Udostępnij proszę

zabytki belgii

Opactwo Villers-la-Ville; © Abbaye de Villers asbl

Opactwo Villers-la-Ville (kliknij w zamieszczone tu zdjęcia, aby zobaczyć je w powiększeniu) to świetna propozycja zarówno dla tych, którzy mieszkają w Belgii, jak i dla tych, którzy zamierzają odwiedzić to małe państwo. Większą część trasy do miasteczka położonego między Brukselą a Charleroi można pokonać autostradą E19 lub E42, a niezmotoryzowani mogą dojechać pociągiem do stacji Villers-la Ville oddalonej o ok. 2 km od opactwa. Miejsce jest niezwykłe, choć z całą pewnością nie należy do tych najczęściej odwiedzanych. Ba, śmiało można powiedzieć, że to ukryty skarb Belgii.

Historia opactwa Villers-la-Ville

co zobaczyć w belgii

Opactwo Villers-la-Ville; © Abbaye de Villers asbl

W1146 r. książę Gauthier de Marbais i jego matka zaproponowali mnichom z Clairvaux we Francji, aby wznieśli klasztor na terenie Villers-la-Ville, którego właścicielem był książę. Jeszcze w tym samym roku wskazane miejsce odwiedził św. Bernard, który poparł ideę budowy opactwa. Trwające ponad 100 lat prace rozpoczęto w 1197 r., a ich efektem był rozległy kompleks w stylu gotyckim, jeden z najlepiej do dziś zachowanych w Europie.

co zobaczyć w belgii

Opactwo Villers-la-Ville; © Abbaye de Villers asbl

XVI i XVII w. był niespokojny dla mnichów, którzy w obawie o swoje bezpieczeństwo opuszczali opactwo aż dziewięć razy. Ponowny okres glorii nastąpił w XVIII w. – wtedy przebudowano średniowieczne zabudowania w stylu neoklasycystycznym, wybudowano pałac opata i ogród w stylu francuskim. Rok 1796 okazał się złowieszczy dla opactwa. Echa rewolucji francuskiej dotarły do Villers-la-Ville, a rewolucjoniści – zagorzali przeciwnicy Kościoła, splądrowali i złupili obiekt, który popadł w ruinę.

Nieoczekiwanie w XIX w. ruiny zostały uznane za niezwykle romantyczne miejsce, które trzykrotnie odwiedził słynny francuski pisarz, Victor Hugo, znany szerokiej publiczności dzięki wykreowanej postaci dzwonnika z Notre-Dame czy powieści „Nędznicy”. W połowie XIX w. podjęto katastrofalną decyzję o budowie wiaduktu na terenie dawnego opactwa, tak aby mogła tamtędy przebiegać linia kolejowa! W 1893 r. obiekt został przejęty przez państwo belgijskie i poddany odrestaurowaniu.

Villers-la-Ville – informacje praktyczne

co zobaczyć w belgii

Opactwo Villers-la-Ville

Opactwo położone na rozległym, 36-hektarowym terenie jest czynne przez cały rok w godzinach 10:00-18:00 w sezonie letnim i 10:00-17:00 w sezonie zimowym. Wejście na teren obiektu jest możliwe tylko przez. To tam kupuje się bilety w cenie 9 € (dorośli) i 4 € (dzieci) oraz pobiera się mapę obiektu i audioprzewodnik dostępny w czterech językach: angielskim, francuskim, flamandzkim i niemieckim.

zabytki belgii

Opactwo Villers-la-Ville; © Marcel Czajkowski

Zwiedzający rozpoczynają swoistą podróż w czasie od obejrzenia wystawy poświęconej życiu cystersów, a następnie ruszają na spacer po rozległym terenie. Z kilku punktów widokowych rozciąga się przepiękny widok. Opactwo Villers-la-Ville to prawdziwy raj dla fotografów poszukujących nietuzinkowych scenerii. Spacerując z dala od tłumów typowych dla Brugii, Brukseli czy Gandawy, można w spokoju podziwiać majestatyczne ruiny i spróbować wyobrazić sobie życie średniowiecznych zakonników. Odwiedzający mijają kolejno stróżówkę, dormitorium, kuchnię, refektarz, klasztor, bibliotekę, pałac opata, szpital, więzienie, kaplicę św. Bernarda. Ale to ruiny kościoła pozostawiają niezapomniane wrażenie ze względu na ogromnych rozmiarów transept, pilary i łuki będące świadectwem potęgi architektonicznej. I tu właśnie latem odbywają się koncerty, wystawiane są sztuki teatralne, a w sierpniu organizowany jest międzynarodowy festiwal chórów zakończony spektakularnym pokazem fajerwerków. Warto sprawdzić tutaj kalendarz imprez zaplanowanych na 2019 r. Wśród propozycji znajdują się m.in. wystawa poświęcona templariuszom, zwiedzanie z przewodnikiem mini-browaru, który do dziś produkuje lokalne piwo tylko z organicznych składników według starej procedury, warsztaty fotograficzne, parada pojazdów retro, a przysłowiową wisienką na torcie jest zaplanowany koncert Carmina Burana oraz spektakl „Cyrano De Bergerac”.

zabytki belgii

Ogrody Villers-la-Villes

Ci, którzy pasjonują się ogrodami, też będą usatysfakcjonowani – oto na terenie dawnego opactwa Villers-la -Ville znajduje się kilka różnych typów ogrodów. Cystersi, którzy podporządkowali swe życie hasłu „ora et labora” („módl się i pracuj”), zajmowali się ziołolecznictwem, hodowlą i uprawą roli. Zakładali ogrody roślin leczniczych, zwane w przeszłości hortus medicus, w których uprawiali zioła na potrzeby przyklasztornego szpitala dla zakonników i społeczności miejskiej. Spacerujący mogą podziwiać także typowy ogród ozdobny, ogród w stylu francuskim oraz winnice. A ci, którzy zgłodnieją, mogą urządzić sobie piknik lub udać się do jednej z dwóch pobliskich tawern: „Le Chalet de Forêt” bądź „La Cave du Moulin Restaurant”.

Mam nadzieję, że zachęceni moim tekstem, już planujecie wycieczkę do Villers-la Ville. A więc czekam na Wasze wrażenia i komentarze!

Picture6 P1230618 P1230589 P1230587 P1150099 sdr P1150229 P1190655 IMG-20190220-WA0008 DSC05514 Picture13 Picture17 Abbaye de Villers (21) P1150135 Picture4 Picture14
<
>
Impreza plenerowa w Villers-la-Ville; Widok na opactwo Villers-la-Ville; © Abbaye de Villers asbl

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *