W dn. 4 marca 2021 w brukselskiej Espace Art Gallery przy rue de Laeken 83 odbył się wernisaż pod znamiennym tytułem „Kobiety w hołdzie Victorowi Barros”. Zorganizowanie tego wydarzenia artystycznego do ostatniej chwili stało pod znakiem zapytania ze względu na sytuację związaną z pandemią. Jednak dzięki samozaparciu właściciela galerii – Jerry Delfosse oraz organizatorki przedsięwzięcia – Łucji Wierzchuckiej udało się zrealizować wystawę, nad którą prace trwały kilka miesięcy. Idea zrodziła się z szacunku do osiągnięć artystycznych przedwcześnie zmarłego Victora Barrosa, prywatnie towarzysza życia Łucji Wierzchuckiej.
Victor Barros to urodzony w Ekwadorze artysta, który miał również silne związki z Polską. Po opuszczeniu rodzinnego kraju w latach 60-tych przemierzał świat wszerz i wzdłuż w poszukiwaniu inspiracji i przyjaźni. Zawiłe ścieżki życia zaprowadziły go m.in. do Madrytu, gdzie za sprawą otrzymanego stypendium studiował w Akademii San Fernando. Następnie, na wystawie swoich prac w Wenezueli, poznał ówczesnego polskiego Ambasadora, Ekscelencję Górskiego, od którego otrzymał stypendium do warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W stolicy Polski Victor Barros mieszkał przez dwa lata, ucząc się wówczas grafiki u słynnego Prof. Wieczorka. Wreszcie ten malarz, grafik i rzeźbiarz osiedlił się w Brukseli, gdzie tworzył do końca swych dni bez ulegania chwilowym trendom w sztuce. Jego dzieła cechuje kolorowa paleta barw, kontrasty oraz łączenie różnych stylów i wpływów rodzimej kultury Ekwadoru z osiągnieciami europejskimi. Znawcy sztuki dostrzegają w jego płótnach również wpływy Marca Chagalla.
Na wystawie, oprócz prac Victora Barossa, można było oglądać stworzone przez kilka artystek dzieła reprezentujące rzeźbę, biżuterię oraz malarstwo. Hołd przez sztukę złożyły zmarłemu: Łucja Wierzchucka (rzeźby), Maria Janiga (monotypie), Anna Janiga (biżuteria artystyczna), Joanna Koston (malarstwo), Magdalena Pelcer (malarstwo), Hoang Thi Ngoc An (akwarele i rysunek tuszem) oraz Aleksandra Bujakiewicz (malarstwo). W tym samym czasie w galerii można było również oglądać twórczość Jacqueline Kirch i Dielle.
Wszystko to było możliwe dzięki uprzejmości właściciela Espace Art Gallery, Jerrego Delfosse, którego od dawien dawna pociągał świat sztuki i który ukończył wydział grafiki na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Ten wielki fascynat sztuki od długiego czasu marzył o otwarciu własnej galerii. Swoje marzenie zrealizował w 2005 r., by wystawiać dzieła podziwianych artystów. Galeria rozrastała się na przestrzeni lat i w 2018 r. Jerry Delfosse przeniósł się do rozległej, dwupiętrowej pracowni z przeszklonym przejściem i świetlikiem, co pozwala w pełni wyeksponować niepowtarzalność każdej z wystawianych prac. Espace Art Gallery odzwierciedla eklektyczne upodobania właściciela, który wystawia tylko te prace, w które wierzy. W większości są to płótna abstrakcyjne, choć zdarza się też sztuka figuratywna, rzeźby oraz fotografie.
Wystawa jest otwarta dla publiczności w dn. 5 – 28 marca 2021 i mimo trwającej sytuacji epidemiologicznej, cieszy się dużą popularnością wśród ludzi spragnionych kontaktu ze sztuką, a życie w Belgii nie ogranicza się tylko do pracy zawodowej. Organizatorom gratulujemy udanego przedsięwzięcia i sprostania wszystkim wymogom sanitarnym, artystkom gratulujemy talentu, niezwykłych pomysłów i umiejętności przetworzenia idei zrodzonych w głowie w prawdziwe dzieła sztuki, a Jerremu Delfosse – gratulujemy stworzenia tej galerii sztuki, której prowadzenie jest nie lada wyzwaniem.
Dziękuję za przeczytanie tego tekstu i zapraszam do lektury, a jeśli interesujesz się sztuką, mogą zainteresować Cię artykuły poświęcone Joannie Koston, Annie Janidze, Agnieszce Rożek czy Monice Del Rio.
Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.
0 Comments