Udostępnij proszę

sedan francja

Sedan – widok na twierdzę; © www.polacyzagranica.eu

Jeśli byliście kiedyś w belgijskim miasteczku Bouillon i mieliście okazję zwiedzić słynny 1000-letni zamek, z pewnością przypadnie Wam również do gustu ogromna, XV-wieczna, dobrze odrestaurowana twierdza Sedan znajdująca się po stronie francuskiej, zaledwie 17 km od Bouillon.  Miejsce jest z pewnością warte odwiedzenia o każdej porze roku, a szczególnie w maju, bowiem w trzeci weekend na zamku organizowany jest średniowieczny festiwal, który przyciąga tysiące ludzi z całej Europy. Ale zanim wybierzecie się w tę podróż, warto wiedzieć nieco więcej o Sedanie i jego historii…

francja co zobaczyć

Zamek Sedan; © www.polacyzagranica.eu

Sedan na przestrzeni epok

Sedan leży we francuskim departamencie Ardeny. Początki miasta mają bezpośredni związek z zamkiem zbudowanym na polecenie Évrarda II de La Marck w pierwszej połowie XV w. Ta książęca rezydencja była rozbudowywana na przestrzeni epok, stając się jedną z największych twierdz średniowiecznych w Europie. Dość powiedzieć, że zajmuje powierzchnię ponad 35 000 m², a mury obronne mają imponującą szerokość od ponad 7 m do 27 m szerokości!

Mury obroone zamku Sedan; © www.polacyzagranica.eu

Wielkość twierdzy robi wrażenie od pierwszej chwili. A wszystko zaczęło się od dwóch bliźniaczych wież i prostokątnego donżona mieszkalnego. Z czasem zmodernizowano obwarowania dworu, dodając tarasy armatnie, dobudowując bastiony dla gubernatora i dam, powiększając grubość murów i tworząc kwatery dla wojska. Od 1560 r. na tych terenach istniało księstwo Sedan zarządzane przed ród La Marck, który w 1562 r. przeszedł na protestantyzm. Katolicy, protestanci i ateiści żyli tu w zgodzie. Ale w wyniku pierwszej bitwy pod Sedanem w 1641 r. między wojskami francusko-hiszpańskimi, niezależne do tej pory księstwo zostało wcielone do Francji. XVIII i XIX wiek przyniósł rozwój przemysłu włókienniczego w Sedanie, zapewniając zamożność jego mieszkańcom.

Aż wreszcie nadszedł rok 1870 i druga bitwa pod Sedanem zaliczana przez historyków do jednego z 18 starć decydujących o losach świata. Mówiąc krótko, Francuzi ponieśli porażkę w bitwie z Prusami, w efekcie czego nastąpiła kapitulacja cesarza Napoleona III. Tym samym Francuzom nie udało się zapobiec zakończeniu zjednoczenia Niemiec pod przewodnictwem Prus.

Zwiedzanie zamku Sedan

Na przybywających czekają trzy parkingi znajdujące się wokół zamku. A potem nie pozostaje już nic innego, jak spacer w kierunku dziedzińca. Po dotarciu na miejsce, niedaleko kas biletowych, widać fundamenty klasztoru benedyktynów, który wzniesiono na tym terenie jeszcze przed powstaniem zamku.

francja atrakcje turystyczne

Dziedziniec zamku Sedan z hotelem z prawej strony; © www.polacyzagranica.eu

Ale to promenada po rozległym obiekcie jest prawdziwą lekcją historii, przy realizacji której pomyślano również o dzieciach. To dla nich stworzono rozmaite zagadki dotyczące funkcjonowania średniowiecznego zamku na postawie zaprezentowanych eksponatów.

zamek sedan

Wystawa na zamku Sedan; © www.polacyzagranica.eu

Wystawa pokazuje ewolucję sztuki fortyfikacyjnej. Głównym środkiem obrony zamku był mur zamykający dostęp do położonych wewnątrz zabudowań. Przed nim rozciągał się pas gołego gruntu pozbawiony potencjalnych osłon, za którymi mogliby się skryć atakujący. Z czasem na murach pojawiły się katapulty, onagery i trebusze, czyli machiny obronne do wyrzucania pocisków.

francja co zobaczyć

Francuski zamek Sedan; © www.polacyzagranica.eu

Obsada na murach mogła stawić skuteczny opór nawet dziesięciokrotnie większym siłom nieprzyjaciela. Niebagatelną rolę odgrywali tu kusznicy, którzy wystrzeliwali bełty na odległość 120 m. Ale również wewnątrz twierdzy skonstruowano liczne pułapki dla wrogów, w razie gdyby udało im się wedrzeć do środka. I dlatego właśnie schody na zamku Sedan były kręte i nierówne, aby w razie ataku obrońcom było łatwiej z góry odeprzeć nacierających. Nad drzwiami, a także w suficie skarbca zamontowano różne ogłuszacze, które niespodziewanie spadały na napastników.

Jednym ze sposobów zdobycia zamku było wzięcie obrońców głodem i odcięcie źródła wody. Dlatego tak ważne było posiadanie zapasów żywności, co pokazano w jednej z sal przedstawiającej scenę przygotowywania posiłków dla mieszkańców i obrońców twierdzy. W tym kontekście bardzo ciekawie prezentuje się także scena życia w donżonie o średnicy 20 m. Ta wieża łącząca w sobie funkcje mieszkalne i obronne pełniła również funkcję zbiornika wody pitnej.

francja wschodnia co zobaczyć

Donżon na zamku Sedan; © www.polacyzagranica.eu

Przemierzając zamek, warto również zwrócić uwagę na Salę Książęcą z kolekcją zbroi, której – niestety – znaczna część została przeniesiona do Paryża po odwiedzinach Napoleona Bonapartego w 1803 r. Nieco dalej zrekonstruowano średniowieczną scenę ślubu księżniczki Charlotte de La Marck i Henri de La Tour d’Auvergne ukazującą podpisanie kontraktu małżeńskiego.

francja północno-wschodnia zabytki

Zamek Sedan – scena ślubu księżniczki Charlotte de La Marck i Henri de La Tour d’Auvergne; © www.polacyzagranica.eu

Warto też nieco dłużej zatrzymać się przy ogromnej makiecie Sedanu, aby prześledzić rozbudowę miasta na przestrzeni epok. W tej sali można również można obejrzeć pamiątki po Henri de la Tour d’Auvergne, XVII-wiecznym marszałku Francji, drugim synu księcia Sedanu. Ten słynny mieszkaniec Sedanu został mianowany przez króla Francji, Ludwika XIV na marszałka generalnego całej armii francuskiej. W głębi sali mieści się ekspozycja ukazująca drugą bitwę pod Sedanem z 1870r.

sedan atrakcje turystyczne

Sala drugiej bitwy pod Sedanem; © www.polacyzagranica.eu

Na zwiedzenie całości ekspozycji i spacer po murach twierdzy trzeba przeznaczyć przynajmniej trzy godziny. Zmęczeni mogą się posilić specjałami oferowanymi przy wyjściu w kawiarence lub odpocząć w zamkowym hotelu oferującym również regenerujące spa.

sedan atrakcje turystyczne

Zamek Sedan – widok z murów obronnych; © www.polacyzagranica.eu

Miasto Sedan nie oszałamia urodą, ale jest warte odwiedzenia ze względu na twierdzę, której zresztą zawdzięcza swą sławę. Tym bardziej, że na zamku organizowane są liczne atrakcje, w tym średniowieczny turniej, nocne zwiedzanie twierdzy z pochodniami, spotkanie z wiedźmami w okresie Halloween i bożonarodzeniowe animacje. Pieczołowicie odrestaurowany obiekt otwiera swoje podwoje dla zwiedzających, którzy mogą bliżej poznać historię tego miejsca dzięki audio przewodnikom dostępnym w różnych językach. Twierdzę odwiedza corocznie ok. 60 tysięcy ludzi, a zważywszy, że znajduje się ona naprawdę blisko belgijskiej granicy, warto rozważyć taką wycieczkę. Polecam!

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bzpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *