Udostępnij proszę

Brugia. Powodów, dla których warto się tam wybrać, jest wiele. W 2012 r. doszedł jeszcze jeden – Historium. To muzeum mieszczące się w samym sercu Brugii od razu stało się atrakcją dla dzieci, nawet tych mniejszych, i dorosłych (kliknij w zamieszczone tu zdjęcia, aby zobaczyć je w powiększeniu).

Historium – niezwykłe muzeum

brugia co warto zobaczyć

Brugia – muzeum Historium (z lewej strony)

W tym miejscu pojawia się pytanie, czym to muzeum różni się od innych i dlaczego podoba się nawet tym, którzy nie są fanami takiego spędzania czasu. Nadrzędną ideą pomysłodawców było ukazanie życia w średniowiecznej Brugii z użyciem efektów specjalnych tak, aby każdy odwiedzający to miejsce mógł „zobaczyć, usłyszeć, powąchać, poczuć i spróbować” i tym samym wyobrazić sobie realia tamtej odległej epoki. A jako że mieszkańcy Brugii są dumni z tego, iż w ich mieście mieszkał słynny malarz Jan Van Eyck, to właśnie jego uczyniono bohaterem filmowej opowieści.

W ciągu 35 minut zwiedzający odbywają swoistą podróż w czasie i przenoszą się do roku 1435. Nie siedzą, tak jak w kinie, lecz przechodzą przez kolejne pomieszczenia 3-piętrowego muzeum, oglądając, jak słynny XV-wieczny malarz tworzył obraz “Madonna kanonika van der Paele”. Historium zaskakuje: najpierw zwiedzający wchodzą w półmroku krętymi schodami do pierwszej z sal ich, gdzie ich oczom ukazuje się średniowieczna Brugia. Tam, przy jednym z kanałów, stoi 18-letni uczeń malarza, Jacob, czekając na modelkę, która ma pozować artyście. Muzyka i efekty świetlne robią wrażnie, spotęgowane jeszcze w każdej z sal przez dodatkowe doznania. I tak można poczuć na twarzy płatki spadającego śniegu czy powiew wiatru wywołany trzepotem skrzydeł ulubionej papugi Van Eycka. Innym znów razem ma się okazję dostrzec otaczającą rzeczywistość dzięki zmysłowi powonienia. Najpierw czuć delikatny zapach perfum kąpiącej się modelki, by po chwili nos doznał szoku, w związku z typowymi, nieprzyjemnymi wyziewami średniowiecznego miasta.

Wizja, w jaki sposób powstał jeden z najsłynniejszych obrazów Jana Van Eycka, zachęca do dokładniejszego przyjrzenia się płótnu. Dzieło przedstawia Maryję na tronie w otoczeniu św. Donacjana (patrona kościoła Sint Donaas w Brugii), kanonika Van der Paele i św. Jerzego. Scena rozrywa się w kościele.

Mistrz w filmie przedstawiony jest jako mężczyzna w pomarańczowym turbanie, co jest wyraźną aluzją do słynnego autoportretu Van Eycka. Po obejrzeniu dzieła filmowego można zwiedzić kolejne sale, w których znajdują się różne eksponaty związane z epoką średniowiecza, i wyjść na rozległy taras, by nacieszyć oczy rozciągającym się urzekającym widokiem. Wreszcie na dole czeka  ostatnia niespodzianka: degustacja czekolady.

brugia co warto zobaczyć

Brugia – widok na jeden z kanałów

Po zwiedzeniu Historium i średniowiecznego centrum Brugii, które znajduje się od na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO od 2000 r., warto pospacerować brukowanymi uliczkami i małymi mostami,

brugia co warto zobaczyć

Brugia – Jezioro Miłości

popatrzeć na urocze domy mieszczańskie i wybrać się w rejs łódką, aby pływając po kanałach, poczuć magię tego niesamowitego miasta. Niezmordowani powinni się udać w stronę Jeziora Miłości, gdzie koniecznie trzeba się pocałować i pomyśleć marzenie.

Brugia – Muzeum Czekolady i Muzeum Diamentów

brugia co warto zobaczyć

Słynne belgijskie pralinki

Brugii nie da się poznać w ciągu jednego dnia, dlatego warto wcześniej zaplanować, co chce się zobaczyć. Wśród wielu atrakcji znajdują się m.in. Choco-Story, czyli Muzeum Czekolady  oraz Muzeum Diamentów. W pierwszym z nich odwiedzający mają okazję zapoznać się z procesem wyrobu tego smakołyku i porównać sposoby jego produkcji od czasów Majów aż po współczesność. Po takiej wizycie nie można się oprzeć degustacji pysznych belgijskich pralinek, które kuszą w wielu witrynach sklepowych i licznych kawiarenkach.

Tak posileni możemy rozpocząć dalszy spacer, by tym razem zatrzymać się w Muzeum Diamentów przy Katelijnestraat 43. Wystawa obrazuje wydobycie tych kamieni szalchetnych, najpiękniejsze okazy i biżuterię zdobiącą najbogatszych tego świata. Ponadto codziennie o godz. 12:15 odbywa się pokaz obróbki diamentów.  Ci, którzy nabrali ochoty, aby obdarować ukochaną choćby maleńkim diamencikiem, mają do tego niepowtarzalną okazję, bo tuż obok mieści się sklep w wyrobami jubilerskimi.

Galeria Keramiek Kasper

brugia co warto zobaczyć

Brugia – Galeria Keramiek Kasper; © www.polacyzagranica.eu

Spacerując po uliczkach Brugii, warto się dobrze rozglądać, gdyż miasto pełne jest pięknych zaułków i niesamowitych miejsc. Jednym z nich jest bez wątpienia galeria porcelanowych figur Keramiek Kasper (Wijngaardstraat 22). Współczesny artysta wyrabia ceramiczne statuetki, które w zabawny sposób przedstawiają reprezentrantów różnych zawodów. Zobaczyć tam można m.in. lekarzy wielu specjalności, prawników czy marzynarzy. O tym, że warto tam wstąpić, zainteresowni mogą się przekonać, oglądając stronę www.keramiekkasper.be.

Brugia oczarowała niejednego i nawet jeśli było się tam już kilka razy, zapewne jest tam jeszcze wiele do odkrycia, choćby Bazylika Najświętszej Krwi (Heilige Bloed Basiliek), beginaż, ratusz miejski. No i koniecznie trzeba napić się kawy w najstarszym hotelu w Belgii, Relais Bourgondisch Cruyce

 

bruges-2767159_1920 bruges-2696548_1920 bruges-1288281_1920 bruges-1745363_1920 belfry-2611573_1920 brugge-486508_1920 canal-in-bruges-2724438_1920 bruges-2115481_1920 bruges-1508380_1920 bruges-1288270_1920 bruges-1566639_1920 basilica-of-the-holy-blood-1566649_1920 basilica-of-the-holy-blood-1566647_1920
<
>
Brugia - wnętrze Bazyliki Najświętszej Krwi

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *