Udostępnij proszę

Portugalia urzekła mnie od pierwszego wejrzenia. Pobyt w Porto, o czym pisałam tutaj, okazał się inspirującą podróżą: uprzejmi ludzie, emanujący od nich spokój i uroda miasta zachęciły mnie do odkrycia innych zakątków Portugalii. Wybór padł na polecaną przez mieszkańców pierwszą stolicę kraju – Guimarães. Od Porto dzieli ją odległość 57 km. Najprościej dostać się tam dostać pociągiem odjeżdżającym z dworca São Bento, tym bardziej, że bilet jest zadziwiająco tani – zaledwie 7 € w obie strony (w chwili pisania tego tekstu).

Guimarães pod znakiem zamków

guimarães co warto zobaczyć

Guimarães – fragment murów obronnych; © www.polacyzagranica.eu

Guimarães leży na północy Portugalii i ma zupełnie inny charakter niż Porto (kliknij w zamieszczone tu zdjęcia, żeby oglądać je w powiększeniu). Aby dotrzeć do centrum, po wyjściu z dworca należy skręcić w lewo, a następnie znaleźć Av. Dom Afonso Henriques, która doprowadzi do słynnego fragmentu murów obronnych z wiele mówiącym napisem „Aqui nasceu Portugal” (w tłumaczeniu: „Tu narodziła się Portugalia”). Celem przybywających do Guimarães jest przede wszystkim zwiedzenie świetnie zachowanej średniowiecznej zabudowy na czele z zamkiem i pałacem księcia Bragança.

Zacznijmy od zamku, którego usytuowanie na wzgórzu wyraźnie wskazuje pierwotną funkcję – ochronę przed atakami Maurów i Normanów. Jak podają źródła historyczne, zamek został wzniesiony w X w. jako fortyfikacja wojskowa broniąca mieszkańców miasta oraz mnichów i siostry zakonne.

portugalia co zobaczyć

Portugalia – zamek w Guimarães; © www.polacyzagranica.eu

portugalia atrakcje

Guimarães – kościół św. Michała (Igreja de São Miguel do Castelo) w kompleksie zamkowym; © www.polacyzagranica.eu

Nieco później zamek stał się oficjalną rezydencją królewską, w której narodził się w 1111 r. pierwszy król Portugalii – Alfons Henryk I zwany Zdobywcą. To właśnie za jego panowania zamek został rozbudowany. Przybywający mogą obejrzeć multimedialną wystawę ukazującą historię narodzin Portugalii oraz pospacerować po murach obronnych, skąd rozciąga się panorama na miasto i na klasztor św. Antoniego (Convento de Santo António dos Capuchos). Schodząc warto wejść choć na chwilę do kościoła św. Michała (Igreja de São Miguel do Castelo), w którym został ochrzczony Alfons I Zdobywca. W tym romańskim zabytku sakralnym znajdują się nagrobki wojowników portugalskich.

 

portugalia zabytki

Guimarães – pałac książąt Bragança (Paço Dos Duques De Bragança); © www.polacyzagranica.eu

portugalia zabytki

Guimarães – dziedziniec pałacu książąt Bragança (Paço Dos Duques De Bragança); © www.polacyzagranica.eu

Drugim bardzo znanym obiektem w Guimarães jest pochodzący z XV w. pałac książąt Bragança (Paço Dos Duques De Bragança) mieszczący się tuż obok zamku. Jest to średniowieczna posiadłość i dawna rezydencja pierwszych książąt Bragança, którzy mieszkali tu do XVI w. Dzięki gruntownej renowacji zakończonej w 1959 r. obiekt można zwiedzać po dziś dzień. Po wejściu na prostokątny, centralny dziedziniec można zobaczyć zamysł portugalskich architektów: boczne skrzydła mieszczą przestrzenie mieszkalne, podczas gdy naprzeciw wejścia zlokalizowano kaplicę. Zwiedzającym pałac rzucają się w oczy surowe wnętrza obejmujące proste granitowe ściany, drewniane podłogi, liczne gobeliny ilustrujące podboje w Afryce Północnej i zbiór portugalskiej porcelany. Pierwsze piętro mieściło w przeszłości strefę do przyjmowania gości, a także pokoje dla służby, podczas gdy druga kondygnacja stanowiła właściwą rezydencję książąt z wyraźnym podziałem na prywatne przestrzenie dla obojga małżonków. W kolejnych wiekach pałac stopniowo podupadał, a nawet planowano wykorzystać jego wewnętrzne ściany do budowy klasztoru. Wszystko zmieniło się w 1910 r., gdy posiadłość została wpisana na listę dziedzictwa narodowego Portugalii i stała się oficjalnie siedzibą Prezydenta Republiki i Premiera – na ich użytek zostało przeznaczone ostatnie piętro z szeregiem sypialni z łazienkami.

Zabytkowe centrum

Po zwiedzeniu zamku i pałacu warto zejść ulicą wysadzaną cyprysami w kierunku zabytkowego centrum miasta. Po drodze polecam zwrócić uwagę na piękny barokowy kościół Nossa Senhora do Carmo i wejść na oryginalny dziedziniec klasztoru karmelitów, z którym graniczy.

portugalia co zwiedzic

Guimarães – dziedziniec klasztoru karmelitów; © www.polacyzagranica.eu

Idąc dalej ulicą Santa Maria, z pewnością należy zatrzymać się przy pięknym

 

guimarães zabytki

Guimarães – klasztor św. Klary (Convento de Santa Clara); © www.polacyzagranica.eu

dawnym klasztorze św. Klary (Convento de Santa Clara), w którym obecnie mieści się … Urząd Miasta. W przeszłości był to jeden z najbogatszych klasztorów w Guimarães, którego fasadę zdobi znajdująca się pośrodku rzeźba patronki.

 

 

Wędrując dalej coraz węższą uliczką, dojdziemy w końcu do Placu de Santiago (Praça de Santiago). Tradycja mówi, że apostoł São Tiago przyniósł obraz Matki Boskiej i zdeponował w pogańskiej świątyni, która w minionych epokach znajdowała się na tym właśnie placu.

portugalia co zobaczyć

Portugalia – plac de Santiago (Praça de Santiago) w mieście Guimarães; © www.polacyzagranica.eu

Do XIX w. na tutejszym skwerze znajdowała się mała kaplica poświęcona São Tiago. W dzisiejszych czasach Praça de Santiago jest ulubionym miejscem spotkań mieszkańców chętnie również odwiedzanym przez turystów.

guimarães zabytki

Guimarães – z prawej strony dawny ratusz (Paços do Concelho); © www.polacyzagranica.eu

Praça de Santiago łączy z kolejnym placem Largo da Oliveira czerwony budynek dawnego, XIV-wiecznego ratusza (Paços do Concelho). Tę dwupiętrową budowlę ozdobioną późniejszą, XIX-wieczną rzeźbą, można podziwiać, siedząc placu Largo da Oliveira w jednej z licznych kawiarni, barów i restauracji. Posileni możemy ruszyć dalej.

 

Guimarães to także jedno z najważniejszych centrów maryjnych w północnej Portugalii. Na placu Largo da Oliveira znajduje się kościół Matki Boskiej Oliwnej (Igreja de Nossa Senhora da Oliveira) zbudowany w X w. i rozbudowany dwa wieki później. Jak podają źródła historyczne, nazwa tej budowli sakralnej pod wezwaniem Matki Boskiej Oliwnej nawiązuje do zazielenienia drzewa oliwnego na placu granicznym w 1342 r. Niestety, w 1801 r., wbrew woli ludności, lokalna rada wykopała drzewo oliwne, które od lat zajmowało przestrzeń przed kościołem.

Guimarães co zwiedzić

Guimarães – pomnik Padrão do Salado; © www.polacyzagranica.eu

Przed wejściem do tego obiektu sakralnego stoi XIV-wieczny monument Padrão do Salado upamiętniający zwycięstwo Portugalczyków w bitwie stoczonej przeciwko armii muzułmańskiej pod Salado w 1340 r.  Była to ostatnią próbą inwazji muzułmanów na ziemiePolwyspu Iberyjskiego. Padrão do Salado to zabytek na planie kwadratu z gotyckim sklepieniem przedstawiający krzyż ozdobiony obrazem Matki Boskiej, Jezusa Chrystusa i innych świętych.

 

W obrębie Starego Miasta znajduje się również Muzeum Alberto Sampaio mieszczące się w dawnym klasztorze. Odwiedzający mogą oglądać przedmioty będące pierwotnie wyposażeniem kościoła Nossa Senhora da Oliveira oraz innych budowli sakralnych w Guimarães, w tym rzeźby, freski, szaty kościelne, ceramikę, relikwiarze

Kościoły i klasztory Guimarães

Tereny dzisiejszej Portugalii mają bogatą historię – w przeszłości były zamieszkiwane m.in. przez ludy iberyjskie, celtyckie, przez Rzymian i Wizygotów. Portugalczycy, którzy są chrześcijanami i w ogromnej większości katolikami, zmagali się też z najazdami Arabów od VII w. aż do polowy XIV w.

Efektem rekonkwisty prowadzonej również przez pierwszego króla Portugalii – Alfonsa Henryka I Zdobywcę była budowa licznych klasztorów, sprowadzenie do Portugalii cystersów i powołanie do życia rycerskiego zakonu Avis. To wyjaśnia, dlaczego w Guimarães (i nie tylko) jest tak wiele zabytków sakralnych.

O części z nich pisałam wcześniej, ale polecam też zwrócić uwagę na klasztor i kościół św. Franciszka.

porto i okolice

Guimarães – klasztor i kościół św. Franciszka; © www.polacyzagranica.eu

Ci zakonnicy osiedlili się w Guimarães w 1271 r. i zbudowali klasztor poza murami miejskimi. Zabytek przetrwał do dziś i choć przeszedł przebudowę w XV w., po dziś dzień zachowała się oryginalna, gotycka absyda.

co zwiedzić w okolicach porto

Guimarães – kościół São Guálter (Igreja São Guálter); © www.polacyzagranica.eu

Będąc w Guimarães, warto również zobaczyć XVII-wieczny kościół São Guálter (Igreja São Guálter), który wyróżnia się na tle innych dzięki bliźniaczym, strzelistym wieżom i dywanowi kwiatowemu najlepiej widocznemu ze szczytu alei Largo Republica do Brazil. São Guálter był franciszkaninem wysłanym na misję do Portugalii na początku XIII w. przez Franciszka z Asyżu. Cuda przypisywane São Gualter doprowadziły do ​​powstania Bractwa São Gualter ok.1527 r., co zaowocowało w późniejszym czasie wybudowaniem kaplicy kościelnej, w której przechowywano relikwie świętego. Ci, którzy będą w mieście w pierwszy weekend sierpnia, powinni uwzględnić w swoich planach udział w święcie „Festas Gualterianas”.

Wycieczka do Guimarães to propozycja dla tych, którzy chcą poznać inne oblicze Portugalii. Miasto będące pierwsza stolicą kraju w XII w. przyciąga bogactwem zabytków i atmosferą średniowiecznej zabudowy z wąskimi, brukowanymi, urokliwymi uliczkami. Guimarães jest zdecydowanie mniej znane niż Porto, Lizbona, Fatima czy region Algarve, a szkoda. Jeszcze nieprzekonanym powiem, że to miasto północnej Portugalii było Europejską Stolicą Kultury w 2012 r., co przyczyniło się do gruntownego remontu zabytkowego centrum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

DSCN4611 DSCN4626 DSCN4583 DSCN4633 DSCN4587 DSCN4642 DSCN4624 DSCN4602 DSCN4641 bty DSCN4581 cof Zabudowa miejska w Guimarães DSCN4656 DSCN4578 bty DSCN4649 cof DSCN4659 cof cof
<
>
Guimarães - kościół Matki Boskiej Oliwnej (Igreja de Nossa Senhora da Oliveira); © www.polacyzagranica.eu

**

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *