Udostępnij proszę

miśnia zwiedzanie

Miśnia – zamek Albrechtsburg; © www.polacyzagranica.eu

Niemcy nie należą do najpopularniejszych kierunków turystycznych, choć bez wątpienia ten kraj ma wiele do zaoferowania, o czym pisałam tutaj. Kolejnym tego przykładem jest Miśnia. To piękne średniowieczne miasto na Łabą dzieli od Polski stosunkowo niewielka odległość: 215 km od Zielonej Góry i 280 km od Wrocławia.

Miśnia – wzgórze zamkowe i winnice

miśnia atrakcje

Miśnia – widok na zamek Albrechtsburg; © www.polacyzagranica.eu

Dlaczego warto wybrać się do Miśni? Odpowiedź jest prosta – wystarczy spojrzeć na zamieszczone tu zdjęcia i kliknąć, aby zobaczyć je w powiększeniu. Tym, co bez wątpienia urzeka, jest zamek Albrechtsburg, który, odbijając się w wodzie, wygląda pięknie szczególnie z drugiego brzegu rzeki. Ci, którzy zdecydują się na kawę lub

miśnia zwiedzanie

Miśnia – hotel Dorint Parkhotel Meißen z widokiem na zamek; © www.polacyzagranica.eu

nocleg w hotelu Dorint Parkhotel Meißen znajdującym się dokładnie naprzeciwko zamku, mogą liczyć na spokojne podziwianie pejzażu. Ale uwaga, trzeba pamiętać, że hotel oprócz budynku głównego ma też budynki boczne, z których widoki są znacznie ograniczone. Dlatego dokonując rezerwacji, warto zwrócić uwagę na ten istotny szczegół, zwłaszcza że centrum odnowy biologicznej znajduje się tylko w głównej części hotelu.

niemcy co warto zwiedzić

Miśnia – wnętrze zamku Albrechtsburg; © www.polacyzagranica.eu

Ale wróćmy do wzgórza zamkowego. Złote lata przypadały na XV w., kiedy z rozkazu elektora saksońskiego Ernesta i jego brata Albrechta wzniesiono piękny zamek w stylu gotyckim. Bez wątpienia warto poświęcić czas na jego zwiedzenie, na zobaczenie nowoczesnej, interaktywnej wystawy oraz na podziwianie architektury, malowideł, starych ksiąg i oczywiście porcelany. Piękny Albrechtsburg wkrótce po jego wybudowaniu popadł w zapomnienie, gdyż został przyćmiony przez blask pobliskiego zamku w Dreźnie. Na szczęście nadszedł drugi moment glorii – oto w

Miśnia zabytki

Miśnia – katedra św. Jana i św. Donatana; © www.polacyzagranica.eu

1710 r., za rządów Augusta II Mocnego, założono na miśnieńskim zamku pierwszą w Europie Królewsko-Polską i Elektorsko-Saską Manufakturę Porcelany, która w późniejszym czasie została przeniesiona do obecnej siedziby. Na miśnieńskim wzgórzu znajdują się również średniowieczna katedra św. Jana i św. Donatana (Dom zu Meißen) z uroczym ogrodem na dziedzińcu oraz ratusz.

Z zamkowego wzniesienia rozciąga się piękna panorama na okoliczne tarasowe wzgórza porośnięte szczepami winogron. Wszak Miśnia słynie również z wina, o czym wie niewiele osób. Tymczasem tradycja uprawy winorośli w tym rejonie ma już 850 lat! Specyficzny mikroklimat doliny Łaby i żyzne gleby bogate w minerały pozwalają na wyhodowanie unikalnych szczepów winorośli, z których powstają w większości białe, lekkie wina. Tak więc ci, którzy zawitają do Miśni, nie powinni zapomnieć o tym lokalnym specjale.

Miśnia to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Fanów porcelany zachwyci zapewne muzeum „białego złota” (tak właśnie nazywano w przeszłości porcelanę), zwolenników romantycznych spacerów – przechadzki po wąskich, brukowanych uliczkach miasta, a enologów – tutejsze gatunki wina.

Miśnia - zamek Albrechtsburg cof Miśnia - wnętrze zamku Albrechtsburg Miśnia - wnętrze zamku Albrechtsburg Miśnia - wzgórze zamkowe Miśnia - katedra św. Jana i św. Donatana Miśnia - ogród na dziedzińcu katedry św. Jana i św. Donatana Miśnia - wzgórze zamkowe Miśnia - wzgórze zamkowe Miśnia - wzgórze zamkowe Miśnia - jedna z dróg na zamek Uliczka w Miśni Uliczka w Miśni Miśnia - hotel Dorint Parkhotel Meißen
<
>
Miśnia - ogród na dziedzińcu katedry św. Jana i św. Donatana

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *