Co zobaczyć w Brukseli? To pytanie nasuwa się szczególnie mieszkańcom stolicy Belgii i jej okolic, którzy znają najbardziej sztandarowe miejsca jak własną kieszeń, ale nierzadko poszukują oazy spokoju i wytchnienia od miejskiego zgiełku. Za taką przestrzeń można z pewnością uznać ogród botaniczny w Meise leżący przysłowiowy rzut kamieniem od północnej części Brukseli.
Meise – trochę historii
Historia tego miejsca sięga końca XVIII w. Wtedy to powstał pierwszy ogród botaniczny w Brukseli należący do Ecole Centrale du Département de la Dyle. W 1870 r. tę przestrzeń przejął belgijski rząd i umieścił w okolicach dzisiejszej stacji metra Le Botanique.W 1958 r. ogród przeniesiono z centrum Brukseli do obecnej lokalizacji w Meise. Ten 92-hekatorowy teren jest jednym z największych tego typu ogrodów na świecie za sprawą kolekcji liczącej ponad 3 miliony okazów zgrupowanych wokół zamku i jeziora domeny Bouchout. Można tu znaleźć ok. 6% wszystkich znanych gatunków roślin na świecie. Połowa z nich znajduje się w szklarniach, a połowa na zewnątrz.
Na rozległym terenie zbudowano „Pałac Roślin”, który składa się z kilku szklarni. Najpiękniejsza jest wiktoriańska budowla ze szkła oraz stali i zaprojektowana w 1853 r. przez Alfonsa Balata z myślą o parku Leopolda. Z czasem jednak tę konstrukcję przetransportowano do Meise, gdzie pozostaje do dziś. Gwoli ciekawości warto dodać, że Alfons Balat był nauczycielem Victora Horty (słynnego artysty secesyjnego) i projektantem królewskich szklarni w Laeken.
W ogrodach Meise można podziwiać wielkie lilie wodne, kaktusy, euforbie i inne sukulenty, bromeliady, sagowce, iglaki, dęby, magnolie, klony, rododendrony oraz mnóstwo innych imponujących roślin.
Zamek Bouchout
Na terenie ogrodu botanicznego Meise znajduje się również zamek Bouchout. Jego początki sięgają XII w. To wtedy Wouter van Craaynem nakazał wznieść tutaj pierwszą fortyfikację, która z czasem ulegała rozbudowie. Najbardziej znanym członkiem rodziny Bouchout był Daniel van Bouchout, który zasłynął w jednej z bitew, wspierając lokalnego księcia i awansując wkrótce do rangi jego doradcy. Prostokątny średniowieczny zamek Bouchout był otoczony dużym stawem i można było do niego dotrzeć jedynie długim mostem zwodzonym.
Pod koniec XVII w. obiekt został przekształcony na wzór zamków francuskich i otoczony ogrodami. Ale rewolucja francuska, która przetoczyła się również przez te tereny, odcisnęła piętno – częściowo zniszczony obiekt został odrestaurowany w 1832 r. w stylu neogotyckim i w takim kształcie można go oglądać po dziś dzień. Za najstarszą część obecnego zamku Bouchout uznaje się dwupoziomowy donżon, czyli wieżę pełniącą w przeszłości zarówno funkcję mieszkalną, jak i obronną.W latach 1879 -1927 zamek zamieszkiwała cesarzowa Carlota z Meksyku, urodzona jako księżniczka Charlotte z Belgii. Słynna mieszkanka przeniosła się tutaj po tym jak jej mąż, cesarz Maksymilian I z Meksyku, został stracony przez meksykańskich republikanów. Od 1939 r. domenę Bouchout przekształcono w Narodowy Ogród Botaniczny Belgii, a obecnie jego pomieszczenia są wykorzystywane do spotkań, wykładów i wystaw.
W czasie II wojny światowej zamek Bouchout został zajęty przez wojska niemieckie, a posiadłość została przekształcona w twierdzę. Obok „Pałacu Roślin” ustawiono sześć baraków i wzniesiono betonowe umocnienia. Zamkowy dziedziniec służył do przechowywania amunicji, a obrona artyleryjska została umieszczona na granicach posiadłości. Ostatni okupanci żołnierze opuścili domenę Bouchout we wrześniu 1944 r., a już kilka dni później przybyły tu siły alianckie.
Ogród botaniczny w Meise to absolutny „must see” dla wielbicieli odpoczynku na łonie natury i dla fascynatów roślin. To oaza piękna i spokoju w sercu Europy, którą można podziwiać wielokrotnie, która nigdy się nie znudzi i która ma swój nieodparty urok. No więc jeśli pomysły na weekend nie przychodzą Wam do głowy, nie pozostaje nic innego, jak tylko zapoznać się z programem różnorodnych wydarzeń kulturalnych organizowanych z myślą o odwiedzających i zaplanować wyprawę do Meise gwarantującą swoistą podróż przez kontynenty.
**
Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka”. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.
Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.
3 Comments
Kasia · 30/07/2023 at 10:48
Super artykuł 👌
Była olw ogrodzie dziesiątki razy, ale nie wiedziałam, że tam jest jakiś zamek 🤦🏽♀️
Od której strony można do niego trafić i czy jest możliwość zwiedzania?
No ależ heca!
Iwona · 05/11/2023 at 16:21
BARDZO przepraszam za tak późną odpowiedź, ale przygniatał mnie nadmiar obowiązków. Zamek jest nad dużym stawem. Wydaje mi się, że nie można go ominąć. Tak, można wejść do zamku i go obejrzeć. Wystawa nie jest oszałamiająca, ale ze szczytu rozciąga się ładny widok.Pozdrawiam serdecznie