Udostępnij proszę

Coloma

Domena Coloma – widok na zamek i dawna powozownię (dziś tawernę); © www.polacyzagranica.eu

Domena Coloma z 15-hektarowym parkiem, zamkiem i rozległym rozarium to urokliwe miejsce w Sint-Pieters-Leeuw leżącym zaledwie 10 km od centrum Brukseli. Na wycieczkę do tego miejsca powinni się z pewnością wybrać fascynaci róż, fani zamków i lubiący odpoczynek na łonie natury z dala od miejskiego zgiełku. Parafrazując słowa piosenki z filmu „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, można by rzec: „Ogrody, ogrody, ogrody/ Nie mogą ogrody wyjść nigdy z mody/Najtrwalsza to z wszystkich mód”.

Coloma, czyli w zaczarowanym ogrodzie

Róże wzbudzają powszechny zachwyt od czasów antycznych i stały się inspiracją dla wielu poetów, pisarzy i malarzy. Nic więc dziwnego, że i w rozległym parku Coloma utworzono ogród różany, w którym rośnie ok. 60 000 krzewów w 3 000 odmian.

Coloma

Coloma – wejście do rozarium; © www.polacyzagranica.eu

To otworzone w 1955 r. rozarium rozrastało się z czasem, przyciągając coraz więcej odwiedzających. Dziś można tu podziwiać kilka typów ogrodów: czerwono-biały, geometryczny (na cześć baronowej Roose), ogród róż pnących, ogród flamandzki, stary ogród różany, ogród międzynarodowy i ogród japoński.

belgia najpiękniejsze parki i ogrody

Coloma – czerwono-biały ogród baronowej Roose; © www.polacyzagranica.eu

Co ciekawe, tutejsze rozarium wiele zawdzięcza Louisowi Lens, belgijskiemu hodowcy róż żyjącemu w II poł. XX w. Odziedziczył on po dziadku zamiłowanie do tych szlachetnych kwiatów i odniósł duży sukces. W tutejszym rozarium można podziwiać liczne odmiany wykreowanych przez niego nowych róż, które wzbudziły zachwyt hodowców, za co Lens został nagrodzony kilkoma złotymi medalami. To zresztą upamiętniają tablice.

belgia atrakcje za darmo

Coloma w Sint-Pieters-Leeuw – ogród różany; © www.polacyzagranica.eu

Z kolei w tzw. międzynarodowym ogrodzie różanym można zobaczyć ponad 1500 odmian róż z 25 różnych krajów, w tym z Polski. Ale przysłowiową wisienką na torcie jest otworzony w 2009 r. ogród japoński, co wcale nie powinno dziwić, gdyż ok. 70% gatunków tych kwiatów pochodzi z Azji (głównie z Chin i Japonii).

belgia atrakcje przyrodnicze

Ogród japoński w domenie Coloma; © www.polacyzagranica.eu

Na fanów tych szlachetnych krzewów, które zachwycają wielością barw i zapachów, czeka także muzeum róż mieszczące się w XIX-wiecznej, 3-piętrowej wieży. Wystawa prezentuje video o historii róży, interaktywną cyfrową encyklopedię tych kwiatów i zapoznaje ze sposobami ich wykorzystania, ale do obiektu ozdobionego japońskim napisami można wejść tylko z przewodnikiem.

W historycznym skrócie

Na terenie domeny znajduje się także zamek, którego początki sięgają XVI w. Wtedy rozpoczęto tutaj budowę kwadratowej fortecy, w której mieściła się szkoła kadetów. O funkcji obronnej budowli świadczą kanciaste wieże i usytuowanie pośrodku jeziora, co czyniło to miejsce trudnodostępnym.

zamki w belgii

Zamek Coloma w Sint-Pieters-Leeuw; © www.polacyzagranica.eu

Jednym z właścicieli był kapitan kawalerii hiszpańskiej, Jean-Charles Roose, który nie miał jednak męskiego potomka. Jego córka poślubiła w 1745 r. Karela Vitala Alexandra de Coloma, który tym sposobem wszedł w posiadanie rozległego terenu. To właśnie wtedy dawna forteca została przebudowana i zamieniona w wiejską rezydencję otoczoną parkiem w stylu francuskim, o czym świadczą ścieżki symetrycznie rozmieszczone względem alei głównej, regularnie przycięte drzewa, krzewy, szpalery i labirynty.

belgia atrakcje przyrodnicze

Zamek Coloma otoczony symetrycznym ogrodem; © www.polacyzagranica.eu

Jednak 100 lat później ogród został zaprojektowany w stylu angielskim, który naśladował naturalny krajobraz pełen z pozoru dziko rosnących, rozłożystych drzew, bujnej, niesymetrycznie wijącej się roślinności, krętych dróżek, porośniętych skał i strumyków. W końcu w 1982 r. park wraz z zamkiem stał się własnością miasta Sint-Pieters-Leeuw.

Zamek ładnie prezentuje się z zewnątrz i stanowi ciekawe tło do zdjęć. Obecnie mieści się w nim centrum kulturalne i turystyczne. W kilku salach znajdują się ekspozycje prezentujące sztukę lokalnych artystów.

belgia najpiękniejsze parki i ogrody

Ekspozycja czasowa w zamku Coloma; © www.polacyzagranica.eu

Szkoda jednak, że obiekt nie został lepiej wykorzystany. Tak czy siak, warto tu przyjechać, by przede wszystkim pospacerować po rozległym parku i móc podziwiać tysiące róż w najrozmaitszych odmianach, bo tym kwiatom z pewnością nie można odmówić poetyckiego czaru. Na koniec można usiąść na kawę lub coś zjeść w dawnej powozowni z 1731 r., która obecnie pełni rolę tawerny.

belgia parada wenecka

Wenecka parada w ogrodach Colomy; © www.polacyzagranica.eu

A ci, którym szczęście dopisze, będą mogli również zobaczyć przechadzające się po parku tajemnicze postacie w weneckich strojach.

belgia parada wenecka

Coloma – pokaz weneckich kostiumów karnawałowych; © www.polacyzagranica.eu

A jeśli wciąż będziecie czuli zamkowo-ogrodowy niedosyt, możecie również się wybrać do oddalonego o 6 km zamku Gaasbeek, o którym pisałam tutaj.

***

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bezpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *