/* */

Udostępnij proszę

co warto zobaczyć w Belgii

Belgijski zamek Wijnendale; © www.polacyzagranica.eu

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Belgii jest bez wątpienia Brugia, o której pisałam tutaj. Dziś jednak zapraszam do odkrycia dwóch innych miejsc, leżących w pobliżu tego słynnego średniowiecznego miasta. Mam na myśli miasteczko Damme oddalone o 6 km od Brugii i zamek Wijnendale w Torhout.

 Witajcie w Damme            

Malownicze średniowieczne Damme leży na zielonych flamandzkich polderach Flandrii Zachodniej, przysłowiowy rzut kamieniem od historycznej Brugii i belgijskiego wybrzeża.

damme

Damme – centrum miasteczka; © www.polacyzagranica.eu

Damme (w tłumaczeniu: tama) powstało w XII w. jako poprzeczna grobla na końcu kanału Zwin i szybko rozwinęło się najpierw w wioskę rybacką, a następnie w tętniący życiem port, w którym przeładowywano towary na płaskodenne łodzie płynące do Brugii. Dobrobyt nie trwał jednak zbyt długo, gdyż niebawem zaczęły się problemy z zamuleniem kanału. Z czasem miasto uległo przebudowie: rozebrano średniowieczne mury, aby zrobić miejsce dla fortyfikacji w kształcie siedmiostronnej gwiazdy w stylu Vaubana. W epoce Napoleona z kolei rozpoczęto kopanie kanału między Brugią a Skaldą, niestety, bez szacunku dla układu urbanistycznego miasta. W wyniku tych działań Damme zostało niejako przecięte na pół.     

Damme

Damme – łódź turystyczna; © www.polacyzagranica.eu

Damme jest dziś znane jako centrum kulinarne: w licznych przytulnych restauracjach serwowane są najsmaczniejsze regionalne dania, a prawdziwą gratką dla smakoszy jest coroczny festiwal gastronomiczny. Do poularnych atrakcji należą również wycieczki łodzią i regularnie odbywające się targi książek.   

Damme

Damme – targi książek; © Stad Damme-Jan Darthet

Damme to także architektoniczna perełka z dużą ilością zabytków zgromadzonych na niewielkim obszarze. Wśród tych godnych zobaczenia znajdują się m.in. gotycki ratusz, młyn Schellemolen, XIII-wieczny Sint-Janshospital, częściowo odrestaurowane mury miejskie i stare folwarki.

Zamek Wijnendale – trochę historii

Zamek Wijnendale był niegdyś średniowieczną budowlą. Powstał w XI w. z rozkazu Roberta I, hrabiego Flandrii, który kazał wznieść ten obiekt jako bazę do operacji wojskowych. Począwszy od XII w. Wijnendale stało się domem rodzinnym hrabiów Flandrii, potem Namur i wreszcie Ravenstein.

zamki Belgii

Belgijski zamek Wijnendale; © www.polacyzagranica.eu

Obiekt ma bogatą historię: to tutaj został podpisany traktat między księciem Flandrii, Guy de Dampierre i angielskim królem Edwardem I w XIII w. i to tutaj w maju 1940 r. odbyło się ostatnie spotkanie króla Belgii – Leopolda III z czterema ministrami jego gabinetu. Kapitulacja Belgii otoczonej wojskami niemieckimi była nieunikniona. Władca jednak odmówił udania się na emigrację do Wielkiej Brytanii, aby stamtąd kontynuować walkę. Jako głównodowodzący wybrał pozostanie ze swoimi żołnierzami i pójście z nimi do niewoli. Ta kontrowersyjna decyzja spowodowala abdykację Leopolda w 1951 r.

belgia atrakcje

Wnętrze zamku Wijnendale; © www.polacyzagranica.eu

Zamek w obecnym kształcie pochodzi głównie z XIX w., gdyż w wyniku historycznych zawirowań był kilkakrotnie zniszczony i następnie odbudowywany. Przed popadnięciem w całkowitą ruinę uratował go brukselski bankier – Josse-Pierre Matthieu, który kupił tę posiadłość w 1833 r. i poddał ją gruntownej transformacji. Na szczęście część północnego skrzydła zachowała swój oryginalny XV-wieczny charakter. Dla zwiedzających otwarta jest tylko ta część, w której nie mieszkają obecni właściciele (rodzina Matthieu de Wynendaele). Otoczony rozległym parkiem romantycznie wyglądający zamek jest idealną scenerią do pięknych zdjęć. Posiadłość, której odbicie można oglądać w stawie, czeka na odkrycie, bo z pewnością nie należy do tych najbardziej znanych belgijskich zamków.

Miasteczko Damme i zamek Wijnendale w Torhout dzieli odległość 26 km. Na zwiedzenie obu atrakcji wystarczy w zupełności jeden dzień.

damme

Młyn w Damme; © Stad Damme-Jan Darthet

Krajobraz zachęca do przejażdżek rowerowych i spacerów. Zielone i żyzne poldery przeplatają się tam z pastwiskami i potokami, a bogata flora i fauna przynosi ukojenie i spokój. Gdy do tego dodać liczne urokliwe kafejki, bary i restauracje okaże się, że Damme to idealna baza wypadowa na rekreacyjny dzień z rodziną lub przyjaciółmi.

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

 

Udostępnij proszę


Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.