Udostępnij proszę

Foto: Association Femmes d'Europe

Foto: Association Femmes d’Europe

Ktoś kiedyś powiedział: „Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”. Zgadzam się w stu procentach z tym powiedzeniem i cieszę się, że już kilka lat temu, zaraz po mojej przeprowadzce do Belgii, miałam szczęście spotkać niesamowite rodaczki-aktywistki, które działają w Association Femmes d’Europe i które zaprosiły mnie do swojego grona.

Association Femmes d’Europe (Stowarzyszenie Kobiet Europy)

Association Femmes d’Europe istnieje od 1977 r., czyli już 41 lat! Obecnie liczy 23 grupy reprezentujące m.in. Polskę, Belgię, Austrię, Bułgarię, Cypr, Danię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Litwę, Luksemburg, Portugalię, Rumunię, Szwecję, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy oraz Islandię, Szwajcarię, Norwegię (AELE). Istnieje również grupa międzynarodowa, która zrzesza reprezentantki różnych krajów. Stowarzyszenie zostało założone przez małżonki pracowników instytucji europejskich pragnące nieść pomoc najbardziej potrzebującym w Europie i krajach rozwijających się Afryki, Azji oraz Ameryki Łacińskiej.

Dziś oczywiście do Stowarzyszenia należą również te kobiety, które podążają ścieżką własnych karier zawodowych, a członkinią Femmes d’Europe może zostać każda przedstawicielka płci pięknej pragnąca pomagać innnym kobietom i dzieciom. Statuty określają AFE jako organizację dobroczynną, apolityczną i areligijną. W chwili pisania tego tekstu Association Femmes d’Europe liczy 950 aktywnych członkiń działających na zasadzie pełnego wolontatiatu. Od lat honorowymi przewodniczącymi AFE są małżonki Przewodniczących Komisji Europejskiej – obecnie pani Irena Timmermans.

Foto: Association Femmes d'Europe

Foto: Association Femmes d’Europe

AFE jest zarządzana przez Biuro Zarządu, wybierane na Assemblée Générale (Zgromadzenie Walne) przez członkinie Stowarzyszenia. Wszelkie decyzje podejmowane są drogą głosowania na zebraniach Rady Administracyjnej, w której skład wchodzą osoby odpowiedzialne za grupy i Biuro Zarządu.

Kiermasz bożonarodzeniowy (Le Grand Bazar de Noël) w budynku unijnym

Kiermasz bożonarodzeniowy (Le Grand Bazar de Noël) w budynku unijnym

Association Femmes d’Europe pozyskuje fundusze, organizując wydarzenia kulturalne i kiermasze (bożonarodzeniowy i wielkanocny) w pięknych, nowoczesnych budynkach UE w Brukseli. Uzyskane w ten sposób środki finansowe są w całości przeznaczone na realizację projektów charytatywnych, których beneficjantami są niezależne organizacje pozarządowe pracujące z ludźmi znajdującymi się w najtrudniejszych sytuacjach życiowych, ze szczególnym uwzględnieniem kobiet i dzieci.

Ceremonia Projektów

Foto: Association Femmes d'Europe

Foto: Association Femmes d’Europe

Każdego roku, zazwyczaj w styczniu, w budynku Berlaymont odbywa się Ceremonia Projektów, w czasie której prezentowane są najlepsze projekty zrealizowane w minionym roku. Odpowiedzialni za projekty przedstawiają zebranym krótkie sprawozdanie z ich realizacji z użyciem środków audiowizualnych.

Foto: Association Femmes d'Europe

Foto: Association Femmes d’Europe

Roczna wartość projektów waha się od 284 000 € (2013 r.) do 350 000 € (2016 r.). Pozyskane kwoty przeznaczone są na około 80 projektów. Każda grupa realizuje raz w roku Projekt Narodowy o wartości od 6 000 € do 8 000 €. Poszczególne grupy mogą także zgłosić Projekt Szybkiej Pomocy (do 2 000 €), a członkinie mogą również opracowywać projekty dla krajów rozwijających się (maksimum 5 000 €). Co roku w grudniu przyznawane są także niewielkie kwoty (do 800 €) na pomoc świąteczną. Średnio połowa funduszy jest przeznaczona na projekty w Europie.

Polska Grupa

Kilka członkiń Polskiej Grupy

Kilka członkiń Polskiej Grupy

Polska grupa, która – w porównaniu z reprezentującymi inne narodowości – póki co zrzesza stosunkowo małe grono naszych rodaczek, jest aktywna na miarę swoich możliwości. Członkinie oprócz standardowej opłaty członkowskiej w wysokości 50 €/rok wspierają cele charytatywne całego Stowarzyszenia poprzez realizację projektów dla polskich organizacji pozarządowych niosących pomoc osobom najbardziej potrzebującym. Wystarczy spojrzeć na kilka zamieszczonych poniżej opisów i zdjęć.

2012 – wyposażenie dwóch pokojów terapeutycznych dla matek i dzieci ofiar przemocy / Stowarzyszenie KLANZA w Białymstoku (6 000 €)

2013 – zakup urządzeń rehabilitacyjno-sportowych dla Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie (6 000 €)

2014 – remont sali gimnastycznej w budynku Fundacji Edukacyjnej im. Wandy Garczyńskiej w Wałbrzychu (8 000 €)

2015 – zakup łóżka porodowego dla Fundacji Ochrony Zdrowia w Sanoku (8 000 €)

2016 – wyposażenie białostockiej Fundacji „Oswoić Świat” w urządzenia diagnostyczne i materiały dydaktyczne dla osób z autyzmem po 18. roku życia (8 000 €)

2017 – zakup dziewięciu zdalnie sterowanych łóżek z trapezami dla Towarzystwa Przytułku Św. Salezego w Warszawie (8 000 €)

2018 – w przygotowaniu projekt wyposażenia dwóch pokoi do składania zeznań przez dzieci ofiary przemocy i molestowania dla Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” w Warszawie (7 000 €)

Opracowanie każdego z tych projektów to ciężka i wielomiesięczna praca wymagająca podróży do organizacji zgłaszających się po pomoc, sprawdzania ich działalności, statutów, gromadzenia dokumentacji, wycen, faktur pro-forma. Po długich miesiącach przygotowań i przyjęciu projektu przez Radę Administracyjną osoby odpowiedzialne mają obowiązek uzyskać pełne sprawozdanie i faktury na zakupy oraz zdjęcia. Ale radość i uśmiech na twarzy tych, którym się pomogło, jest najlepszą nagrodą za wielomiesięczny trud, bo jak powiedział Albert Schweitzer: „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli”.

A więc, drogie Czytelniczki mieszkające na terenie Belgii, jeśli któraś z Was chce dołączyć do naszego grona, serdecznie zapraszamy!

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Przeczytaj także moje inne teksty w kategorii „życie w Belgii”.

Association Femmes d'Europe Foto: Stowarzyszenie KLANZA w Białymstoku Foto: Stowarzyszenie KLANZA w Białymstoku Foto: Stowarzyszenie KLANZA w Białymstoku Foto: Stowarzyszenie KLANZA w Białymstoku Foto: Przytułek Św. Salezego w Warszawie Foto: Przytułek Św. Salezego w Warszawie Foto: Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie Foto: Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie Foto: Środowiskowy Dom Samopomocy w Kwietniewie Foto: Fundacja Edukacyjna im. W. Garczyńskiej w Wałbrzychu Foto: Fundacja Edukacyjna im. W. Garczyńskiej w Wałbrzychu Foto: Fundacja „Oswoić Świat” w Białymstoku Foto: Fundacja „Oswoić Świat” w Białymstoku Foto: Fundacja „Oswoić Świat” w Białymstoku Foto: Fundacja „Oswoić Świat” w Białymstoku Foto: Association Femmes d'Europe Kiermasz bożonarodzeniowy (Le Grand Bazar de Noël) Kiermasz bożonarodzeniowy (Le Grand Bazar de Noël) IMG_20161126_121837728 Kiermasz bożonarodzeniowy (Le Grand Bazar de Noël) Kiermasz bożonarodzeniowy (Le Grand Bazar de Noël) Foto: Association Femmes d'Europe Kiermasz wielkanocny (Le Bazar de Pâques) Kiermasz wielkanocny (Le Bazar de Bazar de Pâques)
<
>
Foto: Fundacja Edukacyjna im. W. Garczyńskiej w Wałbrzychu

 

 

 

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *