Udostępnij proszę

co zwiedzić w Belgii

Rochefort – wejście do parku; © www.polacyzagranica.eu

Ci, którzy choć raz byli w belgijskich Ardenach i ulegli ich urokowi, z pewnością powinni wybrać się do Rochefort. To belgijskie miasteczko leżące w prowincji Namur nad rzeką Lomme ma swój niepowtarzalny urok, więc uwielbiający podróże – i te bliskie, i dalekie – powinni dodać ten kierunek do swych wycieczkowych planów.

5 powodów, dla których warto odwiedzić Rochefort:

1. Ruiny średniowiecznego zamku książęcego i zamek z początku XX w.

rochefort

Rochefort – ruiny średniowiecznego zamku; © www.polacyzagranica.eu

Zachowane po dziś dzień ruiny zamku powstały w XI w. Wtedy to książę Gozélon de Montaigu kazał wznieść donżon (wieżę łączącą funkcje mieszkalne i obronne) na wapiennej skale. Miejsce zwane wówczas Rocha fortis z czasem stało się znane jako Rochefort. Po ruinach zamku oprowadza przewodniczka w stroju czarownicy, opowiadając o zamierzchłej przeszłości związanej z tym miejscem, którego posiadaczami były m.in. rody Walcourt, Stolberg i Loewenstein. Z jej opowieści dowiadujemy się, że w XVI w. zburzono istniejące mury obronne i dobudowano taras z wąskimi oknami armatnimi. Ale prawdziwy rozkwit przypadł na początek XVII w. To wtedy właściciele (Jean-Théodore de Loewenstein i jego żona Josine de La Marck) stworzyli okazały dwór tętniący życiem. Na terenie posiadłości odbywały się liczne uczty z udziałem trubadurów, żonglerzy, iluzjonistów i połykaczy ognia. Gościom czas umilały również pokazy lotów sokołów, parady koni i udział w polowaniach. I właśnie z tym okresem związana jest legenda: w czasie jednej z uczt w tajemniczych okolicznościach zginęło siódme dziecko Jeana-Théodore i Josine. Błagając Boga o odzyskanie niemowlęcia, Josine obiecała wzniesienie kaplicy dziękczynnej. Synek został szczęśliwie odnaleziony, a właściciele wybudowali obiecaną kaplicę Notre – Dame de Lorette, którą można zwiedzać po dziś dzień w pobliskim lesie.

Na początku XVIII w. zamek przebudowano w typową rezydencję mieszkalną, która nie przetrwała jednak wichrów historii. Rewolucja francuska zmiotła zamek z powierzchni, a to co pozostało, sprzedano w większości mieszkańcom Rochefort jako materiał budowlany.

rochefort

Rochefort – neogotycki zamek; © www.polacyzagranica.eu

W 1906 r. obok średniowiecznych ruin rodzina Cousin wzniosła neogotycki zamek. Ten obiekt nie jest dostępny dla zwiedzających, gdyż uczyniono z niego ośrodek wypoczynkowy dla rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi, które mogą tu odpocząć przez krótki czas bez nadzoru lekarza.

2. Jaskinia de Lorette

atrackje Walonii

Rochefort – wejście do jaskini de Lorette; © www.polacyzagranica.eu

Jaskinia Lorette-Rochefort została oficjalnie odkryta w 1865 r. przez Alphonse’a Collignona i otwarta dla zwiedzających już pięć lat później. Swoją sławę zawdzięcza niezwykłej rzeźbie terenu: jest bardzo pionowa w odróżnieniu od innych belgijskich jaskiń i prowadzi na głębokość 65 m. W czasie godzinnej wycieczki z przewodnikiem można zobaczyć sześć grot, w tym najsłynniejszą zwaną „Szabat Czarownic”. Odważni powinni jednak pamiętać, aby się właściwie ubrać, ponieważ wewnątrz panuje temperatura 10°. Jaskinia wyrzeźbiona przez rzekę Lomme znajduje się obok kaplicy Notre – Dame De Lorette.

3. Pociąg turystyczny

atrakcje Walonii

Rochefort – pociąg turystyczny; © www.polacyzagranica.eu

Rochefort otwiera swoje podwoje dla turystów. Z myślą o nich zorganizowano ponad godzinną wycieczkę pociągiem turystycznym po okolicy, aby zaprezentować wszystkie najważniejsze i najpiękniejsze miejsca. W czasie przejażdżki można zobaczyć ratusz miejski, kościół de Notre-Dame de la Visitation, kamienny most na rzece Lomme, park des Roches z basenem na świeżym powietrzu, ruiny średniowiecznego zamku i jego XX-wieczną siostrę, jaskinię de Lorette oraz park archeologiczny Malagne. Przysłowiową wisienką na torcie jest punkt widokowy „Rond du Roi”, skąd rozpościera się piękny widok na okolicę.

rochefort

Panorama Rochefort; © www.polacyzagranica.eu

Wycieczka po górzystym terenie pełnym ścieżek spacerowych i rowerowych pozwala zorientować się w bogatej ofercie regionu i wybrać najbardziej odpowiadające atrakcje.

4. Park archeologiczny Rochefort – Malagne

atrakcje walonii

Park archelogiczny Rochefort – Malagne; © D. Closon-MTFA

Ok. 1890 r. między Rochefort i Jemelle archeolodzy odkopali galijsko-rzymską posiadłość wiejską składającą się z budynku głównego i czterech dodatkowych. Sto lat później podjęto kolejne wykopaliska, w wyniku których odkryto dobudówki, piec szklarski, paleniska kuźni i sprecyzowano funkcję poszczególnych zabudowań. Ta willa położona na terenie parku o powierzchni 14 hektarów stanowi naturalne dziedzictwo i pozwala na podróż w czasie. Na podstawie przeprowadzonych badań wykopaliskowych i zachowanych tekstów autorów łacińskich zaprojektowano tu ogród warzywny w stylu galijsko-rzymskim. Warzywa pogrupowano na podstawie spożywanych części takich jak korzenie, nasiona, liście i owoce. Naprzeciw warzywnika znajduje się mozaikowy ogród złożony z dwudziestu dwóch zagonów roślin użytkowych, używanych do celów browarniczych, leczniczych, winiarskich i zielarskich.

5. Lokalne specjały

rochefort

Piwo trapistów Rochefort; © L’Abbaye de Rochefort

Eksplorowanie nowych miejsc jest równoznaczne z poznawaniem kolejnych smaków. A jak Rochefort, to oczywiście i słynne piwo trapistów. W pobliskim klasztorze cystersów Notre-Dame de Saint-Remy (niestety, niedostępnym dla zwiedzających) produkowane jest słynne piwo Rochefort 6, Rochefort 8 oraz Rochefort 10. W tym samym miejscu powstają również słynne sery w wielu odmianach: Rochefort Noisettes, Tradition, aux Algues d’Ouessant, Mi-vieux, Basilic… Pieniądze uzyskane ze sprzedaży produktów trapistów wspierają nie tylko klasztor, ale i lokalne organizacje charytatywne.

A po piwie i serach nadchodzi czas na deser. W tym wypadku nie można odmówić sobie przyjemności posmakowania „Le sabayon à la Rochefort”. Ten słynny gęsty i puszysty deser na bazie ubitych żółtek z cukrem i z dodatkiem alkoholu został zmodyfikowany. Otóż słodkie wino lub likier zostało zastąpione piwem Rochefort oczywiście.

Podróże, które stały się istotną częścią życia wielu z nas, pozwalają odkryć również lokalne atrakcje. Tym, którzy odwiedzą Rochefort na dłużej niż jeden dzień, polecam także wizytę w oddalonym o 14 km zamku Lavaux-Sainte-Anne.

atrakcje belgii

Zamek Lavaux-Sainte-Anne; © www.polacyzagranica.eu

Ta pierwotnie średniowieczna stosunkowo niewielka posiadłość pięknie wtapia się w otaczającą przyrodę. Jej wnętrza nie mają jednak zbyt wielu eksponatów z minionych epok, a wystawa jest w większości poświęcona tradycji polowania.

Ci z kolei, którzy poczują jaskiniowy niedosyt, mogą wybrać się do słynnej groty De Han, która znajduje się zaledwie 8 km od Rochefort. Jedno jest pewne, w Rochefort każdy znajdzie coś dla siebie i o nudzie nie będzie mowy…

Ruiny zamku w Rochefort; © www.polacyzagranica.eu rsz_20210514_143357 rsz_120210514_142332 rsz_20210513_114607 rsz_20210514_110006 rsz_20210514_104802 rsz_20210514_112506 Rochefort BEER Copyright_Malagne_25 Copyright Malagne (2) Copyright Malagne (3)
<
>
Rochefort - kaplica Notre - Dame de Lorette; © www.polacyzagranica.eu

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka”. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

 

 

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *