Udostępnij proszę

Co zobaczyć w Brukseli? To pytanie nasuwa się szczególnie mieszkańcom stolicy Belgii i jej okolic, którzy znają najbardziej sztandarowe miejsca jak własną kieszeń, ale nierzadko poszukują oazy spokoju i wytchnienia od miejskiego zgiełku. Za taką przestrzeń można z pewnością uznać ogród botaniczny w Meise leżący przysłowiowy rzut kamieniem od północnej części Brukseli.

belgia atrakcje

Ogród botaniczny w Meise; © www.polacyzagranica.eu

Meise – trochę historii

Historia tego miejsca sięga końca XVIII w. Wtedy to powstał pierwszy ogród botaniczny w Brukseli należący do Ecole Centrale du Département de la Dyle. W 1870 r. tę przestrzeń przejął belgijski rząd i umieścił w okolicach dzisiejszej stacji metra Le Botanique.W 1958 r. ogród przeniesiono z centrum Brukseli do obecnej lokalizacji w Meise. Ten 92-hekatorowy teren jest jednym z największych tego typu ogrodów na świecie za sprawą kolekcji liczącej ponad 3 miliony okazów zgrupowanych wokół zamku i jeziora domeny Bouchout. Można tu znaleźć ok. 6% wszystkich znanych gatunków roślin na świecie. Połowa z nich znajduje się w szklarniach, a połowa na zewnątrz.

Bruksela i okolice atrakcje

Ogród botaniczny w Meise; © www.polacyzagranica.eu

Na rozległym terenie zbudowano „Pałac Roślin”, który składa się z kilku szklarni. Najpiękniejsza jest wiktoriańska budowla ze szkła oraz stali i zaprojektowana w 1853 r. przez Alfonsa Balata z myślą o parku Leopolda. Z czasem jednak tę konstrukcję przetransportowano do Meise, gdzie pozostaje do dziś. Gwoli ciekawości warto dodać, że Alfons Balat był nauczycielem Victora Horty (słynnego artysty secesyjnego) i projektantem królewskich szklarni w Laeken.

Belgia co zwiedzić

Szklarnie w ogrodzie botanicznym w Meise; © www.polacyzagranica.eu

W ogrodach Meise można podziwiać wielkie lilie wodne, kaktusy, euforbie i inne sukulenty, bromeliady, sagowce, iglaki, dęby, magnolie, klony, rododendrony oraz mnóstwo innych imponujących roślin.

najpiekniejsze parki Belgii

Ogród botaniczny w Meise; © www.polacyzagranica.eu

Zamek Bouchout

Na terenie ogrodu botanicznego Meise znajduje się również zamek Bouchout. Jego początki sięgają XII w. To wtedy Wouter van Craaynem nakazał wznieść tutaj pierwszą fortyfikację, która z czasem ulegała rozbudowie. Najbardziej znanym członkiem rodziny Bouchout był Daniel van Bouchout, który zasłynął w jednej z bitew, wspierając lokalnego księcia i awansując wkrótce do rangi jego doradcy. Prostokątny średniowieczny zamek Bouchout był otoczony dużym stawem i można było do niego dotrzeć jedynie długim mostem zwodzonym.

Meise

Zamek Bouchout w Meise; © www.polacyzagranica.eu

Pod koniec XVII w. obiekt został przekształcony na wzór zamków francuskich i otoczony ogrodami. Ale rewolucja francuska, która przetoczyła się również przez te tereny, odcisnęła piętno – częściowo zniszczony obiekt został odrestaurowany w 1832 r. w stylu neogotyckim i w takim kształcie można go oglądać po dziś dzień. Za najstarszą część obecnego zamku Bouchout uznaje się dwupoziomowy donżon, czyli wieżę pełniącą w przeszłości zarówno funkcję mieszkalną, jak i obronną.W latach 1879 -1927 zamek zamieszkiwała cesarzowa Carlota z Meksyku, urodzona jako księżniczka Charlotte z Belgii. Słynna mieszkanka przeniosła się tutaj po tym jak jej mąż, cesarz Maksymilian I z Meksyku, został stracony przez meksykańskich republikanów. Od 1939 r. domenę Bouchout przekształcono w Narodowy Ogród Botaniczny Belgii, a obecnie jego pomieszczenia są wykorzystywane do spotkań, wykładów i wystaw.

Bruksela i okolice atrakcje

Zamek Bouchout w Meise; © www.polacyzagranica.eu

W czasie II wojny światowej zamek Bouchout został zajęty przez wojska niemieckie, a posiadłość została przekształcona w twierdzę. Obok „Pałacu Roślin” ustawiono sześć baraków i wzniesiono betonowe umocnienia. Zamkowy dziedziniec służył do przechowywania amunicji, a obrona artyleryjska została umieszczona na granicach posiadłości. Ostatni okupanci żołnierze opuścili domenę Bouchout we wrześniu 1944 r., a już kilka dni później przybyły tu siły alianckie.

Meise

Ogród botaniczny w Meise; © www.polacyzagranica.eu

Ogród botaniczny w Meise to absolutny „must see” dla wielbicieli odpoczynku na łonie natury i dla fascynatów roślin. To oaza piękna i spokoju w sercu Europy, którą można podziwiać wielokrotnie, która nigdy się nie znudzi i która ma swój nieodparty urok. No więc jeśli pomysły na weekend nie przychodzą Wam do głowy, nie pozostaje nic innego, jak tylko zapoznać się z programem różnorodnych wydarzeń kulturalnych organizowanych z myślą o odwiedzających i zaplanować wyprawę do Meise gwarantującą swoistą podróż przez kontynenty.

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

    Udostępnij proszę


    Iwona

    Iwona

    Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

    3 Comments

    Kasia · 30/07/2023 at 10:48

    Super artykuł 👌
    Była olw ogrodzie dziesiątki razy, ale nie wiedziałam, że tam jest jakiś zamek 🤦🏽‍♀️
    Od której strony można do niego trafić i czy jest możliwość zwiedzania?
    No ależ heca!

      Iwona

      Iwona · 05/11/2023 at 16:21

      BARDZO przepraszam za tak późną odpowiedź, ale przygniatał mnie nadmiar obowiązków. Zamek jest nad dużym stawem. Wydaje mi się, że nie można go ominąć. Tak, można wejść do zamku i go obejrzeć. Wystawa nie jest oszałamiająca, ale ze szczytu rozciąga się ładny widok.Pozdrawiam serdecznie

    Leave a Reply

    Avatar placeholder

    Your email address will not be published. Required fields are marked *