Udostępnij proszę

 

parada wenecka

Ogrody Annevoie – parada wenecka; © www.polacyzagranica.eu

Spacer po wodnych ogrodach Annevoie i wizyta w zamku Bioul w belgijskiej prowincji Namur to ciekawa propozycja spędzenia relaksującego dnia na łonie natury. Przechadzka po rozległym, 28-hektarowym ogrodzie wśród 200-letnich drzew w słoneczne dni jest z pewnością przyjemnością, gdyż cień i wodna mgiełka zapewniają uczucie świeżości.

belgia najpiękniejsze miejsca

Belgijskie wodne ogrody Annevoie k. Namur© www.polacyzagranica.eu

Ogrody Annevoie dla fascynatów natury

Ogrody Annevoie powstały w latach 1758-1776, a ich twórcą był Charles-Alexis de Montepellier.  Pomysł zrodził się pod wpływem jego podróży po Europie, w której trakcie miał okazję oglądać symetryczne, uporządkowane ogrody w stylu francuskim, dzikie ogrody angielskie i pełne rzeźb oraz grot ogrody włoskie.

belgia co warto zobaczyć

Wodne ogrody Annevoie k. Namur© www.polacyzagranica.eu

W realizacji projektu ogrodów Annevoie wykorzystano naturalne ukształtowanie terenu – wodę spływającą ze wzniesień zapewniającą nawodnienie bez użycia jakichkolwiek maszyn.

Annevoie nie bez powodu zostało wpisane na listę przyrodniczego dziedzictwa Walonii. Ogród zachwyca 50 fontannami, kaskadami, licznymi stawami i rzeźbami. Na jego terenie znajduje się również zamek z 1627 r. przebudowany później w stylu klasycystycznym i przechodzący gruntowną renowację w chwili pisania tego tekstu.

Ogrody Annevoie otwierają swoje podwoje z końcem marca i czekają na odwiedzających aż do początku listopada. W Wielkanoc jest organizowane szukanie czekoladowych jajek, a na początku maja – parada wenecka. Przybywający mają wówczas okazję podziwiać piękne, weneckie stroje i zrobić pamiątkowe zdjęcia z uczestnikami pokazu.

parada wenecka

Ogrody Annevoie – parada wenecka; © www.polacyzagranica.eu

Nieco zmęczeni spacerem mogą odpocząć w brasserie, która znajduje się tuż przy wejściu.

Zamek Bioul, czyli historia z winiarską pasją w tle

belgia zamki

Dziedziniec zamku Bioul; © www.polacyzagranica.eu

Ci, którzy zawitają do Annevoie, w drodze powrotnej powinni zatrzymać się w oddalonym zaledwie o 5 km zamku Bioul czynnym tylko w soboty i niedziele. Budowla zachowana w zachowanym po dziś kształcie w ogóle nie przypomina pierwotnego, średniowiecznego zamku otoczonego fosami.  Od 1896 r. właścicielem tej posiadłości jest rodzina Vaxelaire. Tym, którym to nazwisko z pozoru nic nie mówi, warto nadmienić, że są to potomkowie François Vaxelaire, twórcy znanej w Belgii sieci sklepów „Carrefour” i „Big Bazar”.

bioul

Zamek Bioul – miejsce degustacji win; © www.polacyzagranica.eu

Na terenie zamku otworzono muzeum. Zwiedzający mają okazję zobaczyć na makietach, jak ten obiekt zmieniał się od czasu średniowiecza oraz poznać historię sukcesu François Vaxelaire i jego następców, którzy założyli tu winnicę i produkują organiczne wino. Vanessa Vaxelaire i jej mąż, Andy Wyckmans, postanowili wykorzystać żyzne tereny w dolinie Mozy i jako wielcy entuzjaści wina podjęli się niełatwego zadania uprawy winorośli. Dzięki ich pasji i uporowi powstały m.in. „Batte de la Reine”, „Mossiat”, „In Ardius Constans”, „Terre Charlotte” i „Houilleres”.

belgia pomysły na weekend

Zamek Bioul – droga wjazdowa; © www.polacyzagranica.eu

Wielbiciele win mogą poznać smak tych produkowanych z tutejszych winnic na tarasie lub w barze, gdyż w cenę biletu na zamek wliczona jest degustacja trzech rodzajów tego trunku. Ci, którzy poczują się w pełni usatysfakcjonowani bukietem smaków, mogą kupić wybrane gatunki  w sklepie przy wyjściu.

Wycieczka do wodnych ogrodów Annevoie i do zamku Bioul jest interesującą propozycją dla lubiących odpoczynek z dala od wielkomiejskich tłumów. Więc jeśli jeszcze nie macie pomysłu, jak ciekawie spędzić nadchodzącą sobotę lub niedzielę, polecam oba opisane i bez wątpienia mniej znane miejsca w belgijskiej prowincji Namur.

Wodne ogrody Annevoie z widokiem na zamek dav dav Ogrody Annevoie (Les Jardins d'Annevoie) wiosną bty dav dav dav cof cof dav bty bty bty bdr bdr bdr bty bty bty bmd bty bty
<
>
Ogrody Annevoie (Les Jardins d'Annevoie) w prowincji Namur; © www.polacyzagranica.eu

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bzpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *