Udostępnij proszę

 

Dave Deruytter, Head of Expatriates & Non Residents ING Belgium

Dave Deruytter, Head of Expatriates & Non Residents ING Belgium

W dzieciństwie prawie każdy chłopiec marzy o tym, żeby zostać policjantem lub strażakiem. Czy tak było również w Pana przypadku, czy też od najmłodszych lat chciał Pan zostać specjalistą bankowym?

W dzieciństwie mieszkałem na wsi, w pobliżu lasu. Już wtedy uwielbiałem budować domki na drzewach i drążyć podziemne korytarze. Moi rodzice obawiali się, że albo spadnę z drzewa i połamię nogi, albo że przysypie mnie ziemia w jakimś tunelu. Od najmłodszych lat pasjonowała mnie inżynieria i architektura. Gdy ukończyłem inżynierię cywilną na uniwersytecie w Gandawie, okazało się, iż banki również poszukują specjalistów z takim dyplomem jak mój. Zaproponowano mi udział w 2-letnim programie treningowym i tak się zaczęła moja bankowa kariera. Zacząłem pracę w BBL (Bank Brussels Lambert), poprzedniku ING, co bardzo mi się spodobało.

Jak wygląda Pana dzień pracy?

Jak każdy pracownik biurowy, zaczynam mój dzień pracy od sprawdzenia maili. Potem biorę udział w oficjalnych spotkaniach bankowych. Około południa ponownie sprawdzam maile, wchodzę na stronę ING Expat na Facebook oraz na Linked-in. Po południu często biorę udział w seminariach, uczestniczę w wydarzeniach bankowych oraz pracuję nad kolejnymi projektami. Wieczorem, tuż przed wyjściem z biura, po raz kolejny zaglądam na pocztę mailową. Dodatkowo w ciągu dnia odbieram liczne telefony od kolegów i klientów, którym służę pomocą.

Jak to się stało, że w latach 1998-1990 został Pan wysłany do Japonii, aby wziąć udział w Europejskim Programie Szkoleniowym dla Managerów i Dyrektorów?

Po kilku latach mojej pracy w BBL bank zaczął szukać ludzi zainteresowanych współpracą z Japonią i okazało się, że zostałem wytypowany jako jeden z kandydatów. Pomyślałem wówczas, iż byłoby to dla mnie nie lada wyzwanie, gdyby mnie wybrano. Tak się właśnie stało i muszę przyznać, że pobyt w Japonii był wspaniałym doświadczeniem zarówno zawodowym, jak i prywatnym.

ING jako jeden z największych banków w Belgii jest niezwykle popularny wśród expatów (obcokrajowców). W czym tkwi tajemnica sukcesu ING?

ING, podobnie jak jego poprzednik BBL, od ponad 50 lat oferuje produkty bankowe dla obcokrajowców mieszkających czasowo lub na stałe na terenie Belgii. Nasz bank wprowadził różnego rodzaju ubezpieczenia dla osób prywatnych oraz wielojęzyczną obsługę, między innymi w języku polskim, w wybranych oddziałach: Parvis Saint-Gilles, Sainte-Marie, Cours Saint-Michel, Rond-Point Schuman, Chazal, City 2, Parlament Europejski, Agencja nierezydentów. I co bardzo ważne i zapewne ułatwiające życie – stworzyliśmy stronę banku w języku polskim. Aby zapoznać się z przydatnymi informacjami, wystarczy wejść na stronę www.ing.be/polski. Poza tym ING Belgia współpracuje z zagranicznymi Izbami Handlowymi oraz stowarzyszeniami dla obcokrajowców.

Jaki rodzaj produktów bankowych oferuje ING swoim klientom?

Lista produktów jest naprawdę długa. ING oferuje pełen zakres ubezpieczeń dla expatów, w tym serwis bankowości internetowej z możliwością dokonywania przelewów nawet w lokalnej walucie. Poza tym w ofercie ING znajdują się: kredyty hipoteczne, samochodowe, remontowe, gotówkowe, leasingi oraz pożyczki dla podmiotów gospodarczych, konta oszczędnościowe, ubezpieczenia (samochodów, nieruchomości, na życie), fundusze emerytalne oraz inwestycyjne.

Czy ING ma jakieś bankowe propozycje skierowane do nastolatków?

Oczywiście, dzieciom od 10-tego roku życia można otworzyć konto bieżące połączone z kartą bankową. Jest to dobry pomysł, aby już nastolatki wiedziały, jak działa system bankowy i aby poznały wartość pieniędzy. Nie należy jednak zapominać, że rodzicie nie powinni raczej wpłacać zbyt dużej kwoty na konto dzieci, ponieważ zapewne minie trochę czasu, zanim nastolatki nauczą się racjonalnie dysponować przyznanym budżetem. Gdy nastolatek otrzymuje co miesiąc 10 € i zobaczy, że po roku ma dopiero 120 €, szybko zda sobie sprawę, iż wydać pieniądze można błyskawicznie, ale zarobić je lub zaoszczędzić jest o wiele trudniej.

Co się dzieje z kontem bankowym w przypadku śmierci jego właściciela, który ma nieletnie dzieci?

Niestety, takie rzeczy się zdarzają. W takim przypadku – oprócz aktu zgonu – jest niezbędny do przedstawienia w  banku oficjalny dokument dotyczący tego, kto może zarządzać kontem i kto jest oficjalnym opiekunem nieletnich dzieci mających prawo do dziedziczenia.

Dlaczego tak ważne jest posiadanie funduszu emerytalnego i co w sytuacji, gdy klient ING Belgia przeprowadza się do innego kraju?

To bardzo ważne, aby zacząć oszczędzać na swoją przyszłą emeryturę jak najwcześniej. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wypracowana emerytura w przyszłości nie będzie wystarczająca na pokrycie wszystkich niezbędnych wydatków i godne życie. Jeśli ktoś zacznie oszczędzać w wieku 20 lat, wpłacając co miesiąc nawet niewielką sumę, to gdy osiągnie wiek emerytalny, kwota będzie naprawdę znaczna. Fundusz emerytalny można kontynuować nawet po przeprowadzce do innego kraju. Aby móc założyć go w Belgii, należy być rezydentem tego państwa. Ale co bardzo ważne – przed podpisaniem umowy trzeba dokładnie sprawdzić warunki.

Jak wygląda przyznawanie kredytów dla osób, które chcą otworzyć własny biznes?

Wiele osób myśli, iż wystarczy mieć pomysł na swój biznes, a po pieniądze przyjść do banku. Niestety, to tak nie działa. Banki muszą być ostrożne, ponieważ zarządzają pieniędzmi klientów i inwestorów. W rzeczywistości pomysł dotyczący własnej działalności należy zacząć od napisania dobrego biznes planu i od sprawdzenia, czy są potencjalni klienci. Najlepiej też, aby mieć główne zajęcie, a swój biznes początkowo rozwijać jako działalność dodatkową. Dopiero po upewnieniu się, że wprowadzany stopniowo w życie plan przynosi dochód, można myśleć o pozyskaniu prywatnych inwestorów. Banki najchętniej przyznają kredyty na biznesy, które już odniosły sukces, ponieważ z założenia kredyty mają pomóc w rozwoju tego, co już dobrze funkcjonuje. Pomocnym narzędziem jest kalkulator biznesowy, który można znaleźć na stronie www.ing.be/starter. Wypełnienie go krok po kroku pozwoli wstępnie się zorientować, o jak wysoki kredyt ma szanse ubiegać się kredytobiorca.

Jakie są długoterminowe plany rozwoju ING?

ING ciężko pracuje, aby rozwijać się w dziedzinie bankowości i na rynku ubezpieczeń, a tym samym wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów. Niezwykle ważna jest innowacyjność wprowadzanych produktów i procedur oraz możliwość jak najszybszego dotarcia z informacjami o nich.

Dlaczego warto być klientem ING?

Celem ING jest zachęcić klientów do zrobienia kroku naprzód w życiu i biznesie. Klient jest dla nas najważniejszy, dlatego w rejonie Brukseli pracownicy ING mówią w ponad 20 językach, a każdy obcokrajowiec jest mile widziany w progach naszego banku.

Dziękuję za rozmowę, życząc jednocześnie jak najwięcej zadowolonych klientów.

Ja również bardzo dziękuję.

 

Przeczytaj także moje inne teksty w kategorii „wywiady”.

 

 

 

 

 

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *