Udostępnij proszę

Eben-Ezer

Belgia – wieża Eben-Ezer w Bassenge; © www.polacyzagranica.eu

Jeśli poszukujecie w Belgii miejsc nietypowych, ukrytych, prawie nieznanych, a przy tym niezwykłych i tajemniczych, powinniście wybrać się na wycieczkę do wiosek Bassenge i Eben-Emael leżących przy granicy z Holandią. W pierwszej z nich czeka na Was wieża Eben-Ezer. Tajemniczo brzmiąca nazwa pochodzi z Biblii. W Księdze Samuela tym mianem określono miejsce, w którym w 1038 r.  p.n.e. Samuel wzniósł kamień symbolizujący pokój. Twórca wieży dogłębnie studiował Pismo Św. i przy budowie zastosował biblijną symbolikę.

belgia co warto zwiedzić

Belgia – szczyt wieży Eben-Ezer w Bassenge; © www.polacyzagranica.eu

I tak intrygująca budowla ma 33 m wysokości (tyle lat żył Jezus), siedem pięter (jak siedem dni tygodnia), a na tarasie widokowym figurują cztery uskrzydlone cherubiny w postaci sfinksa, byka, lwa i orła nawiązujące wyraźnie do czterech ewangelii i czterech jeźdźców Apokalipsy.

Eben-Ezer

Belgia – szczyt wieży Eben-Ezer w Bassenge; © www.polacyzagranica.eu

Zbudowana z krzemienia wieża powstała jako symbol pokoju. Pomysł zrodził się w głowie Roberta Garceta w 1947 r., tuż po II wojnie św., która pochłonęła miliony ofiar. Jednak opracowanie szczegółów zajęło jej twórcy kilka kolejnych lat. Garcet – belgijski górnik, geolog-amator, biblijny badacz i autor kilku książek – rozpoczął swą tytaniczną pracę w 1953 r. Z okazjonalną pomocą przyjaciół zakończył budowę po 15 latach.

Wnętrze wieży zawiera ekspozycję rzeźb i malowideł ściennych, a także znalezionych w podziemiach skamieniałości i artefaktów, w tym szczątki mozazaura, gigantycznego potwora morskiego. Uwagę przykuwa również dwumetrowa drewniana Ewangelia według św. Mateusza.

belgia największe atrakcje

Belgia – wnętrze wieży Eben-Ezer w Bassenge; © www.polacyzagranica.eu

Na wyższych piętrach znajduje się muzeum krzemienia, w którym przedstawiono użytkowanie tego kamienia na przestrzeni wieków. Uważni obserwatorzy dostrzegą również książki Garceta oraz liczne zdjęcia dokumentujące budowę wieży.

belgia co warto zobaczyć

Belgia – wnętrze wieży Eben-Ezer w Bassenge; © www.polacyzagranica.eu

Dwa piętra znajdują się pod ziemią nieprzypadkowo – Garcet, który pracował w pobliskim kamieniołomie, znał liczne podziemne korytarze i przejścia, w których zresztą znalazł liczne skamienieliny. Niestety, z czasem tunele uległy zawaleniu i dziś nie można ich już eksplorować.

Po zwiedzeniu wieży i zrobieniu serii zdjęć z jej szczytu, warto udać się na spacer do przyległego lasu. To tam można znaleźć rzeźby różnych artystów-wizjonerów, którzy podzielali pacyfistyczne podglądy Garceta. Na uwagę zasługują także buddyjskie stupy, czyli konstrukcje przypominające kształtem dzwon z kopułą. Stupa to symbol oświeconego umysłu Buddy i rodzaj przewodnika pomocnego w medytacji prowadzącego do indywidualnego rozwoju duchowego.

belgia co warto zobaczyć

Bassenge – stupy w lesie otaczającym wieżę Eben-Ezer; © www.polacyzagranica.eu

Dalej można jeszcze dostrzec m.in. rzeźbę Josa Beurskensa ukazującą artystę i jego domowe zwierzaki, pracę Jefa Bloma i Maurica Bastingsa i wiele innych.

bassenge

Bassenge – las otaczający wieżę Eben-Ezer; © www.polacyzagranica.eu

Fort Eben-Emael

belgia atrakcje

Belgijski fort Eben-Emael; © A.S.B.L. Fort d’Eben-Emael / Belgium

Leżąca tuż obok wioska Eben-Emael jest również warta odwiedzenia – to tu znajduje się podziemny fort wzniesiony w latach 1932 – 1935, który jest jedną z największych tego typu konstrukcji w Europie.

belgia co zwiedzić

Wnętrze belgijskiego fortu Eben-Emael; © A.S.B.L. Fort d’Eben-Emael / Belgium

Obiekt rozciągający się na trzech poziomach stanowił koszary dla 1200 żołnierzy i zawierał 17 schronów. Ten podziemny kompleks korytarzy stał się obiektem spektakularnego ataku dokonanego przez niemieckich spadochroniarzy 10 maja 1940 r. Fort zamieniony obecnie w muzeum można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. W obu przypadkach można zobaczyć koszary, muzeum, podziemne korytarze, stanowiska dowodzenia i pomieszczenia z bronią w bunkrze artyleryjskim, a nawet poczuć symulowany wybuch. Obiekt otwarty w terminach:

  • 1 marca – 15 czerwca: w godz. 10:00 – 16:00 (ostatnie wejście o 14:00)
  • 16 czerwca – 30 września: w godz. 10:00 – 16:30 (ostatnie wejście o 14:30)
  • 1 października – 30 listopada: w godz. 10:00 – 16:00 (ostatnie wejście o 14:00)
  • w poniedziałki zamknięte z wyjątkiem ferii i wakacji szkolnych
  • zwiedzanie z przewodnikiem od wtorku do niedzieli w terminie 1 lutego – 30 grudnia po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji

Ale zawsze warto najpierw sprawdzić najnowsze informacje na oficjalnej stronie muzeum, by nic nas nie zaskoczyło.

belgia atrakcje

Belgijski Kanał Alberta; © A.S.B.L. Fort d’Eben-Emael / Belgium

A ponieważ spacer zazwyczaj zaostrza apetyt, warto by coś przekąsić. Polecam więc udać się do brasserie „Le Moulin du Broukay”.

belgia atrakcje

Brasserie „Le Moulin du Broukay”; © www.polacyzagranica.eu

Położona w lesie, tuż przy ścieżce rowerowej, swoim wyglądem nawiązuje do wieży Eben-Ezer. W lokalu zbudowanym z krzemienia serwowane są m.in. dania mięsne i rybne przygotowywane w znajdującej się tuż obok wędzarni. I tym oto sposobem wycieczka dobiega końca. Mam nadzieję, że i Wam się spodoba! Czekam więc na Wasze komentarze!

20200822_142249 20200822_150113 20200822_143831 20200822_143546 20200822_152954 20200822_152738 20200822_152841 20200822_153722 20200822_152049 20200822_153848
<
>
Bassenge - rzeźba Josa Beurskensa "Artysta i jego zwierzaki"; © www.polacyzagranica.eu

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *