Udostępnij proszę

schwerin

Zamek w Schwerinie; © www.polacyzagranica.eu

Schwerin to miasto w zachodniej Meklemburgii leżące 32 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego i 110 km od Hamburga, w dawnych Niemczech Wschodnich. To prawie nieznane wśród zagranicznych turystów miejsce jest z pewnością warte odwiedzenia. Dlaczego? Bo oczarowuje zamkiem wzorowanym na tym w Chambord, który dumnie odbija się w wodach jeziora określanego tu mianem Schweriner See. Dlaczego jeszcze? Bo jest dowodem na to, że architekci od zawsze prześcigali się w coraz bardziej wymyślnych, wręcz bajkowych formach budowli, które zachwycają po dziś dzień, tworząc swoistą aurę tajemniczości. Dla lubiących podróże bądź dla jadących na trasie Belgia-Polska to okazja do odkrycia nieznanego oblicza Niemiec.

Schwerin – trochę historii

Jak podają źródła historyczne, Schwerin założyli w X w. Słowianie połabscy z plemienia Obodrzyców. Gród był następnie siedzibą biskupstwa i stolicą samodzielnego księstwa, następnie ważnym ośrodkiem reformacji i przez ponad 300 lat, aż do 1934 r., stolicą Wielkiego Księstwa Meklemburgii-Schwerin.

A ponieważ każda stolica stawia na prestiż, nic dziwnego, że powstał tu zamek jak z bajki wzorowany na słynnych francuskich budowlach znad Loary. Budowla pełniąca początkowo funkcje obronne została stopniowo, od XVI w.  zamieniona w rezydencję książęcą. Najważniejszej przebudowy dokonano w XIX w. w stylu neorenesansowym.

niemcy największe atrakcje

Schwerin – ogrody zamkowe; © www.polacyzagranica.eu

Obecny kształt zamek zawdzięcza pracy czterech architektów. Dziś ta piękna konstrukcja jest siedzibą parlamentu landu Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz miejscowego muzeum.

Zamek Schwerin i jego zbiory

Zamek prezentuje się wspaniale z każdej strony. Z tego powodu warto odbyć wycieczkę łodzią po rozległym jeziorze, które jest zresztą czwarte pod względem wielkości w Niemczech. Taka wyprawa pozwala zobaczyć nie tylko Wyspę Zamkową z innej perspektywy, ale też urokliwe wioski letniskowe i rybackie, w których królują domy kryte strzechą.

Schweriner See – wioska letniskowa; © www.polacyzagranica.eu

A komu wrażeń będzie mało, może z łatwością wypożyczyć jacht w przystani, która znajduje się tuż koło zamku.

A po wodnych atrakcjach wreszcie nadchodzi czas na odkrycie zamku w całej okazałości. Wystarczy tylko przejść przez most i skręcając w prawo, udać się wprost do kas biletowych. A taki spacer jest też idealną okazją do przyjrzenia się fasadzie z posągiem pogańskiego księcia Niklota oraz licznym wieżom i wieżyczkom nadającym budowli bajkowego charakteru.

schwerin

Zamek w Schwerinie; © www.polacyzagranica.eu

Zamkowe wnętrza prezentują portrety dawnych władców Schwerinu i ich zbiory malarskie. Przechodząc przez kolejne komnaty, można podziwiać m.in. posągi rzymskich wojowników i medaliony z podobiznami książąt Meklemburgii i Schwerinu, portret feldmarszałka Blüchera, rotundę inspirowaną renesansowymi włoskimi kaplicami z rzeźbą „Paulina Bonaparte jako Venus Victrix” i Gabinet Kwiatowy.

Ale prawdziwą wisienką na torcie jest Sala Tronowa. Ta bogato zdobiona reprezentacyjna komnata zachwyca wyrafinowanymi zdobieniami, wśród których można dostrzec m.in. postacie mitologiczne oraz alegoryczne świeckie i religijne symbole cnót. Uwagę przykuwają też kolumny wykonane ze słynnego marmuru z Carrary.

Zamek Schwerin – Sala Tronowa; © www.polacyzagranica.eu

Po obu stronach książęcego tronu zwieńczonego baldachimem znajdują się portrety Wielkiego Księcia Fryderyka Franciszka II i jego pierwszej żony Augusty. I jeszcze Galeria Przodków przedstawiająca podobizny książąt Meklemburgii i spacer po zamkowych wnętrzach dobiega końca.

schwerin

Zamek Schwerin – Galeria Przodków; © www.polacyzagranica.eu

Na szczęście na terenie zamku można bez ograniczeń robić zdjęcia, a przez okna podziwiać przepiękne widoki. Niestety, zagranicznych turystów nie wzięto zbytnio pod uwagę. Na zamku są wprawdzie krótkie opisy po angielsku, ale audio przewodniki w tym języku są niedostępne (podobno ze względów na pandemię).

Wycieczki po zamku nie można uznać za odbytą bez spaceru po zachwycających ogrodach obsadzonych mnóstwem kolorowych roślin.

niemcy największe atrakcje turystyczne

Ogrody zamku Schwerin; © www.polacyzagranica.eu

Romantyczna grota, kolumnada, sadzawki, fontanny, pergole obrośnięte pnączami, rzeźby i geometryczne kompozycje przystrzyżonych roślin bezsprzecznie nasuwają skojarzenie z Włochami. No i oczywiście zachwycają przybywających, którzy uwieczniają piękno tego miejsca na niezliczonych zdjęciach.

schwerin

Ogrody zamku Schwerin; © www.polacyzagranica.eu

Zamkowa legenda

schwerin

Schwerin – wizerunek zamkowego ducha; © www.polacyzagranica.eu

Zamki mają zazwyczaj swoje tajemnice i związane z tym legendy. Nie inaczej jest w przypadku Schwerinu. Tę piękną budowlę zamieszkuje ponoć Petermännchen, czyli Mały Piotr, którego podobiznę można dostrzec na zamkowych obrazach.  Ta mająca zaledwie kilka stóp wzrostu postać jest strażnikiem zamku. Z tego powodu – jak mówi legenda – od wieków odpędza złodziei i mających złe intencje, płatając im rozmaite figle. Ten karzełek budził również żołnierzy, którzy zasnęli na nocnej wachcie, hałasując pękiem kluczy. Zamkowy duch wrósł w historię Schwerinu i dlatego na każdej większej uroczystości w mieście pojawia się osoba przebrana za postać Petermännchena.

niemcy co warto zwiedzić

Schwerin – widok od strony jeziora; © Pixabay

Czy warto odwiedzić Schwerin? Według mnie tak! Ci, którzy skuszą się na taką podróż, na pewno nie będą narzekać na nudę. Oprócz bajkowego zamku jest sporo innych miejsc wartych zwiedzenia. Dość wspomnieć o miejskim muzeum historycznym, Starówce ze średniowieczną katedrą, kościele św. Mikołaja, neoklasycystycznej hali targowej i o wieży telewizyjnej. No ale trzeba być również przygotowanym na pewną niedogodność związaną z możliwością porozumiewania się. Prawie nikt nie mówi tu po angielsku, bo jak się dowiedziałam w punkcie informacji turystycznej, mieszkańcy miasta nastawieni są na niemieckich turystów i z premedytacją nie promują miasta poza granicami kraju, aby nie znaleźć się w takiej sytuacji jak masowo oblegana Wenecja czy Barcelona. A więc ci, którzy nie mówią po niemiecku, zdani są na swoją pomysłowość, ale miejsce jest rzeczywiście warte tego poświęcenia.

20210812_175751 20210812_174021 20210812_165208 20210813_111943 20210813_103301 20210813_101722 20210813_102702 20210813_103733 20210813_102115 20210813_163657 20210813_160829 20210812_155253
<
>
Zamek Schwerin - rzeźba „Paulina Bonaparte jako Venus Victrix”

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka, a jeśli wybierasz się do Niemiec, mogą zainteresować Cię artykuły dotyczące parku Tropical Islands k. Berlina, Poczdamu, Trewiru, Akwizgranu (Aachen), Ediger-Eller, Rothenburga i Miśni.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *