Udostępnij proszę

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a z nią coraz większa chęć odpoczynku na łonie przyrody. A że nic tak nie cieszy jak kontakt z naturą, którą można podziwiać w spokoju, bez natłoku ludzi, dziś polecam mniej znane parki i ogrody Belgii, które urzekają swą niepospolitą urodą. A oto i pomysły na weekend za miastem, weekend sielski i anielski…

MARIEMONT

Park Mariemont w miasteczku Morlanwelz leżącym między Mons a Charleroi zajmuje powierzchnię 45 ha i stanowi najpiękniejsze arboretum w Walonii. Zachwyca różnorodnością drzew i krzewów, w tym egzotycznych przywiezionych z Chin i Japonii.

Belgia najpiękniejsze parki

Park Mariemont; © Musée royal de Mariemont

Co więcej, na jego terenie znajdują liczne posągi i rzeźby znanych artystów m.in.: Auguste Rodin, Jefa Lambeaux, Constantina Meunier czy Victora Rousseau. W parku Mariemont znajduje się również wielki posąg Buddy i rozległe muzeum, w którym można podziwiać kolekcję antyków zgromadzoną przez ostatniego właściciela, Raoula Warocqué.

Belgia najpiękniejsze parki

Park Mariemont; © Musée royal de Mariemont

Więcej szczegółów w artykule „Mariemont – nietuzinkowe miejsce w Belgii”.

ANNEVOIE

Wodne ogrody Annevoie w Anhee, w prowincji Namur, powstały w II poł. XVIII w. pod wpływem zachwytu francuskimi, angielskimi i włoskimi tendencjami w sztuce ogrodowej. Liczne fontanny i kaskady zapewniają ochłodę w upalne dni, a szmer wody wycisza i relaksuje.

Ogrody Annevoie; © Daniel Fouss

Spacerujący po 28-hektarowym ogrodzie wśród 200-letnich drzew mogą również podziwiać zamek przebudowany stylu klasycystycznym, by w końcu usiąść na tarasie kawiarni oferującej piękny widok na rozległy ogród. W parku organizowane są liczne atrakcje, wśród których na szczególną uwagę zasługuje wenecka parada w tradycyjnych strojach oraz wielkanocne poszukiwanie jajek. Wodne ogrody Annevoie stanowią też świetne miejsce do zorganizowania unikalnej sesji zdjęciowej.

Więcej szczegółów w artykule „Ogrody Annevoie i zamek Bioul – pomysły na weekend”.

PÉRUWELZ

Miasteczko Péruwelz w prowincji Hainaut leżące tuż przy granicy z Francją zawdzięcza swój niepowtarzalny urok parkowi przyrody zwanemu Parc naturel des Plaines de l’Escaut. Przez tę przygraniczną krainę usianą wierzbami, mokradłami i lasami przebiega blisko 500 km oznakowanych szlaków pieszych, rowerowych, konnych i motocyklowych. Przyjeżdżając do Péruwelz, polecam zacząć zwiedzanie od spaceru po metalowej kładce umieszczonej na wysokości 50 m. Ta promenada wśród wierzchołków drzew pozwala obserwować ptaki i spojrzeć na naturę z innej perspektywy.

péruwelz

Péruwelz; © www.polacyzagranica.eu

Kolejną atrakcją po zejściu na ziemię jest Maison du Plaines de l’Escaut Forest Stopover. Jest to nietypowe muzeum, w którym dzięki eksponatom i filmom edukacyjnym można odkryć różnorodność lokalnego ekosystemu.  A potem nie pozostaje już nic innego, jak udać się na spacer jedną z licznych oznakowanych ścieżek.

MEISE

W Meise, na północy Brukseli, leży 92-hekatorowy ogród botaniczny, który dzięki kolekcji liczącej ponad 3 miliony okazów jest jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Na rozległym terenie można znaleźć wiele atrakcji, począwszy od zamku i jeziora Bouchout, a skończywszy na szklarniach pełnych egzotycznych roślin, wśród których są m.in. wielkie lilie wodne, kaktusy, euforbie i bromeliady. Neogotycki zamek stanowiący miejsce czasowych wystaw, a także spotkań i wykładów stanowi piękne tło do zdjęć.

belgia najpiękniejsze parki

Meise – zamek Bouchout na terenie ogrodu botanicznego; © www.polacyzagranica.eu

Ogród botaniczny w Meise odwiedzają co roku tysiące osób, ale dzięki rozłeglej przestrzeni nie czuje się tu tłumów. Wyprawa do tego „żywego muzeum” flory świata zapewni walory edukacyjno-estetyczno-terapeutyczne.  Jest to szczególnie ważne w XXI w., gdy na skutek destrukcyjnej działalności ludzkiej wiele gatunków roślin zagrożonych jest wyginięciem.

belgia co warto zwiedzić

Meise – ogród botaniczny; © www.polacyzagranica.eu

I właśnie z myślą o przyszłych pokoleniach założono ten ogród, aby zachować bogactwo i różnorodność roślin, które zapewniają wrażenia estetyczne i inspirują nie tylko artystów.

HUIZINGEN

Ogromny park Huizingen leżący zaledwie 15 km od Brukseli zapewnia mnóstwo atrakcji. Na powierzchni 91 ha wytyczono trzy szlaki spacerowe, założono rozległy ogród skalny porośnięty przez zróżnicowany ekosystem i przecięty 400-metrowym strumieniem.

belgia najpiękniejsze parki

Park Huizingen porośnięty żonkilami; © www.polacyzagranica.eu

Na terenie parku stworzono kilka placów zabaw dla dzieci w różnym wieku, otworzono kort tenisowy, basen na świeżym powietrzu i pole do minigolfa. Spacerowicze mogą podziwiać również zwierzyniec, w którym mieszkają kozy, owce, króliki, bażanty, papugi i konie.

A komu atrakcji wciąż będzie mało, może popływać łódką po jeziorze lub usiąść w jednej z kilku kawiarenek. Najpiękniejszy widok oferuje zamkowa kafejka „Kasteeel van Huizingen”. Historia tego obiektu wiąże się z Albertem Vaucamps, dyrektorem belgijskiej firmy kolei ulicznej i omnibusowej. W 1875 r. odziedziczył on zamek i posiadłość Huizingen, którą odbudował i w której zamieszkał. W 1892 r. został burmistrzem Huizingen, piastując ten urząd aż do śmierci.

belgia najpiękniejsze parki

Huizingen – zamek na terenie parku; © www.polacyzagranica.eu

W 1938 r. rozległy park wraz z zamkiem stał się domeną prowincjonalną, która czeka na odkrycie. Wiosną zachwycają tu rozlegle połacie żonkili i dzikich hiacyntów, ale park zachwyca o każdej porze roku.

Odpoczynek na łonie natury jest niezwykle ważny, żeby odpocząć, nabrać równowagi psychicznej i fizycznej, żeby odetchnąć i w pełni się zrelaksować. Nic więc dziwnego, że od wieków ludzie poszukiwali miejsc, w których mogli naładować przysłowiowe baterie. Kochanowski odpoczywał pod słynną lipą w Czarnolesie, romantyczni poeci wyruszali do Szwajcarii w poszukiwaniu urzekających krajobrazów, a młodopolscy twórcy upodobali sobie pejzaże tatrzańskie Ale skoro mieszkamy w Belgii, to warto odkryć mniej znane, ale zachwycające zakątki tego małego kraju.

***

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury innych w kategorii „turystyka. A jeśli nie masz jeszcze pomysłu na kolejną wyprawę, kliknij w moją mapę, wybierz interesujące Cię miejsce i bzpośrednio czytaj post. Do wyboru ponad 80 kierunków.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *