Udostępnij proszę

rouen

Rouen – wieża zegarowa (Gros Horloge); © Pixabay

Powodów, dla których kochający podróże odwiedzają Rouen – stolicę Normandii, jest kilka. Magii temu klimatycznemu miastu z pewnością dodają najstarszy na świecie zegar astronomiczny z 1527 r., gotycka katedra uwieczniona na płótnach Claude’a Moneta, ślady upamiętniające Joannę d’Arc, Muzeum Sztuk Pięknych, średniowieczna nekropolia Aître Saint-Maclou, zabudowa szachulcowa i oczywiście mnóstwo restauracji i tawern kuszących francuskimi specjałami.

Trasa zwiedzania:

Katedra Notre-Dame – zegar (Gros Horloge) – Place de Vieux Marché – Kościół św. Joanny d’Arc – Muzeum Sztuk Pięknych – Plac Barthélémy nekropolia Aître Saint-Maclou 

rouen zwiedzanie

Trasa zwiedzania Rouen na postawie mapy Google

Katedra Notre-Dame

Położona w samym sercu miasta katedra Notre-Dame de Rouen powstała w średniowieczu, w epoce zdominowanej przez religię, modlitwę i pracę „ad majorem Dei gloriam” („ku większej chwale Bożej”). Ten obiekt sakralny jest dowodem ewolucji sztuki gotyckiej między poł. XII w. i początkiem XVI w., kiedy wznoszono monumentalne budowle będące wyrazem uwielbienia Boga przez śmiertelnych. Do dziś przetrwało wiele z nich (m.in. w Amiens, w Reims, w Chartres), stanowiąc jeden z najjaskrawszych przykładów religijnego porywu ludzi żyjących przed wiekami.

rouen największe atrakcje

Katedra Notre-Dame w Rouen; © www.polacyzagranica.eu

Ogromna, smukła katedra w Rouen o długości 136,7 m, wysokości 151 m z iglicą i bogato zdobioną fasadą zapiera dech w piersiach. Mające mnóstwo detali rzeźby przedstawiające Matkę Boską, Chrystusa, Archanioła Gabriela, proroków i świętych nasuwają skojarzenia z koronkową wręcz precyzją. W katedrze o idealnych proporcjach warto zwrócić także uwagę na ocalałe witraże, piękną rozetę, dodające lekkości ostrołuki i światło wpadające do wnętrza. Przybywający do Rouen mogą podziwiać gigantyczny rozmach średniowiecznych budowniczych, dla których katedra była symbolem nieśmiertelności, potęgi ludzkiej, ale też symbolem małości człowieka wobec Boga, wieczności i czasu.

rouen zabytki

Katedra Notre-Dame w Rouen – widok z wieży zegarowej; © www.polacyzagranica.eu

Nic więc dziwnego, że ta budowla sakralna zafascynowała również impresjonistę, Claude’a Monet, który namalował aż 31 obrazów przedstawiających tę katedrę o różnych porach dniach i przy zmieniającym świetle, o czym pisałam tutaj.

Wieża zegarowa (Gros Horloge)

Zaledwie 350 m od katedry mieści się kolejna duma Rouen – wielki zegar astronomiczny, który jest najstarszy na świecie i pochodzi w 1527 r. Zegar o wadze 400 kg i średnicy 2,5 m wskazuje zarówno czas, jak i fazy Księżyca, a także zawiera kalendarz tygodniowy. Umieszczono go w renesansowym pawilonie, który rozciąga się niskim łukiem nad ulicą du Gros-Horloge prowadzącą od katedry do słynnego Placu de Vieux Marché. Co ciekawe, na podwójnej renesansowej tarczy jest tylko jedna wskazówka (!) pokazująca godzinę, a w południe, poniżej cyfry VI, pojawia się bóstwo symbolizujące dzień tygodnia na triumfalnym rydwanie. Nad tarczą znajduje się kula ziemska wskazująca fazy księżyca.

ciekawe miejsca i atrakcje normandii ·

Rouen – zegar astronomiczny Gros Horloge; © www.polacyzagranica.eu

W kwadratowym obramowaniu zegara widać rzeźby owiec przypominające o znaczeniu przetwarzania wełny, czemu miasto w przeszłości zawdzięczało swoje bogactwo. Pośrodku arkady, nad którą znajduje się zegar, umieszczono wizerunek Baranka Paschalnego figurującego także w herbie miasta.

atrakcje normandii

Rouen – widok na zegar astronomiczny Grand Horloge;© www.polacyzagranica.eu

Wycieczka do Rouen nie może się odbyć bez wejścia do wieży zegarowej, w której można zwiedzić salę cyferblatu i zobaczyć autentyczny, skomplikowany mechanizm. Wieża pełniła początkowo tylko rolę dzwonnicy, ale swą sławę zawdzięcza właśnie unikalnemu zegarowi. Wspinaczka po ponad 100 okrągłych stopniach, gwarantuje również piękny widok, a w szczególności inne spojrzenie na słynną katedrę Notre-Dame, która była widocznym z daleka znakiem potęgi miasta.

Place du Vieux Marché i Kościół św. Joanny d’Arc

rouen największe atrakcje

Rouen – widok na Place du Vieux Marché; © www.polacyzagranica.eu

Zanim będzie mowa o placu i kościele, dla pełnego zrozumienia kontekstu historycznego warto pokrótce przypomnieć kilka faktów z życia francuskiej bohaterki narodowej zwanej Dziewicą Orleańską. Joanna d’Arc w czasie swojego krótkiego, bo zaledwie 19-letniego życia, zapisała się na kartach historii związanej z tzw. wojną stuletnią między Francją i Anglią. D’Arc twierdziła, że doznała widzeń od Boga nakazującego jej wyzwolenie ojczyzny spod panowania Anglików, którzy opanowali większość Francji. Wrogom opierali się jedynie lojalni wobec ojczyzny mieszkańcy Orleanu obleganego od października 1428 r. przez wrogie wojska. I właśnie w tym momencie pojawiła się Joanna d’Arc.

rouen co zobaczyć

Domy szachulcowe przy Placu du Vieux Marché w Rouen; © www.polacyzagranica.eu

Jak się można łatwo domyślić, nie wierzono w jej widzenia i wysłano ją do oblężonego Orleanu w chwili, gdy sytuacja była już krytyczna. Młoda kobieta przeciwstawiła się ostrożnej strategii praktykowanej dotąd przez francuskich dowódców, dzięki czemu jej rodacy zaczęli odnosić zwycięstwa, co uznano za cud. Bohaterskie poczynania Dziewicy Orleańskiej trwały prawie rok, aż do jej schwytania przez Burgundczyków, którzy przekazali tę bohaterkę narodową Anglikom. Wkrótce potem dziewczynie wytoczono proces o herezję właśnie w stolicy Normandii. Dlaczego w Rouen? Bo właśnie tam mieściła się siedziba angielskiego rządu. Joanna d’Arc została osądzona przez sąd kościelny i spalona na stosie 30 maja 1431 r.

rouen joanna d'arc

Rouen – krzyż na Placu du Vieux Marché, gdzie spalono Joannę d’Arc; © www.polacyzagranica.eu

Stos ustawiono na Placu du Vieux Marché otoczonym epokowymi domami szachulcowymi, wśród których najstarszym jest oberża „La Couronne” z 1345 r.

rouen atrakcje

Domy szachulcowe przy Placu du Vieux Marché w Rouen; © www.polacyzagranica.eu

Obecnie mieści się w niej szykowna restauracja ze zrekonstruowaną fasadą zaprojektowaną przez architekta André Robinne’a w 1928 r. W większości szachulcowych budynków, które zachwycają swoimi krzywiznami, mieszczą się dziś bary i tawerny.

W 1979 r. pośrodku Place du Vieux-Marché stanął Kościół św. Joanny d’Arc (Sainte-Jeanne d’Arc) na miejscu poprzedniego pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela, który zrównano z ziemią w 1795 r.

normandia ciekawe miejsca

Kościół św. Joanny d’Arc w Rouen; © www.polacyzagranica.eu

Nowy dom modlitwy według projektu Louisa Arretche ma dach w kształcie odwróconego kadłuba statku i sklepienie wykonane z listew jodłowych. Ale na szczególną uwagę zasługują wspaniałe renesansowe witraże przedstawiające m.in. sceny biblijne i legendy dotyczące św. Piotra oraz św. Antoniego Padewskiego. Te  witraże wykonane przez największych mistrzów szklarskich XVI w. przeniesiono ze starego Domu Bożego pod wezwaniem św. Wincentego (Saint-Vincent).

normandia co zobaczyć

Wnętrze kościoła św. Joanny d’Arc w Rouen; © www.polacyzagranica.eu

Tuż obok kościoła stoi posąg przedstawiający Joannę d’Arc opierającą się o ścianę i zwróconą w stronę stosu. Na miejscu, gdzie spalono młodą Francuzkę, postawiono duży krzyż. W 1920 r. Joannę d’Arc uznano za świętą i co roku odbywają się obchody ku jej czci w niedzielę najbliższą 30 maja.

joanna d'arc rouen

Pomnik Joanny d’Arc przy wejściu do kościoła pod tym samym wezwaniem; © www.polacyzagranica.eu

Na placu mieści się również hala targowa, która od czasów średniowiecza była sercem miejskiego handlu spożywczego i w której smakosze mogą skosztować francuskich specjałów, w tym słynne ostrygi.

Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts de Rouen)

rouen atrakcje

Muzeum Sztuk Pięknych w Rouen; © www.polacyzagranica.eu

Początki Muzeum Sztuk Pięknych w Rouen sięgają 1801 r., a zgromadzone zbiory  szybko się powiększały, wymuszając konieczność powstania większego budynku. Na prośbę burmistrza miasta, architekt Louis Sauvageot przygotował projekt obecnego kompleksu muzealnego otworzonego w latach 1880-1888. Dość powiedzieć, że zgromadzone tu zbiory uznawane są za najpełniejsze we Francji po Paryżu.

rouen co warto zobaczyć

Musée des Beaux-Arts de Rouen; © www.polacyzagranica.eu

W tutejszym Muzeum Sztuk Pięknych znajduje się jedna z najbardziej prestiżowych kolekcji publicznych we Francji reprezentująca sztukę od XV w. po dzień dzisiejszy. W zbiorach są m.in. arcydzieła Rubensa, Caravaggia, Velázqueza, Poussina, Fragonarda, Bouchera, Géricault, Delacroix i impresjonistów. Wśród licznych dzieł malarskich znajduje się kilka przedstawiających Joannę d’Arc, w tym w trakcie śledztwa prowadzonego przez biskupa de Winchester i stojącą na stosie w białej szacie.

joanna d'arc

Musée des Beaux-Arts de Rouen – ku czci Joanny d’Arc; © www.polacyzagranica.eu

Imponujących rozmiarów zróżnicowana kolekcja została zgromadzona zarówno dzięki udanym zakupom, jak i prywatnym darczyńcom, wśród których szczególne miejsce zajął kolekcjoner François Depeaux. To za jego sprawą możemy tu podziwać wiele dzieł impresjonistów, w tym Claude’a Monet i Edgara Degas.

Plac Barthélémy

północna francja największe atrakcje

Rouen – domy szachulcowe przy Placu Barthélémy; © www.polacyzagranica.eu

Przy urokliwym Placu Barthélémy otoczonym szachulcowymi domami, stoi Kościół Saint-Maclou poświęcony bretońskiemu świętemu o imieniu Malo.

północna francja największe atrakcje

Kościół Saint-Maclou w Rouen; © www.polacyzagranica.eu

Piękno tej budowli można podziwiać w całej okazałości, siedząc na tarasie jednej z kawiarenek lub restauracji. Budowę tego klejnotu ekstrawaganckiej sztuki gotyckiej rozpoczęto w 1437 r., ale konsekracja miała miejsce prawie 100 lat później, w 1537 r. Patrząc na kościół, uwagę przykuwa niezliczona ilość detali architektonicznych wykonanych z drobiazgową dokładnością oraz bogato zdobione drzwi. Kościół został częściowo zniszczony w czasie II wojny św., ale zachwyca po dziś dzień szczególnie iglicą o imponującej wysokości 89 m.

Nekropolia Aître Saint-Maclou

Cmentarz obok kościoła Saint-Maclou szybko stał się zbyt mały w związku z wysoką śmiertelnością spowodowaną wojną, głodem i czarną zarazą, która dziesiątkowała ludność od poł. XIV w. W odpowiedzi na potrzeby  stworzono duże ossuarium (po francusku: aître), czyli kościelny dziedziniec, który stopniowo stał się cmentarzem. Gwoli ciekawości, słowo „cmentarz” było w minionych wiekach używane jedynie przez duchowieństwo.

rouen ciekawostki

Nekropolia Aître Saint-Maclou w Rouen; © www.polacyzagranica.eu

Gdy nowa fala zarazy dotknęła Rouen w XV i XVI w. nowe ossuarium stało się zbyt małe. W 1526 r. parafia podjęła decyzję o wybudowaniu wokół cmentarza przy rue Martainville trzech krużganków do przechowywania kości. Aby stworzyć miejsce na nowe pochówki, kości zmarłych ekshumowano i umieszczano w dobrze wentylowanych galeriach widocznych dla wszystkich, co upamiętniają po dziś dzień symbole czaszek.

Co ciekawe, obecnie na terenie dawnej nekropolii oprócz tablic edukacyjnych mieszczą się galerie artystyczne i restauracje, gdzie siedząc i delektując się smakiem lokalnych potraw, można popaść w zadumę nad historią tego niezwykłego miejsca.

rouen gdzie zjeść

Restauracja na terenie dawnej nekropolii Aître Saint-Maclou w Rouen; © www.polacyzagranica.eu

Rouen jest z pewnością warte odwiedzenia, a zaproponowana tu trasa ma jeszcze jedna zaletę – pozwala zatoczyć koło i tym sposobem zobaczyć katedrę Notre-Dame niejako oczami Claude’a Monet: rano i późnym popołudniem, gdy promienie padającego słońca ukazują fasadę w zasadniczo innym świetle. Osobiście polecam wycieczkę do Rouen szczególnie w czerwcu, gdyż w trzeci piątek miesiąca obchodzi się tu hucznie Święto Muzyki (La fête de la music).

północna francja co warto zobaczyć

Domy szachulcowe w Rouen; © www.polacyzagranica.eu

Wtedy na ulicach i placach pojawiają się liczni artyści, którzy prezentują swoje umiejętności wokalne. Na koncerty nie potrzeba biletów, a zabawa trwa do białego rana. A tym, którzy nabiorą jeszcze większej ochoty na odkrycie innych zakątków Normandii, polecam lekturę mojego tekstu Śladami Moneta po Giverny i Rouen.

 ***

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *