Udostępnij proszę

Monika Del Rio (z lewej) i Aga Wińska (z prawej); © Roger Del Rio

Wieczór 17 października 2023 na długo pozostanie w pamięci gości zaproszonych do Ambasady Polskiej RP w Brukseli. Wtedy właśnie odbył się koncert pianistki Moniki Del Rio i śpiewaczki operowej Agi Wińskiej. Artystki pochodzące z Warszawy i od lat mieszkające w Belgii zaprezentowały muzykę żyjącej na przełomie XIX i XX w. Cécile Chaminade. Były to utwory z wydanej przez nie płyty „Espoir” (2022).

Wieczór został otworzony przemową Ambasadora RP w Brukseli, P. Rafała Siemianowskiego, i P. Marty Stormowskiej. 

Ambasador RP w Królestwie Belgii, P.Rafał Siemianowski; © Roger Del Rio

Następnie głos zabrała Przewodnicząca Polskiej Grupy międzynarodowego Stowarzyszenia Femmes d’Europe, Iwona Darquenne, dziękując najpierw za możliwość zorganizowania tego wydarzenia kulturalnego w Salonach Ambasady, a następnie przybliżając nieco postać Cécile Chaminade.

Przewodnicząca Polskiej Grupy międzynarodowego Stowarzyszenia Femmes d’Europe, P. Iwona Darquenne; © Roger Del Rio

Ta kompozytorka urodziła się w Paryżu w 1857 r., w bogatej, burżuazyjnej rodzinie i od najmłodszych lat przejawiała talent muzyczny. Ale w tamtych czasach praca zawodowa kobiet równała się degradacji społecznej. Cécile pobierała prywatne lekcje u najlepszych profesorów i wkrótce rozwinęła przysłowiowe skrzydła, koncertując we Francji, Szwajcarii, Belgii, Holandii, a nawet Kanadzie i USA. W 1913 r. jako pierwsza kompozytorka została udekorowana odznaczeniem francuskiej Legii Honorowej.

Gdy wreszcie zaczął się długo wyczekiwany koncert, od razu podbił serca zgromadzonej publiczności. Gwoli przypomnienia, Monika Del Rio to artystka multidyscyplinarna (pianistka, malarka i pisarka), która po uzyskaniu dyplomu magistra sztuki Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie otrzymała stypendium rządu francuskiego i wyjechała do Paryża.

Monika Del Rio – pianistka i artystka multidyscyplinarna; © Roger Del Rio

W kolejnych latach koncertowała w Polsce, we Francji, w Tunezji i Etiopii, gdzie były również zorganizowane wernisaże poświęcone jej malarstwu.

Aga Wińska z kolei jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Warszawie, zwyciężczynią Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli w 1988 r., zdobywczynią Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Gaskońskim Konkursie Wokalnym we Francji. Debiutowała rolą Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta.

Aga Wińska – śpiewaczka; © Art Hobby Fotograf

Występowała na najsłynniejszych scenach operowych Europy, USA, Kanady, Chin i Japonii oraz współpracowała z wybitnymi dyrygentami.

Del Rio (z lewej) i Aga Wińska (z prawej); © Art Hobby Fotograf

Po koncercie zakończonym gromkimi brawami i bisem w wykonaniu obu artystek Przewodnicząca Polskiej Grupy międzynarodowego Stowarzyszenia Femmes d’Europe, Iwona Darquenne, podziękowała sponsorom, którymi były następujące firmy: Pełnia Smaku, „Wine&Life, „Polsmaak, „Belgica Titres-Services, „II GB Construction&Renovation, „Club Road Runners MC Brussels i „Megi services de couture.

Progam koncertu; © www.polacyzagranica.eu

Wydarzenie zostało uwieńczone pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników, którzy mogli również oglądać wystawione obrazy Moniki Del Rio. 

Pamiątkowe zdjęcie uczestników koncertu; © Roger Del Rio

Pokoncertowe przyjęcie dało możliwość rozmowy z obiema artystkami i przybliżenia Stowarzyszenia Femmes d’Europe, które działa na rzecz kobiet i dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Concert à l'ambassade de Pologne pour "Femmes d'Europe" Concert à l'ambassade de Pologne pour "Femmes d'Europe" Concert à l'ambassade de Pologne pour "Femmes d'Europe" Slowikowska 3 IMG-20231018-WA0044 20231017_172953 IMG-20231018-WA0077 Art Photography (2) après le concert Art Photography _3 IMG-20231018-WA0052 Concert à l'ambassade de Pologne pour "Femmes d'Europe" IMG-20231018-WA0076 20231017_164211 Art Photography-6 IMG-20231020-WA0008 - Copy Slowikowska 6 IMG-20231018-WA0004 IMG-20231018-WA0007 IMG-20231018-WA0010
<
>
Kolejni sponsorzy-przedstawiciele firm „Megi services de couture”, „II GB Construction&Renovation” i „Club Road Runners MC Brussel"; © www.polacyzagranica.eu

***

Przeczytaj także moje inne teksty w kategorii „życie w Belgiii wywiady”.

Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki kontakt.

Udostępnij proszę


Iwona

Iwona

Cześć! Mam na imię Iwona. Od kilku lat mieszkam w Belgii i na co dzień pracuję w międzynarodowej firmie w Brukseli. Dotychczas publikowałam w „Poznaj Świat”, „Nowinkach” i „Gazecie Lekarskiej”. A ponieważ podróże i kontakt z ludźmi to mój żywioł, na moim blogu dominują teksty turystyczne, felietony i wywiady z ciekawymi osobowościami mającymi różnorakie powiązania z Polską. Staram się regularnie dodawać wartościowe artykuły, ale stworzenie dobrego tekstu wymaga czasu, dlatego z góry dziękuję za wyrozumiałość i zapraszam do czytania!

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *