Gdy słońce przyjemnie przyświeca, a natura mieni się tysiącem barw, trzeba z tego skorzystać i rozważyć pomysły na weekend. Dziś proponuję wyprawę do zamku Freÿr oddalonego zaledwie o 6 km od Dinant, o którym pisałam w tekście „Dinant – malownicze miasteczko nad Mozą”. No właśnie, byłam w Dinant wielokrotnie, ale nie natknęłam się na żaden znak informujący o pobliskim zamku, który słynie z przepięknych ogrodów. O tym miejscu dowiedziałam się z przypadkowo obejrzanego programu telewizyjnego poświęconego ogrodom w stylu francuskim.
Francuskie ogrody zamku Freÿr
Tym, co najbardziej przyciąga odwiedzających zamek Freÿr w Hastière, są właśnie ogrody, które najpiękniej prezentują się z punktu widokowego na drugim brzegu Mozy (kliknij w zamieszczone zdjęcia, aby zobaczyć je w powiększeniu). Po serii zdjęć warto zjechać nieco krętą drogą w dół do Dinant, przejechać przez słynny most ozdobiony saksofonami i wzdłuż rzeki jechać do zamku, aby podziwiać sztukę ogrodową w stylu André Le Nôtre. Gwoli przypomnienia, był on najsłynniejszym architektem pejzażu i projektantem ogrodów w Wersalu, czym zachwycił świat i zyskał wielu naśladowców.
Tego właśnie przykładem są ogrody zamku Freÿr pełne sadzawek, fontann i labiryntów z żywopłotu. Ozdabiają je posadzone w ogromnych donicach drzewka pomarańczowe, które liczą ponad 350 lat! Zimę te piękne okazy spędzają w oranżerii. W ogrodzie znajduje się także pawilon w stylu rokoko, który – szczerze powiedziawszy – prezentuje się dość skromnie i wymaga renowacji.
Zamek Freÿr, czyli historia rodu Beaufort–Spontin
Zamek, którego początki sięgają średniowiecza, nosi nazwę nordyckiego boga dobrobytu, pokoju i płodności. Freÿr był jednoznacznie kojarzony z męskością, słońcem i piękną pogodą. Początkowo zamek pełnił funkcję obronną. Ale jak to zazwyczaj bywało, kolejne epoki przyniosły widoczne przebudowy. Na fundamentach średniowiecznej fortecy wzniesiono renesansowy zamek w stylu mozańskim, który z czasem przeszedł kolejne transformacje. Znawcy architektury z łatwością dostrzegą wpływy renesansu (skrzydło wschodnie), baroku i klasycyzmu. Kuta brama powstała pod wpływem zachwytu Placem Stanisława w Nancy.
Mury zamku były świadkami historii, która upamiętniają m.in.: XV-wieczna hiszpańska jadalnia, francuski salon Ludwika XIV i austriacki salon Marie–Christine, córki cesarzowej Marii Teresy z Austrii. Na uwagę zasługują też: mała kaplica na parterze oraz freski i ogromne malowidła, które najlepiej podziwiać z galerii na pierwszym piętrze. Wyposażenie zamku stanowią rodzinne pamiątki gromadzone przez książęcą rodzinę od dwudziestu pokoleń.
Zamek i ogrody Freÿr to oaza spokoju, harmonii i dobrego smaku. Rozciągający się widok na nagie skały i rzekę Mozę oraz geometryczne ogrody stworzone przez specjalistę sztuki pejzażowej zachwycają po dziś dzień. Tematem ogrodu była gra karciana, dlatego na jego terenie umieszczono w przeszłości dwustronne posągi królów, królowych i lokajów wykonane z terakoty. Dziś można je podziwiać w jadalni zamku. Zamek Freÿr wraz z ogrodami powinien znaleźć się na liście miejsc wartych odwiedzenia, zwłaszcza dla tych, którzy szukają miejsca, gdzie wszystko jest pięknem.
**
Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka”. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.
Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.
0 Comments