Wieczór 17 października 2023 na długo pozostanie w pamięci gości zaproszonych do Ambasady Polskiej RP w Brukseli. Wtedy właśnie odbył się koncert pianistki Moniki Del Rio i śpiewaczki operowej Agi Wińskiej. Artystki pochodzące z Warszawy i od lat mieszkające w Belgii zaprezentowały muzykę żyjącej na przełomie XIX i XX w. Cécile Chaminade. Były to utwory z wydanej przez nie płyty „Espoir” (2022).
Wieczór został otworzony przemową Ambasadora RP w Brukseli, P. Rafała Siemianowskiego, i P. Marty Stormowskiej.
Następnie głos zabrała Przewodnicząca Polskiej Grupy międzynarodowego Stowarzyszenia Femmes d’Europe, Iwona Darquenne, dziękując najpierw za możliwość zorganizowania tego wydarzenia kulturalnego w Salonach Ambasady, a następnie przybliżając nieco postać Cécile Chaminade.
Ta kompozytorka urodziła się w Paryżu w 1857 r., w bogatej, burżuazyjnej rodzinie i od najmłodszych lat przejawiała talent muzyczny. Ale w tamtych czasach praca zawodowa kobiet równała się degradacji społecznej. Cécile pobierała prywatne lekcje u najlepszych profesorów i wkrótce rozwinęła przysłowiowe skrzydła, koncertując we Francji, Szwajcarii, Belgii, Holandii, a nawet Kanadzie i USA. W 1913 r. jako pierwsza kompozytorka została udekorowana odznaczeniem francuskiej Legii Honorowej.
Gdy wreszcie zaczął się długo wyczekiwany koncert, od razu podbił serca zgromadzonej publiczności. Gwoli przypomnienia, Monika Del Rio to artystka multidyscyplinarna (pianistka, malarka i pisarka), która po uzyskaniu dyplomu magistra sztuki Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie otrzymała stypendium rządu francuskiego i wyjechała do Paryża.
W kolejnych latach koncertowała w Polsce, we Francji, w Tunezji i Etiopii, gdzie były również zorganizowane wernisaże poświęcone jej malarstwu.
Aga Wińska z kolei jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Warszawie, zwyciężczynią Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli w 1988 r., zdobywczynią Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Gaskońskim Konkursie Wokalnym we Francji. Debiutowała rolą Królowej Nocy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta.
Występowała na najsłynniejszych scenach operowych Europy, USA, Kanady, Chin i Japonii oraz współpracowała z wybitnymi dyrygentami.
Po koncercie zakończonym gromkimi brawami i bisem w wykonaniu obu artystek Przewodnicząca Polskiej Grupy międzynarodowego Stowarzyszenia Femmes d’Europe, Iwona Darquenne, podziękowała sponsorom, którymi były następujące firmy: „Pełnia Smaku”, „Wine&Life”, „Polsmaak”, „Belgica Titres-Services, „II GB Construction&Renovation”, „Club Road Runners MC Brussels” i „Megi services de couture”.
Wydarzenie zostało uwieńczone pamiątkowym zdjęciem wszystkich uczestników, którzy mogli również oglądać wystawione obrazy Moniki Del Rio.
Pokoncertowe przyjęcie dało możliwość rozmowy z obiema artystkami i przybliżenia Stowarzyszenia Femmes d’Europe, które działa na rzecz kobiet i dzieci znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
***
Przeczytaj także moje inne teksty w kategorii „życie w Belgii” i „wywiady”.
Masz pytania lub uwagi? Zostaw komentarz pod tekstem lub napisz do mnie, korzystając z zakładki „kontakt”.
0 Comments