Udostępnij proszę

co zwiedzić w belgii

Tongeren – bazylika Onze-Lieve-Vrouwe (Naszej Pani); © Stefan Matthijssens

Tongeren nie należy do najpopularniejszych belgijskich destynacji, choć naprawdę szkoda! Więc jeśli mieszkacie w kraju królowej Matyldy i króla Filipa, a pomysły na weekend wciąż nie przychodzą Wam do głowy, polecam wyjazd do prowincji Limburgia. Tongeren to najstarsze miasto Belgii, które istniało już w 15 r. p.n.e. Dzięki zachowanym zabytkom jest to nie lada gratka dla fascynatów historii.

Tongeren, czyli podróż w czasie

W starożytności obszar współczesnego Tongeren był znany pod nazwą Atuatuca Tungrorum i pełnił ważną rolę jako centrum administracyjne i militarne Rzymian. Na tym terenie zamieszkiwało też plemię Eburonów, na czele którego stał Ambiorix. I właśnie jego pomnik można zobaczyć w centrum miasta, by upamiętnić fakt, że to on pokonał legion Rzymian i odważył się zorganizować powstanie przeciwko Juliuszowi Cezarowi. Wprawdzie zwycięstwo było krótkotrwałe, ale pokazało siłę Ambiorixa. Wkrótce potem plemię Eburonów zostało wycięte w pień i zastąpione przez plemię Tungri – które nauczone doświadczeniem poprzedników – zachowywało się przyjaźnie wobec Juliusza Cezara.

Top 5 zabytków Tongeren:

1. Bazylika Onze-Lieve-Vrouwe (Naszej Pani) zlokalizowana w ścisłym centrum miasta jest absolutnym „must see”.

tongeren

Tongeren – bazylika Onze-Lieve-Vrouwe (Naszej Pani); © www.polacyzagranica.eu

Obiekt pochodzi z XIII w. i powstał na miejscu pierwotnego kościoła wzniesionego w IV w. W bazylice mieszczą się:

  • Skarbiec, w którym można oglądać liczne relikwiarze, średniowieczne księgi, szaty i naczynia liturgiczne oraz XV-wieczną figurę Naszej Pani z Tongeren. W przeszłości posiadanie relikwii potwierdzało potęgę i prestiż kościoła.
    belgia atrakcje

    Skarbiec w Tongeren; © Stefan Matthijssens

    Upamiętnia to ceremonia Heiligdomsvaart, która odbywa się aż po dziś dzień co siedem lat. Wówczas najważniejsze lokalne relikwie opuszczają skarbiec i pokazywane są pielgrzymom podczas objazdu po mieście.

  • Romański klasztor z XII wieku będący dziś jest częścią bazyliki. Uwagę przyciągają krużganki z kolumnami zbudowane wokół dziedzińca oraz płyty nagrobne kanoników i wybitnych mieszczan żyjących w Tongeren na przestrzeni wieków.
    tongeren

    Tongeren – krużganki klasztorne; © Stefan Matthijssens

    Odwiedzający mają okazję tu podziwiać dawny ogród klasztorny, który jest ukrytym klejnotem w centrum miasta.

  • Teseum, czyli muzeum archeologiczne, mieści się 3 m pod podłogą bazyliki. Można w nim odkryć archeologiczne skarby i zobaczyć mury i fundamenty miasta zbudowanego 2000 lat temu, czyli w czasach władców rzymskich.

    belgia co warto zobaczyć

    Muzeum archeologiczne Teseum w Tongeren; © Eddy Dens

2. Pomnik Ambiorixa do złudzenia przypominający komiksowego Asterixa to brązowa statua z 1866 r. upamiętniająca zwycięstwo nad Rzymianami w 54 r. p.n.e. Ambiorix jest przedstawiony z toporem bojowym i smoczym hełmem. Jego stopy depczą broń pokonanych rzymskich przeciwników.

tongeren

Tongeren – pomnik Ambiorixa

3. Rzymskie mury z II w., które pierwotnie miały wysokość 6 m, tylko częściowo przetrwały po naszych czasów, ponieważ w średniowieczu rozbierano je, wykorzystując jako budulec. Jedną trzecią pozostałości można oglądać, spacerując szlakiem „Milestone Route”. Droga wiedzie najlepiej zachowanymi częściami do Caesarlaan i Legioenenlaan. Przy Caesarlaan w odległej przeszłości stała imponująca świątynia któregoś z rzymskich bóstw. Z kolei przy Beukenberg znajdował się rzymski akwedukt. Był to sztuczny wał ziemny dostarczający mieszkańcom wodę do picia. Tuż poza ścisłym centrum znajdują się pozostałości rzymskich cmentarzysk.

4. Średniowieczne, XIII-wieczne mury obronne z sześcioma bramami miejskimi i trzynastoma wieżami powstały z powodu złego stanu murów rzymskich. Potrzeba obrony miasta przed wrogimi atakami spoczywała na gildiach rzemieślniczych, a każda z nich była odpowiedzialna za jedną z wież.

tongeren

Tongeren – średniowieczne mury miejskie; © www.polacyzagranica.eu

Do dziś przetrwała wieża Velinx, której nazwa upamiętnia wpływową rodzinę z Tongeren. Przybywający do miasta mają również okazję zobaczyć Moerenpoort, czyli jedną z oryginalnych bram zbudowaną na pozostałościach muru rzymskiego w II wieku. Mieści się w niej muzeum historyczne, z którego rozpościera się spektakularny widok na miasto.

5. Beginaż z XIII w. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gwoli przypomnienia, beginaż stanowił zespół niewielkich domków zamieszkanych przez niezamężne kobiety, które nie wybrały ani małżeństwa, ani życia zakonnego (podobne obiekty są w Brugii i Kortrijk, o czym pisałam tutaj) i wiodły niezależne życie. Bogate beginki mogły wybudować własny dom w beginażu lub go kupić, podczas gdy biedniejsze mieszkały w wynajmowanych pokojach i musiały pracować, aby się utrzymać. ​Beginaż był otoczony murem i stanowił swoiste miasto w mieście, a w jego skład wchodziły również kościół lub kaplica i szpital. Beginaż w Tongeren w szczytowym momencie, w XVIII w., obejmował 100 domów zamieszkanych przez około 300 beginek.

belgia atrakcje

Beginaż w Tongeren; © www.polacyzagranica.eu

Rewolucja francuska położyła się cieniem na działalności beginek – beginaż został wywłaszczony, a szereg domów zintegrowano z miastem. Zainteresowani mogą zwiedzić jeden z obiektów, który stanowi muzeum, a potem pospacerować po brukowanych uliczkach i malowniczych placach przypominających o działalności beginek prowadzących w przeszłości szpital i otaczajacych opieką osoby starsze i chore. Mający ochotę na posiłek, powinni skorzystać z okazji i udać się do jednej z brasserie: „Infirmerie” z 1659 r. lub „Herberg de Pelgrim”. Obie mieszczą się w historycznych budynkach należących niegdyś do kompleksu beginek.  

Podróże, nawet te niedalekie, pozwalają odkryć mniej znane zakątki, a takim z pewnością jest Tongeren. Miasto – mimo że dwukrotnie uległo całkowitemu zniszczeniu (w 70 r. i w XVII w.) – fascynuje swoją przeszłością. I choć nie jest tak popularne, jak Brugia czy Gandawa i dzięki temu nie tak zatłoczone, ma wiele do zaoferowania. Tongeren z pewnością powinno się znaleźć na liście tych, którzy lubią starocie, gdyż co niedzielę w godzinach 7:00-13:00 przy Via Julianus 2 odbywa się największy w krajach Beneluxu pchli targ. Ale o tym przekonajcie się sami…

 

bty cof bty dav dig cof cof cof cof Teseum - Archeologische site - Eddy Dens (1) Teseum - Archeologische site - Eddy Dens (2) Teseum - Archeologische site - Eddy Dens (3) dav Teseum - Schatkamer - Stefan Matthijssens (1)
<
>
Tongeren - brasserie "Infirmerie" na terenie dawnego beginażu; © www.polacyzagranica.eu

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

2 Comments

Leslaw Pietrasz · 28/06/2020 at 00:01

Dziękuję bardzo za ten artykuł. Jutro pojadę do Tongeren. Może coś sfilmuję. Leslaw Pietrasz – RozaTV.eu

    Iwona

    Iwona · 29/06/2020 at 20:20

    Cieszę się, że tekst okazał się przydatny. Tongeren jest urocze i na pewno znajdzie Pan wiele miejsc wartych sfilmowania. Udanej wycieczki!

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *