/* */

Udostępnij proszę

Freÿr

Widok na zamek Freÿr; foto: Axel Bonaert de Laupesbin

Gdy słońce przyjemnie przyświeca, a natura mieni się tysiącem barw,  trzeba z tego skorzystać i rozważyć pomysły na weekend. Dziś proponuję wyprawę do zamku Freÿr oddalonego zaledwie o 6 km od Dinant, o którym pisałam w tekście „Dinant – malownicze miasteczko nad Mozą”. No właśnie, byłam w Dinant wielokrotnie, ale nie natknęłam się na żaden znak informujący o pobliskim zamku, który słynie z przepięknych ogrodów. O tym miejscu dowiedziałam się z przypadkowo obejrzanego programu telewizyjnego poświęconego ogrodom w stylu francuskim.

Francuskie ogrody zamku Freÿr

Freÿr

Ogrody zamku Freÿr; foto: Axel Bonaert de Laupesbin

Tym, co najbardziej przyciąga odwiedzających zamek Freÿr w Hastière, są właśnie ogrody, które najpiękniej prezentują się z punktu widokowego na drugim brzegu Mozy (kliknij w zamieszczone zdjęcia, aby zobaczyć je w powiększeniu). Po serii zdjęć warto zjechać nieco krętą drogą w dół do Dinant, przejechać przez słynny most ozdobiony saksofonami i wzdłuż rzeki jechać do zamku, aby podziwiać sztukę ogrodową w stylu André Le Nôtre. Gwoli przypomnienia, był on najsłynniejszym architektem pejzażu i projektantem ogrodów w Wersalu, czym zachwycił świat i zyskał wielu naśladowców.

Freÿr

Ogrody zamku Freÿr; © www.polacyzagranica.eu

Tego właśnie przykładem są ogrody zamku Freÿr pełne sadzawek, fontann i labiryntów z żywopłotu. Ozdabiają je posadzone w ogromnych donicach drzewka pomarańczowe, które liczą ponad 350 lat! Zimę te piękne okazy spędzają w oranżerii. W ogrodzie znajduje się także pawilon w stylu rokoko, który – szczerze powiedziawszy – prezentuje się dość skromnie i wymaga renowacji.

Zamek Freÿr, czyli historia rodu BeaufortSpontin

Freÿr

Zamek Freÿr k. Dinant; © www.polacyzagranica.eu

Zamek, którego początki sięgają średniowiecza, nosi nazwę nordyckiego boga dobrobytu, pokoju i płodności. Freÿr był jednoznacznie kojarzony z męskością, słońcem i piękną pogodą. Początkowo zamek pełnił funkcję obronną. Ale jak to zazwyczaj bywało, kolejne epoki przyniosły widoczne przebudowy. Na fundamentach średniowiecznej fortecy wzniesiono renesansowy zamek w stylu mozańskim, który z czasem przeszedł kolejne transformacje. Znawcy architektury z łatwością dostrzegą wpływy renesansu (skrzydło wschodnie), baroku i klasycyzmu. Kuta brama powstała pod wpływem zachwytu Placem Stanisława w Nancy.

Freÿr

Zamek Freÿr – galeria obrazów; © www.polacyzagranica.eu

Mury zamku były świadkami historii, która upamiętniają m.in.: XV-wieczna hiszpańska jadalnia, francuski salon Ludwika XIV i austriacki salon Marie–Christine, córki cesarzowej Marii Teresy z Austrii. Na uwagę zasługują też: mała kaplica na parterze oraz freski i ogromne malowidła, które najlepiej podziwiać z galerii na pierwszym piętrze. Wyposażenie zamku stanowią rodzinne pamiątki gromadzone przez książęcą rodzinę od dwudziestu pokoleń.

Zamek i ogrody Freÿr to oaza spokoju, harmonii i dobrego smaku. Rozciągający się widok na nagie skały i rzekę Mozę oraz geometryczne ogrody stworzone przez specjalistę sztuki pejzażowej zachwycają po dziś dzień. Tematem ogrodu była gra karciana, dlatego na jego terenie umieszczono w przeszłości dwustronne posągi królów, królowych i lokajów wykonane z terakoty. Dziś można je podziwiać w jadalni zamku. Zamek Freÿr wraz z ogrodami powinien znaleźć się na liście miejsc wartych odwiedzenia, zwłaszcza dla tych, którzy szukają miejsca, gdzie wszystko jest pięknem.

Widok na zamek Freÿr z  drugiego brzegu Mozy; foto: Axel Bonaert de Laupesbin Ogrody zamku Freÿr; © www.polacyzagranica.eu Ogrody zamku Freÿr; © www.polacyzagranica.eu Panorama z ogrodów zamku Freÿr Panorama z ogrodów zamku Freÿr; © www.polacyzagranica.eu Freÿr Oranżeria w ogrodach zamku Freÿr; © www.polacyzagranica.eu Drzewka pomarańczowe w ogrodach zamku Freÿr; © www.polacyzagranica.eu Oranżeria w ogrodach zamku Freÿr; © www.polacyzagranica.eu Ogrody zamku Freÿr; © www.polacyzagranica.eu Widok na Mozę z zamku Freÿr; © www.polacyzagranica.eu Ch2Lits2 (002) Kaplica zamku Freÿr; © www.polacyzagranica.eu Zamek Freÿr - karoca dla lalek; foto: Axel Bonaert de Laupesbin
<
>
Widok na zamek Freÿr z drugiego brzegu Mozy; foto: Axel Bonaert de Laupesbin

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

Udostępnij proszę


Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *