Udostępnij proszę

porto atrakcje

Porto – panorama miasta

Porto – miasto sześciu mostów, błękitnych płytek azulejos, stromych, wąskich i klimatycznych uliczek, drużyny FC Porto, no i słynnego wina jest z pewnością warte odwiedzenia! Ale ci, którzy planują taką podróż, powinni być świadomi, że Porto jest bardzo górzyste, więc nastawieni tylko na spacery powinni być w dobrej kondycji fizycznej. Inną alternatywą są różne środki lokomocji, począwszy od historycznych tramwajów, przez łodzie, a skończywszy na autobusach Hop On, Hop Off.

Porto – ranking największych atrakcji

Miałam szczęście zwiedzać Porto w towarzystwie rodowitych mieszkańców miasta, którzy pokazali mi najciekawsze zabytki. Dwa dni z pewnością nie wystarczą na zobaczenie wszystkiego, ale  ponieważ perły architektury zlokalizowane są blisko siebie, więc nawet tak krótki pobyt pozwoli zobaczyć znaczną ich część. A oto mój osobisty ranking Top 10 atrakcji (kliknij w zamieszczone tu zdjęcia, aby zobaczyć je w powiększeniu):

porto zabytki

Porto – nabrzeże Ribeira

Nabrzeże Ribeira – to najstarsza część miasta nad rzeka Duoro z odnowionymi kamieniczkami pełnymi barów, tawern, restauracji i sklepików z pamiątkami. To wyjątkowe miejsce wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1996 r. jest ulubionym celem turystów, którzy lubią tu degustować lokalne przysmaki, za które – niestety – słono się płaci. Sercem Ribeiry jest Praça da Ribeira, plac, którego symbolem są herb Portugalii i posąg Jana Chrzciciela na ścianie trzypiętrowej kamienicy oraz XVII-

porto zabytki

Porto – Praça da Ribeira (najstarsza część miasta)

wieczna fontanna. W przeszłości Ribeira była jednym z najbardziej ruchliwych punktów na rzece Douro, przez który przepływało mnóstwo statków. Z nabrzeża rozciąga się piękny widok na słynny most Ponte de Louis i na drugą stronę rzeki zwaną Vila Nova de Gaia, pełną piwnic winnych, o czym piszę poniżej.

porto zabytki

Porto – most Ponte de Louis

Ponte de Louis (Most Ludwika) to jeden z sześciu mostów Porto i niekwestionowany symbol miasta. Zanim go zbudowano, w tym miejscu od 1806 r. istniał prowizoryczny most pontonowy wykonany ze … starych łodzi związanych stalowymi kablami. Jak się łatwo domyśleć, katastrofa była tylko kwestią czasu. W 1809 r. Napoleon najechał miasto, a mieszkańcy próbowali ratować się ucieczką na druga stronę rzeki. Wielu z nich utonęło w nurtach niebezpiecznej rzeki. Piękny Ponte de Louis został ukończony w 1886 r. Żelazna konstrukcja wyraźnie przypomina wieżę Eiffla. Nic dziwnego, ponieważ ten most został zaprojektowany przez ucznia Gustave’a Eiffla. Spacer po górnym i dolnym poziomie tego mostu jest po prostu obowiązkowy, ale trzeba być ostrożnym, ponieważ przejeżdżają tamtędy również tramwaje i samochody.

porto zabytki

Porto – Igreja de São Francisco (kościół św. Franciszka)

porto zabytki

Porto – Igreja de São Francisco (kościół św. Franciszka)

Kościół św. Franciszka (Igreja de São Francisco) określany jest często mianem „Złotego Kościoła” i uznawany za najpiękniejszy w Porto.  Dzieli go zaledwie 3-minutowy spacer od Praça da Ribeira. Pierwotnie mieścił się tu klasztor franciszkanów założony w XIII w. W chwili obecnej zapierające dech w piersiach wnętrze kościoła zdobią misternie rzeźbione, barokowe elementy pokryte warstwą złota. W XIX w., podczas najazdów napoleońskich, kościół został splądrowany, a nawet wykorzystywany jako stajnia dla wojsk francuskich. Nieco później doznał poważnego pożaru, ale na szczęście udało się go uratować. W unikatowych wnętrzach mieści się m.in. rzeźba drzewa genealogicznego Jezusa. W cenę biletu (6 € w chwili pisania tego tekstu) wliczone jest również zwiedzanie katakumb i skarbca.

porto co zobaczyć

Porto – Pałac da Bolsa (Palácio da Bolsa)

Pałac da Bolsa (Palácio da Bolsa) został zbudowany w XIX w. stylu neoklasycystycznym przez Miejskie Stowarzyszenie Handlowe. Budynek położony tuż obok kościoła św. Franciszka, na placu Infante D. Henrique, został ukończony w 1850 r., ale prace nad wnętrzami zajęły kolejne 60 lat! Warto było jednak czekać, ponieważ pałac naprawdę zachwyca. Można go zwiedzać tylko z przewodnikiem. Półgodzinna wędrówka zaczyna się na centralnym dziedzińcu przykrytym ośmiokątną kopułą ze

porto zabytki

Porto – Sala Arabska w Palácio da Bolsa

szklanymi panelami. Wchodząc po wielkich schodach, odwiedzający mogą oglądać kolejno Salę Trybunału, Salę Zgromadzenia, Salę Złotą i inne wnętrza pełne alegorycznych obrazów, rzeźb i fresków.  Przysłowiową wisienką na torcie jest ostatnia sala – Sala Arabska zaprojektowana przez Gustavo Adolfo Gonçalves e Sousa. Pokój urządzony w stylu mauretańskim, zgodnie z XIX–wiecznym zachwytem orientalizmem, jest miejscem przyjęć ważnych osobistości odwiedzających Porto, co zresztą nie dziwi, ponieważ Palácio da Bolsa został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

porto co zobaczyć

Porto – dworzec São Bento

Dworzec São Bento jest wart odwiedzenia przede wszystkim dlatego, że zdobi go ok. 20 tysięcy biało-niebieskich płytek azulejos przedstawiających historię Portugalii. Co więcej, dworzec powstał na miejscu dawnego klasztoru São Bento de Avé-Maria pochodzącego z XVI w., który z upływem czasu popadł w ruinę. Ostatnia siostra zakonna protestowała aż do śmierci przeciw budowie dworca. Dopiero jej odejście z ziemskiego padołu otworzyło drogę do realizacji projektu ukończonego w 1915 r. Azulejos, tak charakterystyczne dla sztuki portugalskiej, mają w budynku dworca postać scen historycznych i zachwycają, przyciągając tłumy.

porto zabytki

Katerda Sé w Porto

Katerda Sé góruje nad dzielnicą Ribeira, dzięki czemu jest widoczna z różnych miejsc Porto. Powstała w średniowieczu jako typowa budowla obronna, co potwierdzają wysokie mury. Jak to zazwyczaj bywało, wraz z upływem czasu została kilkakrotnie przebudowana.  Odwiedzający powinni zwrócić uwagę na gotyckie krużganki, a także na Pałac Biskupi. Po wyjściu z katedry warto nacieszyć oczy widokiem z Placu Katedralnego, który bez watpienia jest bardzo dobrym punktem widokowym.

porto zabtyki

Porto – księgarnia “Lello”

porto atrakcje

Wnętrze księgarni “Lello” w Porto

Księgarnia „Lello”  to absolutny must visit nie tylko dla fanów Harrego Pottera, ale dla wszystkich, którzy lubią czytać. Ta wyjątkowa księgarnia, uznana za jedną z najpiękniejszych na świecie, przyciąga tłumy odwiedzających. Zachwyca nie tylko fasada, ale przede wszystkim wnętrze pełne drewnianych regałów i kręconych schodów. Nic dziwnego, że zainspirowało ono J.K. Rowling do opisu biblioteki Hogwartu. Niemożliwe? A jednak! Autorka późniejszego światowego bestselleru przez kilka lat mieszkała w Porto ze swoim mężem. I właśnie w Porto, a dokładniej w słynnej kawiarni Majestic Café, zaczęła pisać powieść o czarodzieju. Już po wydaniu historii o Harrym Potterze, Rowling zawitała ponownie do księgarni Lello, gdzie podpisywała pamiątkowe egzemplarze dla swoich fanów. Wejście do księgarni jest płatne – w chwili pisania tego tekstu bilet kosztuje 5€, a przy zakupie jakiejkolwiek książki kwota odliczana jest od rachunku. Przed księgarnią ludzie stoją zazwyczaj w dość długiej kolejce i z tego względu najlepiej jest przyjść około godziny 19:00, czyli na godzinę przed zamknięciem. Bilety można kupić online lub w budynku tuż obok księgarni.

porto zabytki

Porto – Igreja e Torre dos Clérigos (kościół i wieża Kleryków)

Kościół i wieża Kleryków (Igreja e Torre dos Clérigos) to kolejny symbol miasta znajdujący się zaledwie kilka kroków od księgarni Lello. Ta barokowa budowla cieszy się szczególną popularnością wśród odwiedzających Porto ze względu na wieżę, z której można podziwiać piękną panoramę miasta. Wystarczy zebrać się na odwagę i pokonać ponad 200 schodów, by oglądać miasto z wysokości 75 m.

porto zabytki

Porto – kościół Karmelitów

Kościół Karmelitów znajduje się na rogu Praça de Carlos Alberto i Rua do Carmo. W zasadzie to dwa kościoły, co dostrzegą uważni obserwatorzy. Z lewej strony znajduje się XVII-wieczny kościół Igreja dos Carmelitas pełniący w przeszłości rolę klasztoru sióstr karmelitanek. Z prawej z kolei – stoi Igreja do Carmo, kościół Karmelitów Bosych zbudowany w II pol. XVIII w. i ozdobiony później z zewnątrz błękitnymi płytkami azulejos. Obie budowle kościelne rozdziela najwęższy dom w Porto mający zaledwie 1 m szerokości. Wstęp jest bezpłatny, a wnętrza w typowo barokowym stylu pełne są ornamentów i przepychu.

porto zabytki

Ratusz w Porto

Ratusz Câmara Municipal znajduje się przy reprezentacyjnej alei Avenida dos Aliados. Charakteryzuje się 70-metrową wieżą ozdobioną zegarem. Budowla ukończona w 1957 r.  jest jednym z ulubionych miejsc turystów, ponieważ postawiono przed nim napis „Porto”, który rozwiewa wszelkie wątpliwości co do tego, gdzie znajdują się fotografujący.

 

 

 

Historia słynnego wina Porto

porto atrakcje

Beczki z winem porto

Być w Porto i nie skosztować tutejszego specjału byłoby niewybaczalnym błędem! Ciekawa jest historia tego wzmacnianego trunku, który bardzo silnie związany jest z Anglikami. Porto – czy to białe, różowe czy czerowone – wcale nie jest produkowane w Porto. Wyjątkowo słodkie grona będące podstawą tego wina rosną w regionie Duoro, skąd od dawnych czasów transportowane były łodziami do Vila Nova de Gaia, miasta leżącego na lewym brzegu rzeki, znanego z piwnic winnych.

porto zabytki

Porto – najstarsze piwnice winne Taylor’s

Ścisłe związki handlowe i polityczne Anglików z Portugalczykami sięgają XIV w., co zresztą zostało przypieczętowane ślubem portugalskiego króla Jana I z Filipą Lancaster. Na uroczystość zaślubin przybyło wielu Anglików, którym szybko przypadł do gustu tutejszy klimat. A że Anglicy bardzo lubili francuskie wina, ale nie Francuzów nakładających na nich często embargo, postanowili skorzystać z okazji i uniezależnić się od nielubianego sąsiada.  Zainwestowali w Portugali w winnice i piwnice winne, co wyjaśnia ich angielskie nazwy, jak chociażby Taylor’s, Sandeman, Offley …

Porto to wysokoprocentowe wino (19-20%), więc może zaszumieć w głowie dość szybko nie tylko od smaku, ale i od cen, zwłaszcza tych naprawdę starych roczników. W menu ceny zaczynają się od 6€ za kieliszek (w chwili pisania tego tekstu).

Porto, czyli gdzie degustować lokalne przysmaki

Będąc w Porto, miałam szczęście być w towarzystwie rodowitych mieszkańców miasta, którzy wiedzieli, gdzie można dobrze zjeść, aby nie zrujnować budżetu. A oto lista polecanych miejsc:

„Praia da Luz” – to restauracja położona na plaży z widokiem na Ocean Atlantycki i fort Fort św. Franciszka do Queijo (Forte de São Francisco do Queijo). Miejsce oddalone od Ribeiry o 7 km, ale taxi Uber zawiezie Was tam za 5€.

„Adega e Presuntaria Transmontana” – restauracja położona w Vila Nova de Gaia, po drugiej stronie rzeki Duoro, na deptaku, niedaleko karuzeli. Od nabrzeża Ribeira dzieli to miejsce 800 m, wystarczy przejść przez słynny most Luis i iść wzdłuż rzeki.

„Taylor’s” – najstarsza piwnica win powstała w 1692 r. Wizytę w tym miejscu szczególnie polecam, ponieważ przy sprzyjającej pogodzie można degustować tutejsze wyroby w ogrodzie różanym, po którym przechadzają się pawie.

Hotel „Yeatman” – to jeden z najbardziej luksusowych hoteli w Vila Nova de Gaia. Z jego tarasu rozciąga się oszałamiający widok na Porto. Warto tu przyjść na lampkę porto, którego cena jest akceptowalna.

Porto zachwyca położeniem i bogatą historią, której początki sięgają V w. Wiele znajdujących się tu zabytków figuruje na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Co do lokalnej kuchni, osobiście mnie nie powaliła na kolana, ale – jak mówi stare porzekadło – o gustach się nie dyskutuje. Z pewnością warto spróbować lokalnych specjałów, aby móc ocenić samemu. Do najpopularniejszych należą: francesinha (kanapka przypominająca francuski croque-Monsieur, ale w gęstym sosie), bacalhau (mocno solony dorsz), tripas à moda do Porto (flaczki) i pastéis de nata (ciastko z masą budyniową). Co by jednak nie powiedzieć, lubiący podróże powinni dodać Porto do listy miast wartych odwiedzenia.

porto-1142595_1280 city-3231420_1280 porto-343487_1280 DSCN4384 porto-1972486_1280 DSCN4419 porto-2444570_1280 porto-250419_1280 cof porto-2537859_1280 porto-3501106_1280 porto-2813368_1280 DSCN4377 Fort św. Franciszka do Queijo w Portow DSCN4356 Skwer w Porto cof DSCN4364 calem-2734134_1280 cake-4408221_1280 DSCN4432 cof DSCN4466
<
>
Taylor's - herb w najstarszej piwnicy win w Vila Nova de Gaia/Porto

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *