Udostępnij proszę

termy karola

Termy Karola (Carolus Thermen) w Aachen; © Olaf Rohl

Aachen (po polsku Akwizgran) to miasto leżące w Niemczech, oddalone od Brukseli zaledwie o 156 km. Warto się tam wybrać o każdej porze roku, choć szczególnie jesienią, zimą lub wczesną wiosną, gdy za oknem wciąż szaro i ponuro. Tamtejsze Termy Karola (Carolus Thermen) są bowiem niczym balsam dla ciała (wystarczy kliknąć w zamieszczone tu zdjęcia, aby zobaczyć je w powiększeniu).

Początki miasta sięgają czasów, gdy te tereny zamieszkiwali Celtowie. Zdecydowali się oni na założenie osady ze względu na  wybijające w tym miejscu źródła siarkowe. W I w. n.e. ten obszar podbili Rzymianie. Kilka wieków później to urokliwe miejsce przypadło też do gustu Karolowi Wielkiemu, który wybrał je na swoją siedzibę. Wybudował tu swój pałac, kaplicę (późniejszą katedrę) i termy, a ok. 800 r. uczynił Akwizgran głównym miastem Cesarstwa Rzymskiego.

Termy Karola (Carolus Thermen)

termy karola aachen

Termy Karola (Carolus Thermen) w Aachen – widok z zewnątrz; © Olaf Rohl

Z termalnych źródeł w Akwizgranie można korzystać po dziś dzień. Termy Karola to zespół kilku zewnętrznych i krytych basenów z gorącą wodą, której temperatura waha się od 33°C – 72°C. Kąpiel w źródłach siarkowych ma nie tylko działanie relaksujące, ale i lecznicze: m.in. przyspiesza rehabilitację po operacjach, przynosi ulgę cierpiącym na dolegliwości reumatyczne i schorzenia skóry. Miejsce jest niezwykłe, a jego główną atrakcją jest basen z gorącą wodą, mieszczący się w imponującej sali kolumnowej. Gdy do tego dodać podwodne masaże, bicze wodne oraz programy sportowe i rekreacyjne prowadzone przez animatora, nie pozostaje nic innego, jak zacząć obmyślać taki wyjazd. Wypoczywający mogą także o każdej porze roku korzystać z zewnętrznych basenów (temperatura wody wynosi 32°C), tarasów i łąki oraz groty skalnej na świeżym powietrzu, skąd rozciąga się piękny widok.

Wokół basenów znajdują się leżaki, na których można odpocząć po relaksującej kąpieli. Fani saun i łaźni parowych mogą udać się do części „Oasis” oferującej m.in. łaźnie orientalne, tureckie i rzymskie oraz meditarium. Ci, którzy planują skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych, powinni jednak wcześniej dokonać rezerwacji mailowo lub telefonicznie .

Aby nie poczuć chłodu ze względu na różnicę temperatur, można wypożyczyć w sklepie Carolus-shop firmowy szlafrok lub po prostu przyjechać ze swoim. Spragnieni i głodni, otuleni miękkim płaszczem kąpielowym, mogą udać się baru „Bella Vista”, aby posilić się ciepłym posiłkiem i napić się wina. Ci, którzy wolą bardziej wykwintne restauracje, mają dwie do wyboru. Ale uwaga! Do tej mieszczącej się na terenie saun, „Lemon Grass”, mają wstęp ci, którzy kupili bilet obejmujący również sauny. W przeciwnym razie trzeba dokupić wejściówkę lub … zrezygnować z wizyty. Do kolejnej eleganckiej restauracji – „Mediterraneo” można wejść tylko w oficjalnym stroju i niestety, jedynie z zewnątrz bez możliwości powrotu do Term Karola. Tak więc wizytę tam należy zostawić sobie na koniec.

Inne atrakcje Aachen

Na pobyt w Akwizgranie trzeba zarezerwować sobie przynajmniej jeden dzień tak, aby po opuszczeniu term udać się do pobliskiego centrum. Tu koniecznie trzeba zobaczyć Aachener Dom, czyli katedrę z IX w., zbudowaną w czasach panowania króla Franków, Karola Wielkiego. Świątynia, będąca jednocześnie miejscem pochówku tego władcy i przez stulecia pełniąca rolę kościoła koronacyjnego prawie wszystkich niemieckich królów, jest skarbnicą zabytków sztuki, wśród których znajdują się m.in. złoty odlew ręki i złote popiersie Karola Wielkiego czy ogromny Krzyż loterański wysadzany klejnotami.

aachen atrakcje

Wnętrze katedry Aachener Dom; © Pixabay

Przepiękne jest także sklepienie kopuły przedstawiające Jeruzalem. Nie dziwi więc fakt, że katedra została w 1978 r. wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

niemcy co warto zobaczyć

Katedra w Akwizgranie; © Pixabay

Tylko trzy minuty spaceru dzielą tę świątynię od kolejnej atrakcji miasta – Elisenbrunnen. W tym neoklasycystycznym budynku z początku XIX w. mieścił się ośrodek leczniczy z wodą pitną posiadającą właściwości lecznicze. Uzdrowisko posiada otwarte foyer w kształcie rotundy z kolumnowym gankiem, które łączy się z pawilonami po prawej i lewej stronie. Najbardziej znanym kuracjuszem tego uzdrowiska był Giacomo Casanova, wenecki uwodziciel i kochanek. O fakcie jego pobytu w tym miejscu przypomina wbudowana w mur kamienna tablica. Dziś w Elisenbrunnen, budynku zbudowanym na cześć księżnej Bawarii – Elizabeth Ludovici, odbywają się liczne imprezy kulturalne i wystawy.

niemcy atrakcje

Bożonarodzeniowa witryna w Aachen; © www.polacyzagranica.eu

Aachen to szczególne miasto. Akwizgran przechodził z rąk do rąk: podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej  został przyłączony do Francji, zaś po klęsce Napoleona w 1815 r. znalazł się w granicach Prus. Na jego wyjątkowość składa się kilka elementów: przepiękne Termy Karola i odczuwalny po dziś dzień blask dawnego majestatu – wszak w tym miejscu zostało koronowanych 32 cesarzy i królów niemieckich. To wszystko sprawia, że jest naprawdę miejscem godnym odwiedzenia zwłaszcza w okresie Adwentu.

 


 

 

 

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka”. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

2 Comments

Ilona · 21/04/2019 at 22:10

Is it possible to talk to iwona in Polish?

    Iwona

    Iwona · 22/04/2019 at 08:49

    Witam serdecznie, oczywiście służę pomocą po polsku. A teraz życzę wesołych świąt!

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *