Udostępnij proszę

wernisaż Espace Art Gallery

Brukselska Espace Art Gallery – wernisaż „Kobiety w hołdzie Victorowi Barros”

W dn. 4 marca 2021 w brukselskiej Espace Art Gallery przy rue de Laeken 83 odbył się wernisaż pod znamiennym tytułem „Kobiety w hołdzie Victorowi Barros”. Zorganizowanie tego wydarzenia artystycznego do ostatniej chwili stało pod znakiem zapytania ze względu na sytuację związaną z pandemią. Jednak dzięki samozaparciu właściciela galerii – Jerry Delfosse oraz organizatorki przedsięwzięcia – Łucji Wierzchuckiej udało się zrealizować wystawę, nad którą prace trwały kilka miesięcy. Idea zrodziła się z szacunku do osiągnięć artystycznych przedwcześnie zmarłego Victora Barrosa, prywatnie towarzysza życia Łucji Wierzchuckiej.

 Victor Barros

Malarstwo Victora Barros – obraz pt. „Ptak”

Victor Barros to urodzony w Ekwadorze artysta, który miał również silne związki z Polską. Po opuszczeniu rodzinnego kraju w latach 60-tych przemierzał świat wszerz i wzdłuż w poszukiwaniu inspiracji i przyjaźni. Zawiłe ścieżki życia zaprowadziły go m.in. do Madrytu, gdzie za sprawą otrzymanego stypendium studiował w Akademii San Fernando. Następnie, na wystawie swoich prac w Wenezueli, poznał ówczesnego polskiego Ambasadora, Ekscelencję Górskiego, od którego otrzymał stypendium do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W stolicy Polski Victor Barros mieszkał przez dwa lata, ucząc się wówczas grafiki u słynnego Prof. Wieczorka. Wreszcie ten malarz, grafik i rzeźbiarz osiedlił się w Brukseli, gdzie tworzył do końca swych dni bez ulegania chwilowym trendom w sztuce. Jego dzieła cechuje kolorowa paleta barw, kontrasty oraz łączenie różnych stylów i wpływów rodzimej kultury Ekwadoru z osiągnieciami europejskimi. Znawcy sztuki dostrzegają w jego płótnach również wpływy Marca Chagalla.

Espace Art Gallery wernisaż

Polski wernisaż w brukselskiej Espace Art Gallery

Na wystawie, oprócz prac Victora Barossa, można było oglądać stworzone przez kilka artystek dzieła reprezentujące rzeźbę, biżuterię oraz malarstwo. Hołd przez sztukę złożyły zmarłemu: Łucja Wierzchucka (rzeźby), Maria Janiga (monotypie), Anna Janiga (biżuteria artystyczna), Joanna Koston (malarstwo), Magdalena Pelcer (malarstwo), Hoang Thi Ngoc An (akwarele i rysunek tuszem) oraz Aleksandra Bujakiewicz (malarstwo). W tym samym czasie w galerii można było również oglądać twórczość Jacqueline Kirch i Dielle.

Espace Art Gallery

Bruksela – wernisaż w Espace Art Gallery

Wszystko to było możliwe dzięki uprzejmości właściciela Espace Art Gallery, Jerrego Delfosse, którego od dawien dawna pociągał świat sztuki i który ukończył wydział grafiki na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Ten wielki fascynat sztuki od długiego czasu marzył o otwarciu własnej galerii. Swoje marzenie zrealizował w 2005 r., by wystawiać dzieła podziwianych artystów. Galeria rozrastała się na przestrzeni lat i w 2018 r. Jerry Delfosse przeniósł się do rozległej, dwupiętrowej pracowni z przeszklonym przejściem i świetlikiem, co pozwala w pełni wyeksponować niepowtarzalność każdej z wystawianych prac. Espace Art Gallery odzwierciedla eklektyczne upodobania właściciela, który wystawia tylko te prace, w które wierzy. W większości są to płótna abstrakcyjne, choć zdarza się też sztuka figuratywna, rzeźby oraz fotografie.

Wystawa jest otwarta dla publiczności w dn. 5 – 28 marca 2021 i mimo trwającej sytuacji epidemiologicznej, cieszy się dużą popularnością wśród ludzi spragnionych kontaktu ze sztuką, a życie w Belgii nie ogranicza się tylko do pracy zawodowej. Organizatorom gratulujemy udanego przedsięwzięcia i sprostania wszystkim wymogom sanitarnym, artystkom gratulujemy talentu, niezwykłych pomysłów i umiejętności przetworzenia idei zrodzonych w głowie w prawdziwe dzieła sztuki, a Jerremu Delfosse – gratulujemy stworzenia tej galerii sztuki, której prowadzenie jest nie lada wyzwaniem.

COLLECTIF FEMININS Affiche rsz_victor_barros_cavallo[6355] rsz_victor_barros_jardin1 rsz_20210304_192016[6322] rsz_20210304_184125[6315] 20210304_182002[6318] rsz_espace_salon[6387] rsz_lucja_wierzchucka Aleksandra Bujakiewicz rsz_magdalena_pelcer_1[6379] rsz_maria_janiga_2[6385] Picture1 rsz_hoang_thi_ngoc_an_ rsz_20210304_191931[6324]
<
>
Espace Art Gallery - Anna Janiga (z lewej), Magdalena Pelcer (w środku) i Joanna Koston (z prawej)

Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury, a jeśli interesujesz się sztuką, mogą zainteresować Cię artykuły poświęcone Joannie Koston, Annie Janidze, Agnieszce Rożek czy Monice Del Rio.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *