jak: słynne belgijskie piwa, pralinki, cuberdon, gofry i kasztany każdy znajdzie coś dla siebie.

BRUGIA

Brugia - lodowisko w centrum miasta

Brugia – lodowisko w centrum miasta

Brugia zwana „Wenecją północy” zachwyca o każdej porze roku. To urokliwe średniowieczne miasto jest rajem dla fanów świątecznych ozdób. Dwa czynne cały rok (!) sklepy „Kerstfeeerie” (na ulicach Walplein 12 i Breidelstraat 4) są pełne ręcznie wykonanych szklanych i drewnianych świątecznych cudeniek. Tradycyjny bożonarodzeniowy jarmark jest czynny w Brugii od 22 listopada do 5 stycznia. Na przybywających czeka również lodowisko umieszczone w samym sercu miasta. A ci, którzy marzą o podziwianiu miasta z wysokości, powinni wybrać się do mieszczącego się tuż obok „Historium”, które jest świetną propozycją dla rodzin z dziećmi, o czym pisałam w tekście „Brugia – Historium i inne atrakcje”, który można przeczytać tutaj.

ANTWERPIA

Antwerpia - centrum miasta

Antwerpia – centrum miasta

Gdy dni stają się krótsze, temperatura spada, a ulice zdobią świąteczne dekoracje, to najlepszy moment, aby wybrać się na bożonarodzeniowy jarmark do Antwerpii. Kiermasz odbywający się na Grote Markt, centralnym placu z renesansowym ratuszem i XVI-wiecznymi kamieniczkami, zapewnia mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych, począwszy od jazdy na łyżwach, przez degustacje grzanego wina i innych rarytasów, aż po zakupy na straganach. A ci, którzy dysponują większym budżetem, powinni rozważyć wizytę w szlifierni diamentów (np. na Pelikaanstraat), bo Antwerpia jest największym na świecie ośrodkiem obróbki tych kamieni szlachetnych.

 

INNE BELGIJSKIE JARMARKI:

Typowy Bożonarodzeniowy jarmark

Typowy Bożonarodzeniowy jarmark

Beloeil: 7 – 8 grudnia 2019

Durbuy: 29 listopada 2019 – 5 stycznia 2020

Gandawa: 6 grudnia 2019 – 5 stycznia 2020

Hasselt: 23 listopada 2019 – 5 stycznia 2020

Leuven: 11 – 22 grudnia 2019

Liège: 29 listopada – 30 grudnia 2019

Maredsous: 22 listopada – 25 grudnia 2019

Mons: 6 grudnia 2019 – 5 stycznia 2020

Namur: 29 listopada – 31 grudnia 2019

Ostenda: 29 listopada 2019 – 5 stycznia 2020

Jak widać, wybór jarmarków świątecznych jest wielki. A teraz nie pozostaje nic innego, jak zdecydować, na który się wybrać w towarzystwie bliskich osób. Miłej zabawy!

***

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka”, a jeśli wybierasz się do Belgii, mogą zainteresować Cię artykuły poświęcone Brukseli, Brugii, Dinant, Buillon, Villers-la-Ville, Hallerbos, Kortrijk, Mariemont, Aalst, Gaasbeek, Groot-Bijgarden czy zamkowi Freÿr.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *